Oszaleć ze strachu: Historia Nory, pacjentki oddziału psychiatrycznego

Jest to moje pierwsze spotkanie z twórczością Jany Frey niemieckiej pisarki, która w swoich książkach porusza problemy uzależnień, wczesnego macierzyństwa, ciężkiej choroby. I muszę przyznać choć książka, którą przeczytałam poruszała trudny temat choroby psychicznej nie mogłam się od niej oderwać. W książce poznajemy Norę. Ot taką zwyczajną nastolatkę ze swoimi planami i marzeniami na przyszłość. Wydawałoby się nic nie może zakłócić życia młodej, pełnej życia dziewczynie ale.... No właśnie pewnego dnia wkrada się w jej życie paniczny strach przed śmiercią. Strach pojawił się po śmierci wujka i powoli coraz bardziej dominuje życie nastolatki. Nora powoli przestaje normalnie funkcjonować. Strach czai się wszędzie, pojawia się w najmniej oczekiwanych momentach. Chociaż bliscy widzą, że coś się dzieje z Norą nie potrafią jej pomóc. Gdy strach staje się nie do wytrzymania nastolatka sięga po proste wydawałoby się rozwiązanie, które kończy się pobytem w klinice Świętego Krzysztofa. Nora powoli zaczyna znajdować wyjście z rozpaczy, uczy się chronić przed światem zewnętrznym. Książka wywołała u mnie taki moment zadumy nad życiem, które w jednej chwili za sprawą impulsu może się zmienić w koszmar. I choć fizycznie jesteśmy zdrowi to wnętrze aż krzyczy i woła o pomoc. Tylko jak rozpoznać, zauważyć czy odebrać takie sygnały od osoby potrzebującej pomocy. Wydaje mi się ta trudne choć nie niemożliwe - trzeba chyba być bardzo dobrym obserwatorem i umieć słuchać drugiego człowieka. Książkę czyta się szybko według mnie dlatego iż jest napisana w formie pamiętnika Nory oraz pisarskiego talentu autorki. Polecam choć tematyka trudna. Moja ocena 5,5/6

Informacje dodatkowe o Oszaleć ze strachu: Historia Nory, pacjentki oddziału psychiatrycznego:

Wydawnictwo: Ossolineum
Data wydania: 2003 (data przybliżona)
Kategoria: Dla młodzieży
Kategoria wiekowa: 15-18 lat
Tytuł oryginału: Verrüct vor Angst: Noras Geschichte: ein Mädcchen in der Jugendpsychiatrie
Język oryginału: niemiecki
Tłumaczenie: Monika J. Dykier
Dodał/a opinię: Betka

Zobacz opinie o książce Oszaleć ze strachu: Historia Nory, pacjentki oddziału psychiatrycznego

Kup książkę Oszaleć ze strachu: Historia Nory, pacjentki oddziału psychiatrycznego

Maurycy i jego życie w rozmiarze XXL
Jana Frey0
Okładka ksiązki - Maurycy i jego życie w rozmiarze XXL

Kiedyś Maurycy nie miał żadnych problemów, a teraz tak: chłopiec jest gruby, a wręcz przerażająco otyły. Nadwagę ma również jego mama, babcia...

Powietrze na śniadanie
Jana Frey0
Okładka ksiązki - Powietrze na śniadanie

Serafina waży 64 kilogramy, a mimo to czuje się nieszczęśliwie grubą. Chciałaby mieć sylwetkę piękna i smukłą jak jej przyjaciółka Ernestine lub...