Jestem legendą

Richard Matheson zmierzył się z mitem wampira i wampiryzmu, przystosował go do współczesnych realiów, nadając mu cechy choroby i próbując wytłumaczyć zjawisko od wieków budzące trwogę. To, co zapewnia jego książce miejsce wśród powieści kultowych, to nowatorski pomysł na fabułę, realistyczne oddanie stanu psychicznego Roberta Neville'a oraz zakończenie, którego się absolutnie nie spodziewamy. ,,Jestem legendą" wydano po raz pierwszy ponad pół wieku temu, jednak jej treści są aktualne również dziś. Oprócz tematyki wampirów mamy tu także (a może przede wszystkim?) rozważania o samotności, istocie życia, tym, co tak naprawdę motywuje nas do codziennego wstawania z łóżka i wykonywania czynności umożliwiających nam dalszą egzystencję. A wszystko to opisane prostym stylem, za pomocą zwyczajnych słów i krótkich zdań. Aż kusi, aby myśl ,,utwór mający niewiele ponad 200 stron, skupiony wokół życia wewnętrznego bohatera a jednocześnie poruszający tak wiele uniwersalnych kwestii" ubrać w słowa. Ekranizowano ją kilkukrotnie, motyw żywych trupów toczonych dziwną chorobą wykorzystano w kulturze w każdy możliwy sposób, sam autor już za życia stał się legendą w świecie literatury i filmu. Książka Richarda Mathesona ,,Jestem legendą" w pełni zasługuje na miano kultowej. Zachęcam do zapoznania się z nią.

Informacje dodatkowe o Jestem legendą:

Wydawnictwo: Mag
Data wydania: 2008-02-06
ISBN: 978-837480-071-6
Dodał/a opinię: agoosiaczek

Zobacz opinie o książce Jestem legendą

Kup książkę Jestem legendą

Richard Matheson0
Okładka ksiązki - JESTEM LEGENDĄ - PIEKIELNY DOM - CZŁOWIEK, KTÓRY NIEPRAWDOPODOBNIE SIĘ ZMNIEJSZAŁ

Pośród największych gwiazd na firmamencie horroru i fantasy niewiele błyszczy jaśniej niż Richard Matheson.      A choć wielu...