Mnisi i ja

Śmierć bliskiej osoby może diametralnie zmienić Twoje życie. Rozpacz, depresja. Wtedy trzeba w jakiś sposób znaleźć na nowo sens życia i odbudować swoją psychikę. Właśnie w takiej sytuacji życiowej znalazła się autorka tej książki. Mary Paterson po śmierci swojego ojca, czuła, jakby również jej życie się skończyło... I wtedy postanowiła wyruszyć na pielgrzymkę do klasztoru w Plum Village. Pragnęła spotkać się z mnichem Thich Nhat Hanh.

To szczera i momentami nawet trochę zabawna kronika jej 40-dniowego pobytu w buddyjskim klasztorze. Książka szczegółowo i w prosty sposób opisuje wszelkie rytuały odbywające się w jego wnętrzu. Głównym celem tej publikacji jest unaocznienie nam, że najważniejsze to odkryć radość płynącą z rutyny dnia, dobroć innych i równowagę pośród chaosu. Mądra i inspirująca podróż. Sprawiła, że zaczęłam się zastanawiać czy warto taką podróż rozpocząć...

Ta książka sprawiła, że wszystko ożyło. Prozaiczne zadania. Jedzenie posiłków, mycie się, spacer. A tu te zwykłe czynności zostają przekształcone w cenne doświadczenia. Bohaterka nie unika przy tym popełniania błędów, ale używa buddyjskich prawd do przezwyciężania problemów. Pierwszy raz mogłam zajrzeć do wnętrz klasztornych. Miejsc odosobnienia. Poznać lepiej życie mniszek i mnichów. Niezapomniane przeżycie.

Autorka podzieliła się ze mną własnymi, bardzo osobistymi doświadczeniami i refleksjami. Poznałam z czym musiała się zmagać i jakie ją naszły spostrzeżenia. Była uczciwa wobec własnych słabości. Dzięki temu odkryła, że niecierpliwość i lekceważenie to tylko kolejna pułapka psychiczna. A niepokój i ból to wynik nieustającej ucieczki od realiów życia. Momentami czułam, jakbym była tam z nią. Mogłam obserwować jej wewnętrzną przemianę. Zmianę postrzegania samej siebie, proces leczenia się ze smutków i naukę radzenia sobie z trudami życia.

Z publikacji dowiedziałam się, że poprzez stosowanie praktyk buddyjskich wewnętrzne rany się goją, a my stajemy się pełni odwagi, siły i mądrości. Ponadto buddyzm pomaga zrozumieć gdzie jest nasze najbezpieczniejsze schronienie. Książka spodobała mi się od pierwszego słowa. Podnosi na duchu. Ukazuje inność buddyjskiej perspektywy. Polecam ją każdemu, kto chce dowiedzieć się więcej na temat buddyzmu i tego jak jego nauki mogą pomóc zrównoważyć nasze życie.

Informacje dodatkowe o Mnisi i ja:

Wydawnictwo: Illuminatio
Data wydania: 2013-07-25
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
Dodał/a opinię: Agnieszka Chmielewska-Mulka

Zobacz opinie o książce Mnisi i ja

Kup książkę Mnisi i ja