OPIS CZYTELNIKA:

Dziewczyna ze śniegiem we włosach

4.8
Wydawnictwo: Amber
Data wydania: 2012-06-12
ISBN: 978-83-241-4288-0
Dodał/a książkę:jusia
Dodał/a opinię:Magda Krukowska
Recenzja - Dziewczyna ze śniegiem we włosach

Ludzie mówią „Nie oceniaj książki po okładce”. Głównym aspektem, który przekonał mnie do przeczytania tej powieści była wspomniana wcześniej okładka. Nie ukrywam, iż wygląd ma znaczenie, jednak jest to mała namiastka tego co odzwierciedla rzeczywistość. Człowiek jest wręcz przekonany, że skoro tytuł i okładka idealnie ze sobą współgrają to z zawartością książki jest to samo. Tylko, czy jest to rzeczywiście prawdą?

Ninni Schulman z zawodu dziennikarka, doskonale odzwierciedliła w powieści tak zwany wzór idealnego reportera. Magdalena Hansson, która po rozstaniu z mężem wraca do rodzinnego miasteczka Hagfors w szwedzkim regionie Värmland musi uporać się z przeszłością. Jej adoptowany syn tęskni za Sztokholmem, a ona sama nie zdołała jeszcze zapomnieć o nagłej decyzji męża. Główna bohaterka jako swój pierwszy artykuł w lokalnej gazecie opisuje śledztwo w sprawie morderstwa nieznanej nikomu dziewczyny. Czy owa zaginiona jest nastoletnią Heddą? Czy morderstwo ma do czynienia z handlem żywym towarem? Z początku akcja książki wydawała się powoli nabierać tępa. Owszem, powieść jest napisana w sposób, który nie pozwala nam odnaleźć zabójcy i dopiero pod koniec wszystko się wyjaśnia. „Człowiek myśli, że zna ludzi, a oni noszą w sobie takie tajemnice.” Denerwujący był jednak wątek policyjny w utworze. Ciągły brak poszlak, stanie w miejscu i brak dowodów. Przeciwko komu? Nawet tego nie wiadomo. Magdalena ze swoim otwartym na wszystko umysłem szybko doszła do prawdy. Nie powstrzymały jej nawet groźby słane w jej kierunku. Jak na mój gust książka jest zbyt mało brutalna i momentami po prostu nudna. Powieść nie wzbudza strachu, jest mało zaskakująca, lecz nie mogę powiedzieć, że zupełnie źle napisana. Znajdują się tu wątki, które u niejednej osoby mogą wywołać dreszcze, jednak są to według mnie nieliczne elementy.

Recenzja
gocha Linia koment
Ocena: 4, Na półkach: Chcę przeczytać,52 książki 2013,Mam,

Ogromny sukces trylogii Millenium pociągnął za sobą niezwykłą popularność skandynawskich pisarzy na całym świecie. Od kilku lat systematycznie wrasta liczba wydań ich książek także na polskim rynku, co nie zawsze kończy się dobrze. Walka o czytelnika prowadzi czasami do wydawania pisarzy drugo- i trzeciorzędnych, których - pomimo znikomych umiejętności literackich - reklamuje się głośno jako następców Stiega Larssona.

Dziewczyna ze śniegiem we włosach nie jest produktem rozdmuchanej reklamy i tworem przeciętnego rzemieślnika, chociaż do ideału brakuje jej sporo

Eirene plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-08-16, Ocena: 2, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Opis na okładce głosi, że taką pozycję chciałaby napisać C. Lackberg, ale wierzcie mi, nie chciałaby. Fabuła nie wciąga, bohaterowie są płascy jak kartki papieru na których się snują. Absurdalne stwierdzenia dotyczące chociażby identyfikacji zwłok podpowiadają, że autorka nie zrobiła odpowiedniego researchu, a to zastanawia, w końcu z zawodu jest dziennikarką. Końcówka rozczarowuje, czytając książkę, ma się tylko ochotę jak najszybciej ją "zmęczyć" i przejść do czegoś znacznie ciekawszego.
Jeśli macie ochotę na dobry kryminał, który się szybko i miło czyta, wybierzcie C. Lackberg albo H. Mankella, zamiast tracić czas na tą książkę, jakich tysiące.
MarionetkaLiteracka plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-05-05, Na półkach: Przeczytałem,

Eli1605 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-07-19, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Świetna fabuła i zaskakujące, proste zakończenie.
MarionetkaLiteracka plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-05-05, Na półkach: Przeczytałem,

ksiazkowa-fantaz plusminus Linia koment

Szweckie kryminały cieszą się dosyć wysoką popularnością i nie ma co się dziwić temu zjawisku, bowiem w większości przypadków reprezentują wysoki poziom. Jako, że kryminały bardzo lubię to musiałam poznać twórczość pani Schulman. Aczkolwiek w książce mamy tak różnorodne wątki, że bardziej przypomina mi to typowy thriller.

Ninni Schulman jest z zawodu dziennikarką. W 2010 roku zadebiutowała kryminałem "Dziewczyna ze śniegiem we włosach", następnie pojawiła się kontynuacja "Mężczyzna, który przestał płakać", w planach jest także część trzecia.

Główną bohaterką jest Magdalena Hannson, która po osobistych przejściach, związanych z trudnym rozwodem postanawia powrócić, wraz z synem Nilsem do rodzinnego miasteczka Hagfors. Jako dziennikarka dostaje pracę w lokalnej gazecie, liczy na bezstresową pracę, która pomoże również pozbierać się jej emocjonalnie . Praca w małej redakcji, w miasteczku ma jej zapewnić spokój ducha. Jednak na pierwszy rzut trafia jej się sensacja, bowiem po sylwestrowej nocy zaginęła szensastoletnia Hedda. Od ówczesnej nocy ślad po niej zaginął. Policja wszczyna poszukiwania, jednak bez rezultatu, prace utrudnia mróz i śnieg. W końcu zostają odnalezione zwłoki tylko innej dziewczyny. Mieszkańcy idyllowego miasteczka czują zagrożenie, szczególnie wobec swoich dzieci. W śledztwo angażuje się Magdalena, która bardzo pomaga policji. Ale czy uda się rozwiązać zagadkę do końca?

"Dziewczyna ze śniegiem we włosach" to całkiem niezły kryminał, jednak ze zbyt dużą ilością postaci i wątków dotyczących życia ludzi, którzy kryją się za murami cichego i spokojnego miasteczka, ukrywając szczelnie swoje problemy, trochę to odbiega od wątku kryminalnego i robi się nam typowa obyczajówka. Dodatkowym wątkiem był problem handlu ludźmi i prowadzonej nielegalnie agencji towarzyskiej. Autorka jednak wykazała się dobrym warsztatem, akcja przebiegła płynnie bez zastoju, a całość czytało się naprawdę łatwo i przyjemnie. Książka napisana z dziennikarskim zacięciem, co bardzo osobiście mi się spodobało. Początek książki jest bardzo intrygujący, bowiem opisuje mężczyznę, który zabija dziewczynę i zostawia ją, a sam znika.

Fani mocnego kryminału mogą się rozczarować, bo to raczej lekki kryminał o zabarwieniu obyczajowym. Biorąc pod uwagę samą intrygę kryminalną, to pod tym względem autorka spisała się naprawdę świetnie. Natomiast natłok postaci i ich problemów zaprowadzi nas po nitce do kłębka, a cała gama postaci nie jest przypadkowa.
Reasumując plusy i minusy, to i tak ocena pozostanie bardzo dobra, może spodziewałam się więcej rozlewu krwi, ale czasu spędzonego z książką absolutnie nie żałuję.

agulas_88 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-07-13, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,czytam regularnie w 2015 roku,
Dobry szwedzki kryminał, opowiadający o licznych tajemnicach skrywanych przez mieszkańców małego, spokojnego miasteczka. Morderstwo dwóch początkowo niepowiązanych ze sobą nastolatek, w rozwikłanie którego angażuje się dziennikarka Magdalena, pozwoli na ujawnienie mrocznych sekretów mieszkańców Hagfors.
gimm1 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-12-20, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,czytam regularnie w 2014 roku,
Ciekawa opowieść z wątkami kryminalnymi ale przed wszystkim świetny styl. Bardzo dobrze mi się czytało. Na pewno sięgnę po kolejne części.
helena610 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-30, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki (2014),
Świetny kryminał! Akcja nie toczy się w jakimś zawrotnym tempie, a mimo to cały czas coś się dzieje i nie sposób się oderwać ;)
No i do końca nie wiedziałam kto jest mordercą-mój typ był nietrafiony, chociaż w pewnym sensie byłam blisko ;)
sarenka29 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-08-15, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
MonikaSmu plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-06-12, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Interesuująca, wciągająca, trzymająca w zainteresowaniu przez całą książkę.
nanajka plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-03-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Książka która mnie bardzo wciągnęła i bardzo mi się spodobała i treściowo i stylowo. Intrygująca, ciekawa, prawie do końca nie wiadomo kto zabił i dlaczego. Świetnie napisana.
dayna15 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-26, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,z_52 książki 2014 (100),
Początek nieco nudny, ale później już się wkręciłam na dobre. Rewelacyjny szwedzki kryminał, nie porównywałabym go do pisarstwa Camilli Lackberg, bo to zupełnie inna bajka. Ale jak na debiut świetne. Już sobie zarezerwowałam w bibliotece drugą pozycję Ninni Schulman. Małe, senne miasteczko, pokryte śniegiem. Powracająca w rodzinne strony po rozwodzie dziennikarka z adoptowanym synkiem. Odnowienie romansu z młodości, a w tle dziennikarskie śledztwo dotyczące handlu żywym towarem. W efekcie dziennikarskiej prowokacji zagrożone jest życie Magdy. Zakończenie było prawdziwym zaskoczeniem.
danonk plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-12-10, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Bardzo dobry kryminał! Magdalena Hansson jest dziennikarką. Po rozwodzie wraca z synem do Hagfors, rodzinnego miasteczka. Rozpoczyna pracę w lokalnej gazecie. Miało to być zajęcie opisujące senne miasteczko i jego codzienne życie. Szybko okazuje się, że jak zwykle w Skandynawii nic nie jest takie proste. Morderstwo dwóch młodych dziewcząt wstrząsa lokalną społecznością. Bardzo szybkie tempo, wiele wątków, ciekawe postaci. Polecam.
zuza4231 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-05-12, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Podobała mi się, chociaż spodziewałam się troszkę innego zakończenia.
majeczka79 Linia koment
KKS Linia koment
Przeczytane:2014-02-02, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,2013,
iwona-w Linia koment
silverraven Linia koment
Przeczytane:2013-11-05, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,Thriller/sensacja/kryminał,
Mariita Linia koment
glaadys Linia koment