Dziewczyna i chłopak czyli heca na 14 fajerek

ISBN: 978-83-60773-44-4
Dodał/a książkę:hania
Dodał/a opinię:Amelia Fijołek
Recenzja - Dziewczyna i chłopak czyli heca na 14 fajerek
Książka opowiada o pewnym rodzeństwie Tosi i Tomku .Tomek jest starszy a Tosia młodsza.Gdy nadchodzi czas wakacji Tosia ma jechać do cioci a Tomek do leśniczówki.Ale zamieniają się tak,że Tomek przebiera się za siostrę a Tosia za brata.Zamieniają się też wakacjami.'Przez to przeżywają też bardzo śmieszne przygody.Książka bardzo mi się podobała.
AMAF12 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-06-04, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,wyzwanie książki dla młodzieży 2016,
iwona-w plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-05-14, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
Jedna z ulubionych książek mojego dzieciństwa. Sympatyczne, wakacyjne przygody Tosi i Tomka - rodzeństwa, które swoim rodzicom i krewnym nie pozwala nudzić się. Teraz odkrywałam te przygody ponownie ze swoimi uczniami.
Takie lektury "łączą pokolenia".
enigma1 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-10-24, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Wyzwanie - literatura młodzieżowa,
"Dziewczyna i chłopak" to klasyka literatury dla młodszej młodzieży. Czytałam tę książkę wielokrotnie, całkiem niedawno sięgnęłam po nią po raz kolejny.
I - szczerze mówiąc - odebrałam ją zupełnie inaczej niż za dawnych lat.
Z jednej strony można uznać, że książka mocno się zdeaktualizowała (ojciec - trochę despota, reszta rodziny przemykająca na paluszkach, żeby go nie zdenerwowac, nie przeszkodzić w pracy), z drugiej jednak strony książka jest wyjątkowo aktualna! Rzekłabym, że wręcz genderowa ;)
Bo nie chodzi tu tylko o zwykłą zamianę: Tosia jedzie do leśniczówki za brata, Tomek jedzie do cioci za siostrę.
Tosia musi przełamać wiele swoich lęków, musi dośc ciężko pracować (jak na dziewczynkę) i ze wszystkim w końcu sobie radzi.
Tomek natomiast bierze się za swoje cioteczne rodzeństwo (trzy dziewczynki i mały Józio - tak mały, że też jest prawie "babą" ;)
Wielokrotnie w książce pada stwierdzenie, że dziewczyna może robić wszystko tak samo dobrze, jak chłopak.
Zważywszy, jak wiele lat temu książka została napisana, to brzmi to zupełnie współcześnie.
Bardzo przyjemnie się książkę czyta - chociaż wydaje mi się, że współczesna młodzież niekoniecznie ją zrozumie ;) Ale być może nie doceniam współczesnej młodzieży :)
rebellion plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-06-03, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
W dzieciństwie uwielbiałam przygody Tosi i Tomka. Przeczytałam ją wiele razy. Naprawdę świetna, przyjemna książka.
Antosia Linia koment
Okładka - Dziewczyna i chłopak czyli heca na 14 fajerek Joe sam w domu
Joanna Nadin
Okładka - Dziewczyna i chłopak czyli heca na 14 fajerek Bartek Wścieklica
Marta Fox
Okładka - Dziewczyna i chłopak czyli heca na 14 fajerek Dzienniki Nikki. Królowa dramatu
Rachel Renee Russell
Okładka - Dziewczyna i chłopak czyli heca na 14 fajerek As wywiadu i reszta świata
Joanna Nadin
Okładka - Dziewczyna i chłopak czyli heca na 14 fajerek Naznaczona