Opis ksiązki

Kup Teraz

Chce się żyć!

Ocena ( 15 osób )
5.2
Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2013-09-04
Kategoria: Literatura faktu
ISBN: 9788377479407
Liczba stron: 208
Dodał/a książkę:elibri
Dodał/a opinię:mircia
Recenzja - Chce się żyć!
Sama historia opisana w książce jest rewelacyjna, więc wysoka ocena chociażby za to, bo nie o kunszt literacki tutaj chodziło. Z drugiej strony... kunszt chyba też jest niezły, bo miałam okazję czytać pozycje, gdzie autor naprawdę fantastyczną historię potrafił spartaczyć, więc warsztatu też tutaj nie brakuje.
Ogólnie - bardzo dobra książka, warto przeczytać.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Stella_Aga plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-06-03, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2015,Przeczytane,
Powieść przeczytałam w ciągu jednego dnia i byłam pod wrażeniem tego, jak została napisana. Styl autora jest lekki, typowy dla młodego człowieka, zabarwiony ironią, ale i humorem. Ktoś mógłby powiedzieć, że to nie pasuje do tak poważnej tematyki, lecz to nieprawda. Narratorem jest właśnie Mateusz, dzięki czemu czytelnik poznaje jego uczucia, emocje, przemyślenia. Oczami bohatera obserwujemy wszystko, co dzieje się wokół niego. Najbardziej wstrząsające jest to, że chłopak został jak gdyby uwięziony we własnym ciele. Nie może komunikować się z innymi, nie może powiedzieć, co czuje, nie może udowodnić bliskim, że nie jest rośliną!

Książka momentami szokuje, porusza, wręcz przeraża. Szczególnie utkwiły mi w pamięci sceny z ośrodka, w którym przebywał Mateusz. Znajdowało się tam wiele osób, które w przeciwieństwie do głównego bohatera, nie były w pełni sprawne intelektualnie. Ich zachowanie, postrzeganie świata, cierpienie bardzo mną wstrząsnęły... Uświadomiły, że często nie doceniamy tego, co mamy i zamartwiamy się czymś, co tak naprawdę nie jest wcale wielkim problemem.

Pomimo trudnej tematyki "chce się żyć" jest powieścią optymistyczną. Byłam pod wrażeniem tego, jak Mateusz się nie poddawał, jak walczył o to, by ludzie nie postrzegali go jako roślinę. Mieć taką wewnętrzną siłę, upór i chęć do życia chyba każdy by chciał mieć. Naprawdę godne podziwu. Oczywiście chłopakowi zdarzały się chwile zwątpienia, momenty, gdy myślał, że mu się nie uda, a nawet takie, w których chciał ze sobą skończyć. Potrafił jednak odnaleźć sens w najdrobniejszych rzeczach, a także zjednać sobie ludzi.

"Chce się żyć" to powieść, którą powinien przeczytać absolutnie każdy. Skłaniająca do refleksji, mądra, trudna, a zarazem niepozbawiona humoru książka. Myślę, że może ona dodać sił wielu osobom, które nie potrafią cieszyć się życiem. Pozwala także inaczej spojrzeć na osoby dotknięte porażeniem mózgowym. Historia Mateusza jest wzruszającą opowieścią o walce, godności człowieka, wartości życia ludzkiego.
mircia plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,przeczytane,
Sama historia opisana w książce jest rewelacyjna, więc wysoka ocena chociażby za to, bo nie o kunszt literacki tutaj chodziło. Z drugiej strony... kunszt chyba też jest niezły, bo miałam okazję czytać pozycje, gdzie autor naprawdę fantastyczną historię potrafił spartaczyć, więc warsztatu też tutaj nie brakuje.
Ogólnie - bardzo dobra książka, warto przeczytać.
kpotter plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-07-08, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2014,
Nie oglądałam filmu i myślę, że dobrze. Nie miałabym tylu emocji jak przy książce. Opowieść jest poruszająca, ale zarazem śmieszna niektórych momentach. Gorąco ją polecam ;)
martucha180 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-11-20, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2014 r.,Wyzwanie - książki pełne emocji 2014,
Powieść opowiada o życiu Mateusza Rosińskiego. A właściwie to sam Mateusz opowiada o nim jako narrator pierwszoosobowy, choć nie jest autorem. Wszystko zaczęło się 5 V 1981 r. Poród kleszczowy okazał się brzemienny w skutkach dla małego chłopca. Po jakimś czasie stwierdzono u niego czterokończynowe porażenie mózgowe. Mateusz zdaniem lekarki specjalistki był wybrykiem natury. Późniejsze testy wykazały, że jest również rośliną. Ale niby jak Mati miał przejść testy, skoro nie mógł w dłoni utrzymać klocka, skoro nie mógł pokierować ręką, by trafić klockiem do odpowiedniego otworu, a to wszystko należało wykonać w odpowiednim czasie. Normalnie złość człowieka ogarniała, gdy czytał opisy z udziałem lekarki specjalistki z dużą warstwą pudru na twarzy. Dla niej najmniejsze przejawy inteligencji były zwykłym mimowolnym odruchem! Ten, kto sam cierpi, lepiej zrozumie kalekę . Coś w tym jest!
Mateusz, najmłodsze dziecko państwa Rosińskich, był ich oczkiem w głowie, choć matka chowała syna w domu, chowała przed ludźmi i światem, bo się wstydziła, bo nie chciała pogodzić się z jego kalectwem. Takie to były czasy, że na ulicach ludzi niepełnosprawnych nie było widać, nie mówiło się o nich, jakby ci ludzie nie istnieli. Ale w domu Mati był otaczany szczególną opieką - rodzice bardzo go kochali i starali się mu nieba przychylić. Ojciec pokazywał mu ciała niebieskie i niejako z pomocą astronomii tłumaczył zasady życia. Nauczył syna uderzać pięścią w stół jak prawdziwy mężczyzna, co się później chłopcu przydało w życiu. Matka nie dawała za wygraną, nie mogła się pogodzić z diagnozą lekarki i za wszelką cenę chciała nauczyć syna chodzić. Ćwiczyła jego kończyny, pionizowała i uczyła stawiać kroki. Starszy brat Tomek również otaczał Matiego opieką, ale taką bardziej braterską i męską, choć i potrafił wykorzystać jego kalectwo do zarobienia kilku groszy czy zdobycia towaru ze sklepów bez stania w kilometrowych kolejkach. Tylko starsza siostra Matylda nienawidziła brata, była o niego zazdrosna.
A Mati miła swój świat - rozumiał wszystko, co się do niego mówi, był bardzo spostrzegawczy i pojętny, szczególnie uwielbiał oglądać program ,,Sonda". Nauczył się poruszać po podłodze jeżdżąc na plecach i odpychając się lewym łokciem i prawą nogą. Pajączkowanie na coś się przydało. Tylko nie mógł mówić. Jego gulgania, próby nawiązania rozmowy, nikt nie rozumiał. Jego próby zwrócenia na coś uwagi brano za ataki. Światły umysł zamknięty był w pancerzu ciała. Chłopak nie mógł nic zrobić.
Wiele się w jego życiu wydarzyło, zwłaszcza gdy trafił do ośrodka. To tam po wielu latach ktoś w końcu zauważył, ktoś w końcu zrozumiał, do kogoś w końcu dotarło, że Mati nie jest rośliną, tylko inteligentnym człowiekiem. Alfabet Blissa okazał się być tym ogniwem w łańcuszku, którego do tej pory w życiu Mateusza brakowało. Od tej pory wiele się dobrego wydarzyło w jego życiu. I prasa pomogła, i dobrzy ludzie, i łut szczęścia.
Mateusz nie poddaje się, walczy od małego o siebie i kontakt z otoczeniem. Jego gulgania są tłumaczone na ludzki i język i wtedy czytelnik może poznać bystrość umysłu chłopca, przebłyski jego geniuszu, spostrzegawczość, autoironiczne wypowiedzi czy nawet złośliwe komentarze. Oj można się pośmiać, czytając teksty Matiego. W jego historii nie brak optymizmu i woli walki. Dzięki telewizji Mati ma ogromną wiedzę, której niestety nie może wykorzystać. Ale gdy w końcu nawiązał porozumienie z otoczeniem, napisał sztukę i wiersze. Szkoda, że tylko jeden wiersz został zamieszczony w książce, bo chce się więcej. Poza tym tak jak każdy człowiek przechodzi wszystkie etapy - dzieciństwo, młodość, śmierć ojca, pierwszą miłość, pierwsze rozczarowanie, rozstanie z bliskimi. A w tym wszystkim najważniejsze były gwiazdy i...cycki! Tak, Mateusz uwielbiał cycki, gapił się na nie i dawał punkty w swej 10-stopniowej skali.
Książka podzielona jest na 7 części, a w ich obrębie są numerowane rozdziały. Czyta się ona sama, bo tak wciąga opis życia bohatera i jego zmagań z brutalną rzeczywistością. Owszem, momentami są trudniejsze fragmenty w odbiorze, które karzą się zatrzymać i zastanowić nad życiem. Tu nie ma koloryzacji, tylko fakty. Autor i narrator nie szczędzą czytelnikowi brutalnych opisów, zwłaszcza przedstawiając pobyt chłopca w ośrodku. W państwowej placówce nagromadzenie ludzkiego nieszczęścia przybiera apogeum. Oburzenie miesza się ze wzruszeniem, zaś wstręt i wstyd z pięknem i dobrocią. Jednak i w takim miejscu można być szczęśliwym, można odnaleźć człowieka w człowieku, można zacząć żyć pełna parą i wygrać z ułomnym ciałem. Książka poruszy każdego. Jednak przede wszystkim daje nadzieję, napawa optymizmem, motywuje do wali z samym sobą zwłaszcza ludzi, którzy borykają się z jakimiś fizycznymi ograniczeniami. Po prostu... chce się żyć!
kalcia1998 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-22, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki-2014,Mam,
Piękna książka, którą posiadam w swojej domowej biblioteczce. Dzięki niej możemy wczuć się w rolę osoby z porażeniem mózgowym i patrzeć na świat jej oczyma.
Lemureczek plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-05-23, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2014 rok,
Książka napisana z niesamowitą prostotą i ogromnym optymizmem. Po prostu trzeba ją przeczytać! Wola walki Mateusza o godność i "normalność" są nie tylko godne podziwu. One zawstydzają wszystkich tych, którzy poddają się pod naporem błahych problemów dnia codziennego mając sprawne całe ciało. Bo Mateuszowi chce się żyć, chce się tworzyć i kochać. A miał być roślinką...
magdkos plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-04-25, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Zacznę od tego ,że nie oglądałam filmu. Jasne,słyszałam o tej produkcji ,ale nie było okazji zobaczyć. Gdy zobaczyłam książkę w bibliotece postanowiłam spróbować. Była to dwu dniowa przeprawa przez życie ciężko chorego Mateusza . Pokochałam Mateusza od pierwszego słowa. Śmiałam się , płakałam ze wzruszenia i ze śmiechu, podziwiałam i marzyłam o tym by poznać takiego kolesia jak on! Gdyby historia się skończyła inaczej ciężko byłoby mi się pogodzić z tym. Związałam się z Mateuszem i sama myśl ,że historia jest na faktach daje mi radość.
Mam nadzieję,że kiedyś spotkam kogoś takiego ,ale liczę na to ,że nie będzie co nieco określone w liczbach :)))) (Czytający będą wiedzieć o co chodzi:)
Twiggy Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
madziap Linia koment
Przeczytane:2016-05-04, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
StillChangeable Linia koment
Przeczytane:2015-12-28, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
AlaniemaKota Linia koment
Przeczytane:2015-09-11, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2015,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 3, Na półkach: Mam,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
danutka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
kkkkk Linia koment
Przeczytane:2014-05-07, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2014,Mam,
Habina Linia koment
Przeczytane:2014-06-09, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014 r,
ola801 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
natkaa55 Linia koment
Przeczytane:2014-02-02, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,Przeczytane 2014,
karin Linia koment
Przeczytane:2014-01-07, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
mimi43 Linia koment
Na półkach: Czytam,Mam,
aksamit Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
bbo Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
Okładka - Chce się żyć! Sonderkommando
Venezia Shlomo
Okładka - Chce się żyć! Ziarno prawdy
Zygmunt Miłoszewski
Okładka - Chce się żyć! Pogrom w przyszły wtorek
Marcin Wroński
Okładka - Chce się żyć! Nielegalne związki
Grażyna Plebanek
Okładka - Chce się żyć! Lód i woda, woda i lód
Majgull Axelsson
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów