Dom służących

"Dom służących" Kathleen Grissom to niezwykle udany debiut literacki. Historia opowiedziana z perspektywy dorastającej irlandzkiej dziewczynki Lavinii i nieślubnej córki właściciela plantacji - Belle. Akcja rozgrywa się na przełomie XVIII i XIX wieku w Stanach Zjednoczonych. Gdzieś tu w opiniach wyczytałam, że książka jest napisana prostym językiem. Moim zdaniem tak powinno być. Czy wyobrażacie sobie wychowankę niewolników wysławiającą się kwiecistym językiem? Chyba nie... Lavinię poznajemy, kiedy ma 7 lat i przybywa na plantację z kapitanem statku. Po stracie rodziców straciła pamięć i trafiła pod opiekę Belle - córki kapitana. Belle- choć niewiele starsza zajęła się dziewczynką jakby była jej dzieckiem. Ogólnie wśród niewolników - zarówno tych pracujących w domu, jak i na polach można dostrzec ważność więzów rodzinnych, wzajemne wsparcie w niedoli i pogodę ducha, mimo braku wolności. Żona kapitana, otumaniona lekami i oderwana od rzeczywistości nie zajmuje się swoimi dziećmi - Marshallem i Sally. Po śmierci córki wpada w jeszcze większy obłęd i jedynie Lavinia jest w stanie ukoić jej ból. Wiele krwi przelano na plantacji, co rusz umierał któryś z bohaterów - śmierć nie oszczędzała nikogo, nawet dzieci. Późniejszy zarządca Will trafnie opisał Lavinię - jako dorosłą kobietę z umysłem dziecka. Mimo, że dziewczynka jako nastolatka trafiła na wychowanie wraz z Meg, żyła jakby w ochronnej bańce. Naiwnie wierzyła, że kiedy powróci na plantację wszystkie relacje z jej czarną, przybraną rodziną zostaną zachowane. Poślubiła syna właścicieli plantacji, który okazał się despotą i brutalem, co też nie do końca było jednoznaczne, ponieważ już w młodości został on naznaczony przez los. Rozdziały, w których narrację prowadzi Belle są niezwykle trafne, a jednocześnie suche. Przeżywamy wraz z nią jej miłosne rozterki, rozłąkę z synem i śmierć bliskich. Ostatecznie wszystko kończy się z pozoru szczęśliwie, ale jest okupione niesprawiedliwością i śmiercią zbyt wielu ludzi. To książka obok, której nie można przejść obojętnie, ukazująca tragiczny obraz niewolnictwa i handlu ludźmi. Budzi różnorodne emocje i dosłownie przeszywa serce. Wykorzystywanie czarnych przez właścicieli, obojętność i ukrywanie brudnych spraw za drzwiami wywołuje odrazę i współczucie.

Informacje dodatkowe o Dom służących:

Wydawnictwo: Papierowy Księżyc
Data wydania: 2013-09-30
ISBN: 978-83-65830-33-3
Tytuł oryginału: The Kitchen House
Tłumaczenie: Agnieszka Kalus
Dodał/a opinię: dayna15

Zobacz opinie o książce Dom służących

Kup książkę Dom służących