Opis ksiązki

Kup Teraz

Najdroższa

Ocena ( 4 osoby )
4.5
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2015-01-13
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788379611232
Liczba stron: 348
Dodał/a książkę:elibri
Dodał/a opinię:danonk
Recenzja - Najdroższa
Sonia jest młodą prężną kobietą robiącą karierę w korporacji. Jej matka, nieuleczalnie chora na Alzheimera, wymaga ciągłego doglądania a w pewnym momencie stałej opieki. Jej życie uczuciowe krąży wokół dwóch mężczyzn. nie potrafi się zdecydować, czy być z twardo stojącym na ziemi, bardzo opiekuńczym Augustem czy Maciejem, przystojnym żonatym lekarzem. Sonia nie radzi sobie z problemami, popada w depresję po śmierci matki, życie ją przytłacza.
Bardzo lubię taki sposób narracji, krótkie zdania, dużo emocji.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
leonia plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-06-21, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Historia z pozoru nie jest wyjątkowa, a jednak jest niesamowita. Wstrząsający obraz kobiety uwikłanej w związki z dwoma mężczyznami, pracującej w korporacji i opiekującej się matką w ostatnim stadium choroby Alzheimera. A przy tym jest ogromnie samotna i smutna. Kocha swoją matkę a jednocześnie jej stosunek do niej jest chłodny i z dużym dystansem.
Na pewno nie jest to książka na leniwe popołudnie. Jest to przejmująca książka o życiu. Polecam
muszkasia plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-06-06, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek w 2016,Mam,
Przypadkowo kupiona powieść, okazała się wartościową książką. Rewelacyjny debiut. Powieść o trudach życia dorosłego i podejmowaniu decyzji. Opowieść o rozterkach młodej, samotnej, aczkolwiek atrakcyjnej kobiety. Zdaje się, że owa kobieta coraz bardziej nie radzi sobie z własnym życiem i jest coraz bliższa depresji. Sama opiekuje się ciężko chorą matką i spotyka z dwoma mężczyznami. Jednego z nich idealizuje, choć jest on coraz bardziej dla niej niedostępny. Drugiego traktuje jak koło ratunkowe, kogoś kto zawsze przybędzie na jej zawołanie. Poza dylematami rodzinnymi i sercowymi, bohaterka musi radzić sobie również z wymagającą pracą w korporacji, która to praca, choć tak przez nią znienawidzona daje jej pozornie tak przez nią upragnioną niezależność. Jak piszą recenzenci: "jakby nie można było złapać oddechu "
danonk plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-10-06, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,polskie czytanie,
Sonia jest młodą prężną kobietą robiącą karierę w korporacji. Jej matka, nieuleczalnie chora na Alzheimera, wymaga ciągłego doglądania a w pewnym momencie stałej opieki. Jej życie uczuciowe krąży wokół dwóch mężczyzn. nie potrafi się zdecydować, czy być z twardo stojącym na ziemi, bardzo opiekuńczym Augustem czy Maciejem, przystojnym żonatym lekarzem. Sonia nie radzi sobie z problemami, popada w depresję po śmierci matki, życie ją przytłacza.
Bardzo lubię taki sposób narracji, krótkie zdania, dużo emocji.
Uleczkaa38 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-03-15, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,

 Jak żyć..? To pytanie zadaje sobie każdy z Nas, i każdy z Nas wciąż oczekuje na nie odpowiedzi. Odpowiedzi, której chyba tak naprawdę nikt nie jest w stanie udzielić..Mimo to wciąż ponawiamy owe pytanie i szukamy idealnego, sprawdzonego przepisu na to, jak uczynić Nasze życie szczęśliwszym..Czynimy to jedyną dostępną Nam metodą, czyli metodą prób i błędów, które często bardzo wiele Nas kosztują, a niezmiernie rzadko przysparzają radości. O takim pytaniu i poszukiwaniach na nie odpowiedzi opowiada debiut literacki Wandy Żółcińskiej  - "Najdroższa", który ukazał się nakładem Wydawnictwa Prószyński i S- ka.


 


 Bohaterką powieści jest współczesna młoda kobieta - Sonia. Pracująca w jednej z wielkich korporacji, uwikłana w romans z dwoma mężczyznami, zdominowana przez chorą na Alzheimera matkę, którą się opiekuje. Kobieta samotna, nieszczęśliwa, próbująca pogodzić swoje wszystkie role i obowiązki, a jednocześnie choć przez chwilę być szczęśliwą. Niestety owe szczęście nie jest jej dane poprzez niewłaściwe wybory i złe decyzje, które w iście lawinowym tempie spadają na głowę Soni..Czy odnajdzie ona właściwą drogę, siłę i szansę na to, by odmienić swoje smutne życie..? Czy też może po prostu tego nie potrafi, nie chce, nie pragnie na tyle mocno, by wyrwać się z tego błędnego koła..? O tym wszystkim dowiemy się z lektury tej niezwyklej powieści, która ma bardzo  wiele twarzy do okrycia..


 


 Mogłoby się wydawać, że powieść Wandy Żółcińskiej to kolejna historia o życiu współczesnej kobiety, która w gąszczu zawodowych i rodzinnych obowiązków zapomniała o własnym szczęściu, spełnieniu, pragnieniu miłości. W pewnym sensie tak jest, jednak nie do końca. Mamy tu bowiem do czynienia z opowieścią niezwykle przejmującą, smutną, bolesną i trudną w odbiorze, w której to odnajdziemy nie tylko interesującą i wzruszającą historię samotnej i zagubionej kobiety, ale także niezwykle mocny psychologiczny portret współczesnej Polski i Polaków. Portret, który jest bardzo gorzki, trudny, smutny i wstydliwy. Tacy jednak naprawdę jesteśmy i takich Nas pokazuje w tej książce autorka, która pod imieniem Sonia stawia mieszkańców wielkich miast i małych wsi, kobiety i mężczyzn, dobrych i złych ludzi. Trudno bowiem nie oprzeć się wrażeniu, iż w dzisiejszych czasach wszyscy jesteśmy zagubieni i nie wiem jak tak naprawdę powinniśmy żyć..


 


 O tym, jak inna, wyjątkowa, mocna i skomplikowana jest ta opowieść, świadczy sama jej konstrukcja. Nie mamy tu bowiem do czynienia ze zwykłą narracją, toczoną z pozycji pobocznego obserwatora czy też głównego bohatera. Otrzymujemy tu natomiast całkowitą odwrotność tychże stylów, w której główna bohaterka snuje opowieść o sobie samej, jako o obserwowanej postaci, dla której najważniejsze są wszelkie możliwe analizy jej postępowania, kroków, decyzji. To swoiste oderwanie od rzeczywistości, które wywiera naprawdę piorunujące i bardzo zaskakujące wrażenie. Tak naprawdę do niemalże ostatniej strony nie wiemy, kim jest ta postać, jakie jest jej imię, jaką twarz skrywa za swoimi słowami, jakim człowiekiem jest naprawdę. Nie znajdziemy tu prostych odpowiedzi, barwnych dialogów, nagłych zwrotów akcji. I bardzo dobrze, gdyż owa leniwa, trochę senna i bardzo emocjonalna opowieść o życiu Soni, to swego rodzaju spowiedź, być może modlitwa, a już na pewno wyznanie, w którym słowa nie są wcale najważniejsze. Emocje, potrafią bowiem wyrazić więcej, niż najpiękniejsze i najbardziej rozbudowane zdania i dialogi..


 


 Lektura tej książki to doznanie tyleż interesujące, co i trudne. Trudne z tego powodu, iż wyciąga na wierzch wszystko to, co w Nas wszystkich jest najbardziej irytujące, złe, smutne i bolesne.., a jednocześnie najprawdziwsze. Pomijając już fakt, iż w życiu i historii głównej bohaterki z łatwością możemy odnaleźć także historie z Naszego własnego życia, to najbardziej bolesna jest ta bezsilność i nie moc bohaterki, która znalazła się w istnym piekle uczuć, żalów, złości i bólu. Bezsilność jej samej, ale także i Nas - czytelników, którzy chcielibyśmy jej doradzić, potrząsnąć ją i pomóc, a jednocześnie doskonale zdajemy sobie sprawę, iż nie jesteśmy w stanie tego zrobić. I nawet gdybyśmy posiedli taką moc kreowania losów i życia bohaterów tej książki, to nie potrafilibyśmy jej pomóc z tego powodu, iż nie jesteśmy w stanie pomóc sami sobie..


 


 Z pewnością kluczową rolę w tej opowieści odgrywa miłość,  której główna bohaterka poszukuje, pragnie a jednocześnie odrzuca, gdy ta przed nią staje. Miłość zastępuje przelotnym seksem, beznadziejnym romansem i próbą stłumienia samotności. Targana uczuciami pomiędzy dwoma mężczyznami - żonatym Maćkiem i zakochanym w niej Augustem. Pierwszy z nich to typ podrywacza, zabawowicza, liczącego się tylko z własnymi potrzebami. Drugi to czuły, wrażliwy i poukładany mężczyzna, który zrobiłby dla Soni wszystko. Wybór z pozoru prosty, a mimo to niezwykle trudny dla głównej bohaterki, która z jednej strony chciałaby uporządkować swoje życie, a z drugiej boi się tego i daje porywać chwilom namiętności, bo tak jest łatwiej, bezpieczniej, mniej zobowiązująco. Myślę, że autorka ukazała tutaj najprawdziwszy z prawdziwych obrazów miłości, który nie jest słodki, cukierkowy, kolorowy.., lecz jak najbardziej bolesny i skomplikowany. Realny..


 


 Kluczową rolę w tej opowieści odgrywają trudne relacje bohaterki z jej chorą matką. Matką, którą z jednej strony kocha, a z drugiej nienawidzi. Choroba Alzheimera odgrywa w tej relacji kluczową rolę, która wpływa destrukcyjnie na życie Soni. Chcąc być odpowiedzialną i dobrą córką, opiekunką, pomocna dłonią dla mamy, nie potrafi tego uczynić, za co szczerze siebie nienawidzi. Z drugiej strony doskonale wie, iż nie odejdzie, nie pozostawi matki i będzie przy niej aż do jej śmierci. To niezwykle mocny, sugestywny i przejmujący obraz relacji dziecka z rodzicem, który nie często spotykamy na kartach literatury, a który przecież dotyczy lub będzie dotyczył każdego z Nas..Myślę, że autorce należą się wielkie słowa uznania za odwagę, na którą to nie pozwolili by sobie inni, uznani już autorzy, a co dopiero debiutant..


 


 "Najdroższa" to książka samotności i niemożliwości jej pokonania. Samotności kobiety, córki, kochanki..I przyznam szczerze,  że lektura tej powieści nastroiła Mnie bardzo pesymistycznie do całego świata, w którym żyje przecież tak wielu ludzi, a jednocześnie tak wielu z nich nie ma nikogo obok siebie, kto by mógł im pomóc, przytulić, ochronić..Oczywiście gniewanie się na świat niczego nie zmieni, niemniej nie sposób nie uciec od wrażenia, że ten świat jest bardzo, bardzo źle poukładany. Hmm.., a może to nie świat ale My ludzie, jesteśmy coraz mniej zdolni do dzielenia Naszego życia z kimś drugim obok..Taka odpowiedź byłaby chyba najbardziej uzasadniona i logiczna na przykładzie głównej bohaterki tej historii.., choć mam nadzieję że jednak jestem w błędzie..


 


 Debiutancka powieść Wandy Żółcińskiej to książka, której nie przeczytam w ciągu jednego dnia, pasjonując się nią bez reszty. Książkę tę trzeba czytać powoli, stopniowo dzień po dniu, by nie poddać się jej pesymistycznemu nastrojowi z jednej strony, oraz by w pełni zrozumieć, zaakceptować i przeżyć tę historię..Z pewnością jest to jednak jeden  najciekawszych debiutów literackich w ostatnim czasie, który zwiastuje bardzo interesujące i inne spojrzenie na polska literaturę..Z tego też powodu będę śledzić z ciekawością dalszą karierę pisarską Pani Wandy, gdyż nie często spotyka się we współczesnej literaturze takich autorów..

takahe Linia koment
Przeczytane:2015-08-20, Ocena: 2, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2015 roku,Biblioteka,
Heroine Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
kpotter Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Najdroższa A oni wciąż mnie szukają
Manuela Moresco
Okładka - Najdroższa Pojedynek z diabłem
Kristina Ohlsson
Okładka - Najdroższa Klucz do wieży
Gilbert Adair
Okładka - Najdroższa Marzyciele
Gilbert Adair
Okładka - Najdroższa Zachłysnąć się tobą. Najpiękniejsze wiersze i piosenki
Konstanty Ildefons Gałczyński
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów