Opis ksiązki

Kup Teraz

Japoński wachlarz

Ocena ( 9 osób )
4.9
Wydawnictwo: Twój Styl
Data wydania: 2008
Kategoria: Literatura faktu
ISBN: 978-83-7163-454-3
Liczba stron: 280
Dodał/a książkę:Wojciech Polak
Dodał/a opinię:Mamut
Recenzja - Japoński wachlarz
Jedna z najlepszych, o ile nie najlepsza, książek o Japonii:) Skaczące krewetki śniły mi się przez parę nocy ;p
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Almiria plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-07-10, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Wyzwanie - niezwykłe postaci 2014,
Piękna książka opisująca Japonię z perspektywy przybysza. Doskonała dla każdego, kto tylko ma odrobinę czasu aby dowiedzieć się o kraju kwitnącej wiśni czegoś więcej, niż utarte stereotypy i międzynarodowe osobliwości. Po przeczytaniu tej książki z chęcią odwiedziłabym Japonię, tym bardziej że mniej więcej wiem czego się spodziewać po jej mieszkańcach. Dla mnie ich kultura jest pełna paradoksów, zapewne tak jak w ich oczach moja kultura jest ich pełna. Podziwiam ich za umiejętność stworzenia płynnie działającego społeczeństwa, dopracowaniu do perfekcji codziennych czynności oraz czerpania z nich radości, czego z chęcią spróbuję się nauczyć, choćby poprzez inne podejście do przyrządzania i spożywania posiłków. Jednocześnie przeraża mnie wizja Tokijskiego megalopolis, oraz hierarchizacji społeczeństwa na każdym jej poziomie, od kontaktów w pracy, po język codzienny. A wszystkiego tego dowiedziałam się tylko dzięki tej niezwykłej lekturze, napisanej przez autorkę dla zwykłych czytelników, o zwykłych Japończykach.
Olena plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-01-04, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2013,Chcę mieć,
Japonia jest "na topie".

Dziś wiele osób fascynuje się tym krajem. Popularność mangi i anime nie słabnie, miłość do lolitek, stworków o wielkich oczach i wszystkiego co "kawaii" widoczna jest gołym okiem (najbardziej w branży odzieżowej i zabawkowej), japońskie znaki trafiają na karki i nadgarstki w formie coraz mniej oryginalnego już tatuażu, książki Murakamiego błyskawicznie znikają ze sklepowych półek, a premiery nowych tytułów przyjmowane są z entuzjazmem, lokale serwujące sushi nie mogą narzekać na brak klienteli, a egzotyczność pałeczek przyciąga coraz to nowych wielbicieli tej techniki spożywania posiłków.

Jednak rzadko kiedy, pośród licznych wielbicieli Kraju Kwitnącej Wiśni, spotkać można osobniki, które naprawdę interesują się jej kulturą, znają jej historię, próbują zrozumieć mentalność jej mieszkańców - słowem, są na tyle kompetentni, by móc pochwalić się nie tylko maskotką z wielkimi oczyma czy kompletem miseczek z japońskim wzorem, ale także opowiedzieć ciekawą historię związaną z Japonią, wyjaśnić sposób w jaki Japończycy postrzegają i przeżywają świat. Niestety, zainteresowanie Krajem Wschodzącego Słońca jest ogromne i powierzchowne zarazem, ogranicza się na ogół do znajomości paru słówek, odrzuconego podania na japonistykę i kilku amatorskich szkiców, wzorowanych na twórczości ulubionego mangaki.

Na szczęście Joanna Bator jest kompetentna. Na szczęście jej podróż do Japonii nie była wyprawą rozhisteryzowanej fanki, jadącej na zlot miłośników anime do Ustrzyków Dolnych w przebraniu Czarodziejki z Księżyca. Na szczęście jej miłość do Japonii zrodziła się dopiero po zapoznaniu się ze specyfiką tego kraju i tych ludzi, aposteriorycznym poznaniu wielu rzeczy, które ma on do zaoferowania, niekoniecznie z gatunku "kawaii".

Bator zabiera swoich czytelników w egzotyczny literacki spacer po pozbawionych nazw uliczkach Tokio, posługując się naszkicowaną własnoręcznie mapą japońskich wspomnień. Pokazuje miejsca, o których polski fan Japonii na ogół nie ma pojęcia i których znaczenia często nie rozumie. Dzięki niej zwiedzić możemy domy miłości, rybne targi, teatry i osobliwe toalety, poznajemy historię wodnych dzieci i tradycyjnych gejsz. Autorka jest również świetną przewodniczką po mentalnych horyzontach Japonii: potrafi wytłumaczyć stosunki sąsiedzkie, sekrety japońskiej kuchni i ceremoniał obowiązujący przy spożywaniu posiłków, akcentuje wielką japońską fascynację kulturą amerykańską i wiążące się z nią powstawanie zabawnych międzykulturowych hybryd językowych (i nie tylko), wyjaśnia edukacyjne ambicje japońskich dzieci i nastolatków oraz wiele innych kwestii, które w europejskiej kulturze nie są tak oczywiste.

Wspomnienia Bator to fascynująca i pouczająca lektura, którą przeczytać powinni nie tylko zadeklarowani miłośnicy Japonii, ale wszyscy, którzy choć trochę interesują się światem i wierzą, że można postrzegać go nie tylko europocentrycznie.
rena-56-56 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-05-17, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Bardzo ciekawa lektura !
Mamut plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach:
Jedna z najlepszych, o ile nie najlepsza, książek o Japonii:) Skaczące krewetki śniły mi się przez parę nocy ;p
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Magnolia93 Linia koment
Przeczytane:2016-02-21, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
KarenKa Linia koment
Przeczytane:2015-07-17, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
edytka222 Linia koment
Przeczytane:2015-02-19, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
fdsm Linia koment
Przeczytane:2014-07-24, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Ulubione,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Habina Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach:
break
Okładka - Japoński wachlarz Światy, zaświaty. O tradycji świętowań w Polsce
Anna Zadrożyńska
Okładka - Japoński wachlarz Anna Dymna - ona to ja
Elźbieta Baniewicz
Okładka - Japoński wachlarz Jedźmy, wracajmy i inne opowiadania
Włodzimierz Odojewski
Okładka - Japoński wachlarz Głodna kotka
Kosmowska Barbara
Okładka - Japoński wachlarz Mikroświaty
Jan Jakub Kolski
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów