Elton John. Miłość jest lekarstwem. O życiu, pomaganiu i stracie

Spoglądając na twarz, która zdobi okładkę tej książki jestem pewna, że w głowie świta wam myśl, że ta pozycja to biografia tego pana. Tym panem jest oczywiście brytyjski piosenkarz, kompozytor, pianista, światowej sławy Elton John. I po części macie racje. Lecz gwarantuję wam, że biografia jest słowem, które bym potraktowała z pewnym dystansem do jego słownikowego znaczenia. Czemu? "Miłość jest lekarstwem. O życiu, pomaganiu i strachu"  jest opowieścią. Opowieścią niezapomnianą. bardzo wyrazistą, ale i bolesną zarazem. Elton John, to człowiek heros. Jego postać jest postrzegana głównie przez pryzmat  muzycznej twórczości, ale i homoseksualizmu, którego nigdy się nie wstydził oraz go nie ukrywał. Od ponad 20 lat związany ze swoim partnerem teraz wspólnie wychowują dzieci. Obaj połączeni miłością, rodzicielstwem, ale i sprawą tak istotną, tak konieczną, tak oczywistą, że na łamach tej książki piosenkarz o niej opowiada. A problem jest rzeczywisty. Jest nim epidemia HIV/AIDS, która rok rocznie zbiera żniwo na całym świecie. "Miłość jest lekarstwem. O życiu, pomaganiu i stracie" rozpoczyna się od historii nastolatka Ryana, którego los doświadczył tak okrutnie i dotkliwie, że od jego przypadku w USA rozpoczęła się świadoma dyskusja nad skutkami, próbą diagnostyki oraz leczenia tej straszliwej, śmiertelnej choroby.

Chłopiec od dnia narodzin cierpiał na hemofilię. Gdy jego stan zdrowia wymagał zabiegu transfuzji, to podczas pobytu w szpitalu (przy niewiedzy jak działa lek zwany czynnikiem VIII) został zarażony wirusem HIV. Od tej pory rodzina White została zepchnięta na margines społeczny. Musimy wziąć pod uwagę, że lata 80-te ubiegłego wieku spopularyzowane były przez stereotypowe myślenie. Myślenie tak intelektualnie zacofane. Wówczas społeczeństwo wierzyło, ze HIV/AIDS jest to choroba, która dotyczy tylko i wyłącznie środowiska homoseksualne, że zarazić się można poprzez codzienną styczność z zakażonym. Aż tu nagle pojawiają się chorzy, którym daleko od   jakichkolwiek takich przekonań. To postać Ryana White rozpoczęła żmudny, trudny, ale i owocny rozwój badań. To ten młody, amerykański chłopiec pokazał swoją postawa, jak żyć z tą chorobą.  Elton John był przyjacielem Ryana. Miał i stracił wielu innych bliskich mu ludzi. To dla nich napisał tę książkę. Napisał ku pokrzepieniu serc, dla wiecznej pamięci tych miliardów, którzy odeszli, odejdą.

Piosenkarz działa charytatywnie. Walczy o to, by jak najszybciej oraz najefektowniej działać na szczeblu społecznym, lokalnym ale i rządowym przeciw działaniu HIV/AIDS. Jest założycielem fundacji zbierającej środki finansowe. Jeździ po całym świecie, otwierając nowe ośrodki. Jednym z nich jest ośrodek w miejscowości Makierewka na Ukrainie.  Książka Eltona Johna to nie celebrycka biografia. To historia straszliwej choroby, która zabiera miliony istnień. Dotyka każdego, z każdego zakątka świata, statusu społecznego, wyznania, preferencji seksualnej. I tylko od nas zależy, czy razem, wszyscy coś z nią zrobimy. "Miłość jest lekarstwem. O życiu, pomaganiu i stracie" Jest pozycją o smutku, tęksnocie, którą artysta czuje zawsze, czy wchodzi do przydomowej oranżerii, by tam zadumać się i wspomnieć zmarłych przyjaciół.  Lecz jest to również lektura o wielkiej miłości do bliźniego i ogromnej, niegasnącej nadziei, że wkrótce HIV/AIDS będzie tylko wspomnieniem.

Make Money at : http://bit.ly/adflywin

Informacje dodatkowe o Elton John. Miłość jest lekarstwem. O życiu, pomaganiu i stracie :

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2014-10-22
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
Dodał/a opinię: figlarna24

Zobacz opinie o książce Elton John. Miłość jest lekarstwem. O życiu, pomaganiu i stracie

Kup książkę Elton John. Miłość jest lekarstwem. O życiu, pomaganiu i stracie