Okładka książki - Królowa Lata

Język oryginału:
Tłumaczenie:
Ilustracje:
Dodał/a opinię: Salianna

Pomimo negatywnego nastawienia, które miałam do tej książki, po tym jak przeczytałam o niej opinie to książka bardzo, ale to bardzo mi się podobała. Znalazłam tam mnóstwo śmiesznych jak i trzymających w napięciu, a także wzruszających momentów. Co prawda niektóre rzeczy mi się nie podobały, albo nie przypadły go gustu, ale to tylko małe nieznaczące szczegóły. Za to reszta totalnie w moim typie. Zabieram się za następne :3

Wojna między zimą a latem

Melissa Marr studiowała na wydziale nauk humanistycznych, aby móc później wykładać literaturę. Od zawsze lubiła odkrywać i uczyć się nowych rzeczy, a obecnie zdobytą wiedzę wykorzystuje w czasie pisania powieści. Królowa lata to pierwszy tom z serii pod tym samym tytułem. Główną jej bohaterką jest siedemnastoletnia Aislinn, dla znajomych - Ash. Dziewczyna od urodzenia widzi wróżki, które dla innych śmiertelników są niewidzialne. W jej rodzinie dar „widzącej” ujawniał się od zawsze, miała go jej matka oraz ma babcia, która Ash wychowuje.

Dla bohaterki widzenie tego, czego nie powinna widzieć, jest istnym przekleństwem. Chciałaby żyć normalnie, jak inne jej koleżanki, niespętane zasadami, których należy przestrzegać na każdym kroku. Reguły życia z darem widzenia zostały wpojone jej przez babcię. Mówią one, że nie wolno ujawnić się ze swoim darem, a - co za tym idzie - nie można się do wróżek odzywać oraz przyciągać ich uwagi. Jednak Aislinn szybko przekonuje się, że wszystko może ulec zmianie, bez względu na jakiekolwiek zasady. Zostaje wybrana przez Króla Lata, Keenana, na jego królową. Od tego momentu zaczyna się jej przemiana we wróżkę, stanie się jednym ze stworzeń, których się boi.

Keenan, aby zdobyć zaufanie dziewczyny, zapisuje się do jej szkoły. Chce za wszelką cenę zdobyć dziewczynę, skłonić ją, by wyraziła zgodę na uczestnictwo w obrzędzie, który umożliwi mu odzyskanie pełni sił, spętanych przez matkę Keenana. Niestety, jeżeli to się nie powiedzie, Aislinn zamieni się w zimową pannę, która będzie musiała starać się odwieść kolejne śmiertelniczki przed obdarzeniem zaufaniem Króla Lata.

Pomimo tego, dziewczyna nie chce zrezygnować ze swoich marzeń ani z miłości do najlepszego przyjaciela – Setha. To właśnie jemu dziewczyna wyjawia swój sekret, wydarzenia ostatnich dni bowiem za bardzo ją przytłaczają i chce móc o nich rozmawiać. Czy nasza bohaterka zaufa Keenanowi? Czy przezwycięży on miłość Aislinn do Setha? Aby się o tym przekonać, należy niezwłocznie sięgnąć po tą powieść.

Powieść ukazuje otaczający nas świat z zupełnie innej perspektywy. Zmianie ulegną również nasze wyobrażenia o wróżkach i ich świecie. Wróżki bowiem z książki Melissy Marr nie przypominają w ogóle tych, doskonale nam znanych z bajek. Nie są to malutkie i milutkie istoty ze skrzydełkami motyla, które w każdej sytuacji starają się pomagać ludziom. Jest dokładnie odwrotnie. Według autorki, są to stworzenia o wzroście normalnego człowieka, chociaż niektórym ich wygląd kojarzy się bardziej z najgorszymi koszmarami. Są obdarzone ogromną mocą, którą często wykorzystują, aby dokuczyć śmiertelnikom, dla których pozostają niewidzialne, dopóki nie przywdzieją cielesnej powłoki. Na szczęście lub nieszczęście, takie triki są dostępne jedynie najsilniejszym z wróżek. Jedynym, co je przeraża, jest żelazo, w obecności którego słabnie ich moc.

Na swój użytek Melissa Marr podzieliła również świat wróżek na poszczególne dwory, przy czym każdy z nich odpowiada za inną dziedzinę egzystencji. W tej części serii mamy okazję bliżej poznać wróżki z dworów zajmujących się porami roku, głównie letni i zimowy dwór. W książce czytamy jeszcze o Wielkim Dworze, który, jak można przypuszczać, sprawuje władzę nad pozostałymi, jak również o Dworze Mroku. Świat wróżek przedstawiony w Królowej lata jest miłą odmianą po natłoku stworzeń paranormalnych, obecnie królujących na naszym rynku wydawniczym.

Powieść czyta się bardzo szybko, autorka posługuje się w niej prostym, przystępnym językiem. Nie ma tu patosu, archaizacji, nadmiernych zabaw językowych. Marr jednak pisze z dużą swobodą, lekkością, co z pewnością ułatwi dotarcie do czytelników spośród młodzieży. Książkę czyta się bardzo przyjemnie i z pewnością warta jest poświęcanego jej czasu.

Link do recenzji
,,Nie wszystkie marzenia się spełniają." Książka bardzo mi się podobała. Autorka miała ciekawy pomysł. Powieść najbardziej przyciągnęła mnie do siebie światem wróżek. Został bardzo interesująco przedstawiony, do tego te wątki poboczne, dotyczące Królestwa Zimy...Postać królowej Beiry świetna, ale jeszcze lepsza Donii. Bardzo tragiczna postać o interesującej historii. Miłym "dodatkiem" do każdego rozdziału są cytaty z różnych książek o wróżkach co pomaga nam zrozumieć kim one są. Polecam z całego serca i myślę, że nikt się na niej nie zawiedzie ;)
Avatar użytkownika - czarniutka21
czarniutka21
Przeczytane:2014-11-01, Ocena: 5, Przeczytałem, Wyzwanie 26 książek 2014,
Do sięgnięcia po tę książkę zachęciła mnie śliczna okładka. Tematyka wróżek czy paranormal romance nie jest jedną z moich ulubionych, ale postanowiłam sprawdzić tę powieść i na szczęście się nie zawiodłam. Jest to historia 17 dziewczyny, która jak każda kobieta w jej rodzinie widzi... wróżki. Żyje według zasad wpojonych jej przez despotyczną babcię i nie ujawnia swojego Widzenia ani przed wróżkami ani przed ludźmi. Jeśli chodzi o romans to powieść odchodzi trochę od schematu - ale dla mnie jest to duży plus. Jest to opowieść o trochę innego rodzaju wróżkach niż znamy z baśni, nie wszystkie są dobre i pomocne. Jednak historia ta działa na wyobraźnię i jest napisane bardzo ciekawym i barwnym językiem. W sumie polubiłam główną bohaterkę i z ciekawością śledziłam jej potyczki z Keenanem, Donią oraz jej relację z Sethem. Nie zostanie może ona moją ulubioną pozycją, ale z chęcią przeczytam dalsze części tej opowieści.
Avatar użytkownika - Sihhinne
Sihhinne
Przeczytane:2011-06-30, Ocena: 6, Przeczytałem,
Jest to jedna z najlepszych książek o tematyce paranormal romance, jaką kiedykolwiek przeczytałam. Niepowtarzalna, tajemnicza, mroczna. Zapada w pamięć.
Avatar użytkownika -

Przeczytane:, Ocena: 6,
Książka jak najbardziej spodobała mi się, ale zakończenie jak dla mnie, było niefajne ...
Avatar użytkownika - kkiinnaa
kkiinnaa
Ocena: 6, Czytam,
To może byc ciekawa książka... Czytałam pochlebne opinie w Internecie ;)
Avatar użytkownika - TeoriaSzczescia
TeoriaSzczescia
Przeczytane:2010-08-30, Ocena: 4, Przeczytałem, Mam,
Dobra książka, zwłaszcza jak na część pierwszą. Jednak mimo, że fabuła "wróżek i wróży" była mi obca, spodziewałam się ich lepszego opisu.
Avatar użytkownika - aniusiaczek92
aniusiaczek92
Przeczytane:2010-07-02, Przeczytałem, Mam,
Ta książka mnie oczarowała ! Historia opisana przez autorkę jest maczina mimo pojawiających się okropnych opisów czynów wróżek :) Uważam tę książkę za jedną z najlepszych o tej tematyce :) Polecam wszystkim ten cykl !
Opiekunka Grobów
Melissa Marr0
Okładka ksiązki - Opiekunka Grobów

W niezwykle spokojnym miasteczku Claysville dochodzi do brutalnego morderstwa. Maylene Barrow, kobieta pielęgnująca wszystkie cmentarze w mieście, zostaje...

Kroniki Blackwell. Wilki Lokiego
Melissa Marr0
Okładka ksiązki - Kroniki Blackwell. Wilki Lokiego

Zanurz się po uszy w nordyckiej mitologii z nową powieścią dla dzieci autorek bestsellerów z listy New York Times'a! W Blackwell w Południowej Dakocie...

Top 5 książek
Złodziejka książek