Okładka książki - Dziewczyna i chłopak czyli heca na 14 fajerek

Język oryginału:
Tłumaczenie:
Ilustracje:
Dodał/a opinię: Amelia Fijołek

Książka opowiada o pewnym rodzeństwie Tosi i Tomku .Tomek jest starszy a Tosia młodsza.Gdy nadchodzi czas wakacji Tosia ma jechać do cioci a Tomek do leśniczówki.Ale zamieniają się tak,że Tomek przebiera się za siostrę a Tosia za brata.Zamieniają się też wakacjami.'Przez to przeżywają też bardzo śmieszne przygody.Książka bardzo mi się podobała.

Avatar użytkownika - AMAF12
AMAF12
Przeczytane:2016-06-04, Ocena: 6, Przeczytałem, wyzwanie książki dla młodzieży 2016,
Avatar użytkownika - iwona-w
iwona-w
Przeczytane:2015-05-14, Ocena: 6, Przeczytałem, 52 książki 2015,
Jedna z ulubionych książek mojego dzieciństwa. Sympatyczne, wakacyjne przygody Tosi i Tomka - rodzeństwa, które swoim rodzicom i krewnym nie pozwala nudzić się. Teraz odkrywałam te przygody ponownie ze swoimi uczniami. Takie lektury "łączą pokolenia".
Avatar użytkownika - enigma1
enigma1
Przeczytane:2015-10-24, Ocena: 5, Przeczytałem, Wyzwanie - literatura młodzieżowa,
"Dziewczyna i chłopak" to klasyka literatury dla młodszej młodzieży. Czytałam tę książkę wielokrotnie, całkiem niedawno sięgnęłam po nią po raz kolejny. I - szczerze mówiąc - odebrałam ją zupełnie inaczej niż za dawnych lat. Z jednej strony można uznać, że książka mocno się zdeaktualizowała (ojciec - trochę despota, reszta rodziny przemykająca na paluszkach, żeby go nie zdenerwowac, nie przeszkodzić w pracy), z drugiej jednak strony książka jest wyjątkowo aktualna! Rzekłabym, że wręcz genderowa ;) Bo nie chodzi tu tylko o zwykłą zamianę: Tosia jedzie do leśniczówki za brata, Tomek jedzie do cioci za siostrę. Tosia musi przełamać wiele swoich lęków, musi dośc ciężko pracować (jak na dziewczynkę) i ze wszystkim w końcu sobie radzi. Tomek natomiast bierze się za swoje cioteczne rodzeństwo (trzy dziewczynki i mały Józio - tak mały, że też jest prawie "babą" ;) Wielokrotnie w książce pada stwierdzenie, że dziewczyna może robić wszystko tak samo dobrze, jak chłopak. Zważywszy, jak wiele lat temu książka została napisana, to brzmi to zupełnie współcześnie. Bardzo przyjemnie się książkę czyta - chociaż wydaje mi się, że współczesna młodzież niekoniecznie ją zrozumie ;) Ale być może nie doceniam współczesnej młodzieży :)
Avatar użytkownika - rebellion
rebellion
Przeczytane:2010-06-03, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,
W dzieciństwie uwielbiałam przygody Tosi i Tomka. Przeczytałam ją wiele razy. Naprawdę świetna, przyjemna książka.
Chłopak na opak
Hanna Ożogowska0
Okładka ksiązki - Chłopak na opak

Jacek, twierdzi, że wszystkie przygody, których zakończenie nie zawsze jest takie, jakby chciał, są dziełem jego niesamowitego pecha. Nie opuszcza on Jacka...

Dziewczyna i chłopak czyli heca na 14 fajerek
Hanna Ożogowska0
Okładka ksiązki - Dziewczyna i chłopak czyli heca na 14 fajerek

Tosia i Tomek to rodzeństwo, jednak każde z nich jest zupełnie inne. Tosia to spokojna, grzeczna dziewczynka, Tomek - zwariowany chłopak pełen szalonych...

Top 5 książek
Złodziejka książek