Opis ksiązki

Kup Teraz

Futu.re

Ocena ( 7 osób )
5.1
Wydawnictwo: Insignis
Data wydania: 2015-03-04
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 978-83-63944-48-3
Liczba stron: 635
Dodał/a książkę:edytka222
Dodał/a opinię:Magdalena Zając
Recenzja - Futu.re
Genialna książka.
Przyszłość zawarta w ksiązka jest tak nierzeczywista, a zarazem wydaje się piękna. Bo kto by nie chciał żyć wiecznie? Czy nie o to chodzi w wszelkich religiach? By żyć wiecznie...
Po śmierci będziesz żył wiecznie... po śmierci narodzisz się ponownie.
Natomiast w "Futu.re" nie ma śmierci, przynajmniej jeśli stosujesz się do zasad. W książkowym świecie możesz żyć wiecznie, możesz się zabić, ale kto by się zabijał jak pigułki są, działają.
Jesteś nieszczęśliwy - weź pigułkę, nie możesz spać - weź pigułkę. Kupisz ją wszędzie..
Książkę polecam :)
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
magi18 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-11-06, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,Wyzwanie Initium - fantastyka,
Genialna książka.
Przyszłość zawarta w ksiązka jest tak nierzeczywista, a zarazem wydaje się piękna. Bo kto by nie chciał żyć wiecznie? Czy nie o to chodzi w wszelkich religiach? By żyć wiecznie...
Po śmierci będziesz żył wiecznie... po śmierci narodzisz się ponownie.
Natomiast w "Futu.re" nie ma śmierci, przynajmniej jeśli stosujesz się do zasad. W książkowym świecie możesz żyć wiecznie, możesz się zabić, ale kto by się zabijał jak pigułki są, działają.
Jesteś nieszczęśliwy - weź pigułkę, nie możesz spać - weź pigułkę. Kupisz ją wszędzie..
Książkę polecam :)
whisky plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-10-22, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2015,Kindle,
#nieśmiertelność #przyszłość #ruch oporu #technologia #rozterki etyczne
Chociaż rzadko sięgam po s-fi, ta książka przekonała mnie swoją wizją świata Z jednej strony nowoczesne, sterylne technologie, ludzie piękni i wiecznie młodzi, pęd i rozwój. A z drugiej bunt, brud, zakazy i nakazy, wieczny tłok na skalę globalną. Bo człowiek nawet w obliczu wieczności się nie zmienia. Pozostaje w nim okrucieństwo, chęć manipulacji, żądza władzy... i w końcu gdzieś tam miłość. Jednak bardzo szybko Futu.re z fantastyki pełnej rozmachu i wizji przemienia się w dramat obyczajowy. A wręcz romansidło. Główny bohater nabiera wątpliwości, cały swój czas spędza na rozmyślaniu co jest dobre, co złe, po której stronie powinien się stawić. Gdy przyszło do posiadania dzieci uciekł ze mnie cały entuzjazm. Nie po to sięgam po futurystyczną i dość ciemną wizję świata, żeby co trzy strony czytać o podcieraniu i przewijaniu bachora. Także nie, wybitna tendencja spadkowa powoduje, że nie mogę tej książki nikomu naprawdę polecić.
bambi12 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-04-24, Na półkach: Przeczytałem,Mam,

Wreszcie skończyłam. Podczytywałam ją fragmentami od tygodnia. Nie potrafiłam przebrnąć przez tą lekturę szybciej. Tematyka tu poruszana jest rozległa i trudna. I choć autor osadził akcję swej powieści w przyszłości odnalazłam w stworzonym przez niego świecie wiele podobieństw do nam współczesnego. Po tak wielu książkach, które powstały wcześniej niezwykle trudno jest zaskoczyć czytelnika czymś świeżym. A właśnie tego po tej powieści oczekiwałam. Czy Dmitry Glukhovsky spełnił pokładane w nim nadzieje?


W przedstawionej tu przyszłości nikt nie musi umierać. Śmierć została pokonana. Każdy Europejczyk ma prawo być nieśmiertelnym. Jednak to spowodowało wzrost liczby ludności. Nawet bardzo wysokie wieżowce prawie pękają w szwach. Woda, żywność, energia są reglamentowane. Tylko bogaci mogą sobie pozwolić na zajmowanie większych powierzchni w górnych partiach budowli, ponad chmurami. Aby kontrolować przyrost populacji powołano odpowiednią jednostkę - Nieśmiertelnych. Gdy rodzi się kolejny niemowlak któryś z jego rodziców zostaje "skazany" na śmierć...


W tym świecie żyje nasz główny bohater i jednocześnie narrator. Jest jednym z Nieśmiertelnych. W konsekwencji jednego z kolejnych rozkazów poznaje Annelie i ta kobieta zmienia całkowicie jego życie. Dlatego to właśnie jego wewnętrzna przemiana stała się tu wiodącym tematem. Poznałam tu również jego traumatyczną przeszłość. Z jednej strony chciałam skrzyczeć autora z powodu opisu tak niewyobrażalnie okrutnych działań. Ale jednak jak się chwilę zastanowiłam to sytuacja naszego bohatera wiele usprawiedliwiała i jak już weszłam w jego skórę to co robił okazało się absolutnie normalne i zrozumiałe.


Świat tu ukazany jest pełen ekscesów seksualnych, ludzi, których brzydzą siwe włosy, zmarszczki, starość, brzydota. Obywateli bez celów i marzeń. Biorących tabletki na różne dolegliwości ciała czy duszy. Zastanowił mnie fakt, że autor przypisał tu aktom płciowym bardzo ważną rolę. Wyjaśnienie autora - że wszyscy ludzie są nieśmiertelni i właśnie z tego powodu nie obchodzi ich jak często i z kim to robią - do mnie nie przemówiło. Zwłaszcza opisana tu brutalność. Wszystkie aluzje seksualne uważam także za trochę przesadzone. Dziwi także fakt, że jedna z bohaterek tak szybko doszła do równowagi psychicznej i zdrowia fizycznego po dramatycznym przeżyciu.


Pierwsza połowa książki to jakby wstęp. Nie ma tu szybkiej akcji. Później następuje dość powolny środek. Jak widać trzeba uzbroić się w dużą cierpliwość. Całość sprawia wrażenie jakby rozciąganej na siłę. Można by niektóre fragmenty wyciąć bez żadnego uszczerbku dla jej wydźwięku. Nieraz nic się działo, więc niejednokrotnie chciałam rzucić ją w kąt. Jednak zakończenie okazało się wynagrodzeniem wszelkich poświęceń. Dmitry Glukhovsky ukazał tu wizję przyszłości, którą oparł na najbardziej pożądanych celach i normach społecznych. Poznając tę utopię rodzi się pytanie: czym jest człowiek i co sprawia, że jesteśmy ludźmi? Nieśmiertelni, a jednak tak podobni do nas...


I "Futu.re" rozważa te właśnie kwestie w bardzo czytelny i zaskakujący sposób. Nie ma wątpliwości, że autor to bardzo utalentowany pisarz. Styl surowy, bolesny, imponujący. Książka pełna krytyki społecznej, politycznej i gospodarczej. Pisarz z pewnością stworzył powieść, w której można znaleźć odpowiedzi na rzadko stawiane pytania. Nawet mimo wielu metafor czyta się ją dość płynnie. Warto dotrwać do ostatniej strony.

Almiria plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-03-28, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
Muszę przyznać że kiedy znajomi namawiali mnie do przeczytania wcześniejszych jego książek z serii Metro, to miałam jaką taką wewnętrzną blokadę i nie mogłam się za nie zabrać, ale jak tylko wyszła ta książka, po przeczytaniu opisu z okładki wiedziałam że muszę ją przeczytać. I nie zawiodłam się - Dmitry Glukhowski z takim rozmachem stworzył świat przyszłości i dodatkowo tak dobrze go dopracował, że do pewnego stopnia nawet jestem w stanie uwierzyć że pewne elementy na pewno w przyszłości się pojawią. Bardzo spodobało mi się pokazanie charakteru światowych mocarstw, nawet po tylu setkach lat i tylu zmianach, oraz styl w jakim opowieść została stworzona, pod względem odpowiedniego wyważenia pomiędzy kontrowersją a przeciętnym nadmiarem brutalności. Ogólnie rzecz biorąc, książka jest bardzo dobra, świetnie się ją czyta, zmusza do myślenia, oraz skłania do refleksji ponieważ porusza wiele ważnych kwestii, które w znacznie mniejszym stopniu niż książce, ale dotyczą nas już teraz. Gorąco polecam.
Amarisa plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-04-07, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,Mam,
,,Wyzwolenie! Nieśmiertelność dała nam wolność. Po milionie lat niewoli! Pięćdziesiąt tysięcy pokoleń niewolników musiało urodzić się i umrzeć! My pierwsi żyjemy w epoce prawdziwej wolności. Nikt już nie musi się bać, że nie ukończy dzieła swojego życia. Możemy tworzyć! Możemy dokonywać czynów, których nikt dotychczas nie dokonał! Możemy doświadczać wszystkich uczuć dostępnych człowiekowi i odkrywać nowe! Możemy zmienić oblicze Ziemi i zasiedlać kosmos. Gdyby tylko Beethoven mógł doczekać powstania syntetycznej orkiestry! Gdyby tylko Kopernik mógł dożyć lotów międzygwiezdnych... My możemy. Dokonamy odkryć, które za tysiąc lat zmienią wszechświat, i sami za tysiąc lat zobaczymy, jaki on będzie dzięki tym odkryciom!"

ciąg dalszy: http://magicznyswiatksiazki.pl/recenzja-futu-re-dmitry-glukhovsky/
Dzemek Linia koment
Przeczytane:2015-10-14, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
IzaaK Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
danutka Linia koment
Przeczytane:2015-10-29, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Sinister Linia koment
Przeczytane:2015-09-22, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane w 2015,
maleenstwoo Linia koment
Na półkach: Czytam,Mam,Wygrane,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów