Opis ksiązki

Kup Teraz

Ikona. Podręcznik malarstwa ikonowego i ściennego

Ocena ( 2 osoby )
6.0
Wydawnictwo: Jedność
Data wydania: 2015-10-22
Kategoria: Albumy
ISBN: 978-83-7971-076-8
Liczba stron: 456
Dodał/a książkę:czytam
Dodał/a opinię:Magdalena Galiczek-Krempa
Recenzja -  Ikona. Podręcznik malarstwa ikonowego i ściennego

Tradycja pisania ikon sięga zamierzchłych czasów. Wraz z Aidanem Hartem, autorem znakomitej książki ,,Ikona. Podręcznik malarstwa ikonowego i ściennego" czytelnik ma okazję poznać tę najpiękniejszą ze sztuk liturgicznych od jej początków i w najdrobniejszych szczegółach. Imponujący format i niezwykle staranne wydanie podręcznika sprawiają, że po książkę Harta warto sięgnąć nie tylko w poszukiwaniu wskazówek do pracy nad ikoną, ale także by zgłębić podstawy teologiczne i historię tej fascynującej sztuki.

Już po przejrzeniu pierwszych kilkunastu stron książki czytelnik zauważy, że ma przed sobą dzieło monumentalne. Staranność i dbałość o dobór słów i stwierdzeń, liczne wtrącenia cytatów zaczerpniętych z Biblii, tekstów źródłowych czy życiorysów świętych oddają ogrom pracy, jaki autor włożył w przygotowanie publikacji. A to dopiero początek. Drobiazgowo opisane podstawy teologiczne ikony ukazują z jak wielkim zaangażowaniem autora w kwestie wiary czytelnik ma do czynienia. Całości dopełniają znakomicie zaprezentowane szczegóły dotyczące pisania ikon: od projektu i przygotowania deski począwszy, przez jej gruntowanie, dobór - a co za tym idzie - symbolikę kolorów, po wykańczanie dzieł i ich złocenie. W książce nie zabrakło oczywiście rozdziału poświęconego ikonostasowi - jego roli i sposobom umieszczania ikon w kościołach i kaplicach. Wiele miejsca autor poświęcił technikom i materiałom z jakich korzystają ikonopisarze. Oprócz stosowanych pędzli, czytelnicy dowiedzą się wiele o technice tempery jajecznej, malowidłach ściennych, freskach czy też technice secco. Autor kończy swoją opowieść informacjami dotyczącymi fotografowania ikon - omawia warunki oświetleniowe i sprzęt niezbędne do dobrego przedstawienia i uwiecznienia dzieła sztuki na papierze.

Sięgając po książkę Aidana Harta z jednej strony otrzymujemy wyczerpujący i imponujący podręcznik, który pozwoli zgłębić wiedzę dotyczącą pisania ikon wszystkim adeptom tej sztuki, a z drugiej fascynujący przewodnik po jednej z najpiękniejszych sztuk sakralnych, szczegółowymi opisami dotyczącymi jej historii, tradycji i inspiracji z których czerpie. Bogactwo faktów i niezwykle praktycznej wiedzy przytoczone na kartach książki Harta plasują książkę na jednym z najwyższych miejsc jeśli chodzi o literaturę specjalistyczną.

,,Ikona. Podręcznik malarstwa ikonowego i ściennego" to publikacja wydana z ogromną starannością i dbałością o szczegóły. Duży, poziomy format książki ułatwia przyswajanie zaprezentowanych - przede wszystkim praktycznych - informacji o sztuce pisania ikon. Kredowy papier dodaje publikacji elegancji, a reprodukcje przedstawionych tam ikon prezentują się imponująco. Dodatkowym atutem książki są rysunki techniczne ilustrujące chociażby funkcje gruntu, przygotowywania deski czy też jej polerowania. W książce znajdziemy także fotografie przedstawiające ikonopisarzy podczas pracy nad ikonami, narzędzia, jakimi się posługują, sposoby cieniowania i mieszania kolorów. Bardzo ciekawie zaprezentowane zostały także etapy pracy nad powstawaniem konkretnego malowidła, np. krok po kroku śledzimy malowanie ikony Świętego Jana Chrzciciela.

Aidan Hart to profesjonalny ikonopisarz, który w 2009 roku założył Wydział Malarstwa Ikonowego i Ściennego na The Prince's School of Traditional Art. Swoją wiedzą i umiejętnościami dzieli się ze studentami, a za sprawą publikacji ,,Ikona. Podręcznik malarstwa ikonowego i ściennego" pragnie poszerzyć grono swoich odbiorców.

Książka Aidana Harta napisana jest przystępnym aczkolwiek nie prostym językiem. Liczne nawiązania do tekstów źródłowych czy też fachowa terminologia sprawiają, że jako pierwszych odbiorców książki wskazać możemy osoby na co dzień zajmujące się sztuką sakralną czy też malarstwem. Nie oznacza to jednak, że nieobyci z tematyką odbiorcy nie znajdą w publikacji interesujących ich informacji. Po książkę Aidana Harta warto sięgnąć by zrozumieć teologię ikony i poszerzyć swoją wiedzę dotyczącą tej sztuki - często przez nasz rozpoznawanej i kojarzonej, a tak mało zgłębionej.

Recenzja
madak Linia koment
Przeczytane:2015-11-18, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Albumy,

Tradycja pisania ikon sięga zamierzchłych czasów. Wraz z Aidanem Hartem, autorem znakomitej książki Ikona. Podręcznik malarstwa ikonowego i ściennego, czytelnik ma okazję poznać tę najpiękniejszą ze sztuk liturgicznych od jej początków i w najdrobniejszych szczegółach. Imponujący format i niezwykle staranne wydanie podręcznika sprawiają, że po książkę Harta warto sięgnąć nie tylko w poszukiwaniu wskazówek do pracy nad ikoną, ale także by zgłębić podstawy teologiczne i historię tej fascynującej sztuki

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
azetka79 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-01-20, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2016,
nic dodać nic ująć, piękne
madak plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-11-18, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Albumy,
oldzix Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka -  Ikona. Podręcznik malarstwa ikonowego i ściennego Równowaga kwasowo-zasadowa
Eva-Maria Kraske
Okładka -  Ikona. Podręcznik malarstwa ikonowego i ściennego Bajki na cały rok
praca zbiorowa
Okładka -  Ikona. Podręcznik malarstwa ikonowego i ściennego Kreatywne zabawy świąteczne. Szopka na Boże Narodzenie
Piotr Żak, Ola Makowska, Joanna Góźdź
Okładka -  Ikona. Podręcznik malarstwa ikonowego i ściennego 365 stron życia 2017
Hubert Wołącewicz
Okładka -  Ikona. Podręcznik malarstwa ikonowego i ściennego Naklejki Iskierki. Kotki
Dorota Skwark
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów