Ktoś taki jak ty

Kategoria: Dla młodzieży
Dodał/a książkę:dayna15
Dodał/a opinię:monalizka
Recenzja - Ktoś taki jak ty
Rzadko już czytam powieści przeznaczone dla nastolatków, jednak czasem skuszę się na jakąś z tego gatunku, jeśli mnie bardzo zainteresuje. Tymi słowami, które mnie tym razem przyciągnęły były ,,Czeka je trudny krok w dorosłość i prawdziwy sprawdzian z przyjaźni."

Na pewno Scarlett i Haley są prawdziwymi, bliskimi przyjaciółkami, od kilku lat. Gdy Scarlett dzwoni do Haley z informacją, że jej chłopak tragicznie zginął w wypadku, ta od razu ,,zorientowałam się, że coś jest nie tak, jeszcze zanim mi o tym powiedziała. Poznałam to po głosie. Po prostu wiedziałam." Scarlett zawsze w tym duecie była tą silniejszą, odważniejszą, nie potrzebowała pomocy, ale teraz potrzebuje wsparcie przyjaciółki. I Haley wspiera ją, bez wahania.

,,Wiedziałam tylko, że mnie potrzebuje, a ja jestem przy niej. I na razie nic innego nie mogłyśmy zrobić."

Okazuje się, że to konkretne lato to nie tylko koniec zwykłych wakacji, lecz koniec wielu rzeczy i krok w dorosłość. Haley cicha i nieśmiała, zaczęła dorastać, stawać się kimś innym, oddalać od matki. Wcześniej były sobie bliskie, rozmawiały o wszystkim. Teraz zaczyna mieć przed nią sekrety, poznaje luzackiego tzw. ,,niegrzecznego" chłopca o imieniu Macon. Przyciąga ją do niego jego nieokiełznany charakter, pozorna wolność, kiedy z nim jest, może udawać, że też ona taka jest- śmiała i beztroska, ,,dziewczyna, taką jak inne".

Natomiast Scarlett jest w ciąży, co z początku ukrywa przed otoczeniem. To problem, który przerasta te dwie nastolatki, ale Haley jest przy niej, nie kwestionuje jej decyzji. Mimo młodego wieku i popełnianych błędów, Scarlett mądrze i szczerze radzi przyjaciółce, gdy ta zwierza się, do czego namawia ją Macon.

Problemy poruszane w tej książce: nastoletnia ciąża, chłopak naciskający na pójcie na całość, surowo wychowująca matka, potrzeba dopasowania się do rówieśników- są istotne dla młodzieży. Pisarka ukazała także, że wsparcie w bliskiej osobie, przyjaciółce pomaga uporać się z problemami, oraz że nauczyć się trzeba czasami na własnych błędach. Fabuła może nie jest specjalnie oryginalna, bardzo raczej przewidywalna, ale skłania do przemyśleń.

,,Nigdy niczego się nie nauczę, jeśli mi na to nie pozwolisz."
biedro_nka plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-06-09, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,Wyzwanie - książki dla młodzieży 2016,
Jeśli ktoś uważa, że życie każdej nastolatki zawsze jest proste i pełne beztroski, bardzo się myli. Niektórym los niespodziewanie funduje bolesną lekcję dorastania. Tak właśnie było w przypadku Scarlett, jednej z bohaterek powieści "Taka jak ty". Okazuje się, że szesnastolatka jest w ciąży. Każdej młodej dziewczynie jest trudno w takiej sytuacji, ma przecież inne plany na przyszłość, a teraz wszystko legło w gruzach. Przed nią trudny czas: próba pogodzenia się z zaistniałą sytuacją, przekonanie matki o słuszności podjętej decyzji.
Ale niespodziewana ciąża, to nie wszystko z czym musi się zmierzyć Scarlett. W chwili, kiedy dowiaduje się, że zostanie matką jest w bardzo złym stanie, próbuje pogodzić się ze stratą bliskiej osoby. Jej chłopak i jednocześnie ojciec dziecka zginął w wypadku następnego dnia po wspólnie spędzonej nocy.
Z tego wszystkiego co spotyka Scarlett możemy wywnioskować, że pomimo swoich szesnastu lat jet dojrzałą osobą, potrafi podejmować słuszne decyzje pomimo presji i dezaprobaty otoczenia.
Jedynym wsparciem dla dziewczyny jest przyjaciółka Halley - jej zupełne przeciwieństwo: cicha, spokojna i niezbyt towarzyska. Odniosłam wrażenie, że Halley jest wprost "zahukana" przez własną matkę, która ją bezustannie kontroluje i ogranicza. Nie podobało mi się, że poddała się woli matki, nie walczyła o swoją miłość, może nie należała ona do najłatwiejszych, ale mogła być wyjątkowa...
Sarah Dessen przedstawia nam w swojej powieści wiele poruszających tematów, z którymi mogą borykać się nastolatkowie. Bardzo interesująca lektura.
monalizka plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-06-29, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2016,

,,Nigdy niczego się nie nauczę, jeśli mi na to nie pozwolisz."
Eli1605 Linia koment
AMAF12 Linia koment