Opis ksiązki

Kup Teraz

Idź i czekaj mrozów

Ocena ( 3 osoby )
6.0
Wydawnictwo: Genius Creations
Data wydania: 2016-03-30
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 978-83-7995-045-4
Liczba stron: 520
Dodał/a książkę:czytam
Dodał/a opinię:Patrycja Filipowicz
Recenzja - Idź i czekaj mrozów
Książkę przeczytałam z przyjemnością.
Interesująca, oryginalna fabuła, wielu bohaterów i wiele wątków. Ciekawa postać głównej bohaterki. Jednak najbardziej zachwycił mnie świat Wilczej Doliny, pełen stworzeń, o których w dzieciństwie opowiadała mi prababcia. Sądzę, że książkę pokocha każdy kto jako dziecko uwielbiał tego typu opowieści- o zmorach, strzygach i topielcach.
Z niecierpliwością czekam na kolejny tom.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
czytatnik plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-04-25, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Młoda dziewczyna zostaje bez swojego opiekuna. To od samego początku zapowiada kłopoty. Jednak nasza bohaterka wie, co kryje się w ciemnym lesie i nie zamierza z własnej woli narażać się na zjedzenie przez jakieś paskudztwo. Jednak w życiu rzadko wolna wola wystarcza do tego, aby czegoś uniknąć. Tak więc chcąc nie chcąc wychowanica opiekuna wioski prawie niepostrzeżenie zajmuje jego miejsce. Z mniejszym lub większym poparciem miejscowych. A kłopoty jakby tylko na to czekały i właśnie wtedy postanawiają ukazać się w całej swojej krasie. Najgorzej, że największy z nich jest także bardzo przystojny. Na tyle, by mimo wszelkich ostrzeżeń stać się obiektem sennych marzeń. A może i czegoś więcej? Bogowie jedni wiedzą, co z tego wyniknie, ale jakoś nikomu nie spieszy się do dzielenia informacjami.

Całość recenzji pod adresem: http://zapach-ksiazek.pl/idz-i-czekaj-mrozow/
Patrycjaf plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-04-28, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,"Wyzwanie - fantastyka 2016,Mam,
Książkę przeczytałam z przyjemnością.
Interesująca, oryginalna fabuła, wielu bohaterów i wiele wątków. Ciekawa postać głównej bohaterki. Jednak najbardziej zachwycił mnie świat Wilczej Doliny, pełen stworzeń, o których w dzieciństwie opowiadała mi prababcia. Sądzę, że książkę pokocha każdy kto jako dziecko uwielbiał tego typu opowieści- o zmorach, strzygach i topielcach.
Z niecierpliwością czekam na kolejny tom.
slpablos plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-04-13, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2016,Mam,Wyzwanie - fantastyka 2016,
Wprost z groźnego średniowiecza i starcia chrześcijaństwa z pogańskimi bogami przeniosłem się do Wilczej Doliny, gdzie w trudnych warunkach żyją chłopi wierni słowiańskim tradycjom. Marta Krajewska na tle surowych Gór Północnych snuje piękną i magiczną opowieść.

W siedzibie Genius Creations znajduje się chyba jakiś artefakt przyciągający autorów lubiących baśnie, bo tak wielu twarzy owych opowieści z dzieciństwa w innym wydawnictwie nie ujrzymy. Marta Krajewska, zainteresowana życiem, kulturą i demonologią Słowian, potrafiła pięknie wpleść wierzenia i obrzędy w tętniący życiem opis (nie)codzienności mieszkańców Wilczej Doliny, z mrugnięciem oka do czytelnika wplatając przy tym w osnowę fabuły baśń o Czerwonym Kapturku.
Młoda Venda, wychowanka Opiekuna, musi stawić czoła przeznaczeniu, gdy on ginie, a wioska spodziewa się, że dziewczyna przejmie jego rolę. Jest krnąbrna i nie uśmiecha jej się walka z potworami, ale dorasta do swojej roli i bierze mieszkańców pod swoje skrzydła. Leczy, odgania istoty duchowe, warzy eliksiry. Walka z potworami też majaczy na horyzoncie, bo wraz z zapadnięciem zmroku w miarę bezpiecznie jest tylko w kręgu pochodni, a z lasu dochodzą dziwne odgłosy.
Nie wszyscy nieludzie są jednak groźni.
W Wilczej Dolinie od stu lat nie ma już wilkarów rządzących ludźmi, ale po wielkiej rzezi jeden się ostał... i nie zamierza zjeść Kapturka, wręcz przeciwnie.
Pomimo dramatycznych wydarzeń na początku powieści akcja rozwija się powoli, poznajemy mieszkańców doliny, ich wzajemne stosunki, warunki życia, śledzimy dorastanie duchowe Vendy.
Cykle przyrody dyktują tam rytm życia, a bogowie i mieszkańcy lasy wyznaczają granice tego co można i trzeba robić. Nie spotkałem się jeszcze z tak przystępnie i zrozumiale przedstawionymi opisami rytuałów, obrzędów, dużej części bestiariusza, a nawet codziennych przesądów Słowian - zwłaszcza "w stanie czystym", nie warunkowanych historycznie zderzeniem z chrześcijaństwem.
Dużo tu emocji młodej dziewczyny, w której uczucia kipią jak mikstury w kotle czarownicy. Musi jednak trzymać je na wodzy, by sprostać swoim obowiązkom - oraz drodze życiowej, kóra obfituje w rozdroża. Nie każdy wybór okazuje się tym właściwym...
Autorka bardzo dobrze zagrała tu kartą mocy imienia - ostatni wilkar staje się bliższy i bardziej realny, gdy poznajemy wraz z bohaterką jego imię.
DaWern nie jest jedynym nieludzkim mieszkańcem otoczonej pochodniami wioski. Czy nie bycie człowiekiem oznacza automatycznie bycie potworem? Czy takim obcym można zaufać?
Wioska skrywa wiele dziwów i tajemnic, a przepowiednia i widmo powrotu wilkarów nie pomagają ludziom zaufać nikomu, kto nie zna trudów życia w cieniu tego lasu i gór.
Ciekawa historia miłosna z barwną, słowiańską fantastyką w tle. Lekki jak wiosenny wiatr, świeży powiew ciekawej fantasy dla szerokiego grona czytelników (chociaż przez chwilę miałem wrażenie że można by to sklasyfikować jako YA).
Czekam na drugi tom (to zakończenie!), a za ebooka recenzenckiego dziękuję Wydawnictwu Genius Creations.
Faledor Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Dizzy Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sadu Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Idź i czekaj mrozów Paradoks Marionetki: Sprawa Klary B.
Anna Karnicka
Okładka - Idź i czekaj mrozów Fobia
Dawid Kain
Okładka - Idź i czekaj mrozów Spalić wiedźmę. Audiobook
Magdalena Kubasiewicz
Okładka - Idź i czekaj mrozów Redlum
Katarzyna Rupiewicz
Okładka - Idź i czekaj mrozów Bezsenni
Marcin Jamiołkowski
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów