Facet z nocy

RECENZJA EDWARD BOLEC "FACET Z NOCY" Przeczytałam opowiadania "Facet z nocy" .Przyznam, że do tej pory rozmyślnie unikałam opowiadań. Wydawało mi się, że to takie niedorobione powieści. Tak myślałam dopóki nie przeczytałam "Johnny de Wolfe"(pierwsze opowiadanie) i wciągnęło mnie. Powiedzieć błyskotliwe to za mało. Skrzące humorem perełki. Bolec jest obserwatorem życia Amerykanów, obyczajów jakże innych od europejskich(polskich), a jednak nie kpi do końca. Podoba mi się, że pomiędzy lekkie opisy przyrody lub miasta Bolton wkłada poważne rozważania o polityce lub kondycji moralnej. K.I. Gałczyński napisał "wszystko jak sen wariata śniony nieprzytomnie". Atmosfera oniryczna szczególnie w "Prezydencie" i tytułowym "Facecie z nocy". Krótkie opowiadanka są jak skrzące się brylanciki pomiędzy perłami. A potem wracamy do Rze... Nie tylko w przestrzeni, ale też i w czasie. Opisy przyrody zyskują ciężar wspomnień. Ten kładzie się cieniem narzekań, że "Nic już nie jest podobne do niczego "(kolejny tytuł opowiadania), nostalgii za utraconą młodością. Zmiany, które sie dokonały w Rze, a których autor nie był świadkiem przebywając w Republice prowadzą go do frustracji. Moim ulubionym opowiadaniem jest "Intlandzki apokryf". Zawiera wszystkie moje ulubione cechy opowiadania, a więc fantazję, poważne rozważania pomiędzy niefrasobliwymi opisami i żal, że się nie zdarzyło. Zakończę cytatem z "Parku, pustyni i karawany": "samooszukiwanie się jest jedną z niewielu rzeczy, które udało się nam opanować do perfekcji". Bo właśnie po to są książki, które warto czytać.                                                                                 EWELINA A. ŁOPUSZAŃSKA

Informacje dodatkowe o Facet z nocy:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2012-08-16
Dodał/a opinię: ewelina1

Zobacz opinie o książce Facet z nocy

Kup książkę Facet z nocy