Opis ksiązki

Kup Teraz

Pluton Wyrzutków

Ocena ( 5 osób )
5.4
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2012-10-03
Kategoria: Literatura faktu
ISBN: 9788308049785
Liczba stron: 440
Dodał/a książkę:czytam
Dodał/a opinię:Kacper Andruszkiewicz
Recenzja - Pluton Wyrzutków
Jest to zaskakująca książka o przeżyciach Amerykańskich żołnierzy w Afganistanie.Jej autor,Sean Parnell był żołnierzem walczącym na linii frontu ze swoim Plutonem Wyrzutków.Jest to bardzo realistyczna i trzymająca w napięciu lektura.Powieść pokazuje,że aby zwyciężyć,trzeba być sobie wiernym do końca.
Recenzja
speedi Linia koment
Przeczytane:2012-11-04, Na półkach: Przeczytałem,

Na froncie wojny z terrorystamiZ ukrycia wyprysnął następny zespół ogniowy i runął w naszą stronę. Tym razem Campbell ich zaskoczył. Nacisnął spust kaemu i strumień kul z przerażającą gwałtownością rozerwał ich na strzępy. Krwawe szczątki napastników ozdobiły zbocze i zawisły na drzewach. Wojna w byłej Jugosławii, wojna w Czeczenii, wojna w Iraku, wojna w Afganistanie, wojna w Syrii. Hasła, które znamy przede wszystkim z wszechobecnych, agresywnych w przekazie, walczących o naszą

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
malczes88 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-08-20, Ocena: 5, Na półkach: Chcę przeczytać,52 książki 2015,
"Pluton wyrzutków" to książka z rodzaju tych, które z reguły staram się omijać szerokim łukiem. Oparta na faktach, opisująca brutalność wojny relacja prosto z pola bitwy. Próbowałam kiedyś czytać podobne książki, jednak suchość podawanych faktów, brak plastycznych opisów i fabularyzacji sprawiał, że książki zupełnie mnie nie wciągały. Tym razem na szczęście stało się zupełnie inaczej.

Głównym bohaterem "Plutonu wyrzutków" jest Sean Parnell, porucznik dowodzący "zielonymi czaszkami", młody człowiek, który musi unieść brzemię decydowania o ludzkim życiu. Akcja rozgrywa się w 2006 roku na tuż przy granicy Afganistanu z Pakistanem.. Zadaniem plutonu podlegającego Sean'owi jest utrzymanie porządku i dobrych stosunków z tamtejszą ludnością. Szybko się okazuje, że aby sprostać zadaniu, pluton musi wykazać się ogromnym zgraniem, zmianą priorytetów i odwagą.

Autor nakreślił szczegółowe sylwetki kilku żołnierzy, ukazując czytelnikom proces rodzenia się prawdziwej przyjaźni i niesamowitej zażyłości, która możliwa jest jedynie wówczas, gdy oddajemy swoje życie w czyjeś ręce. Świetnie oddane relacje pomiędzy żołnierzami, ich sposób myślenia, proces podejmowania decyzji w obliczu zagrożenia. Parnell jest szczery, nie oszczędza nikogo, pokazując, jak zmieniają się ludzkie priorytety w momencie, gdy śmierć zagląda im w oczy. Dzięki plastycznym, realistycznym opisom i wyczuwalnej szczerości autora, książkę czyta się rewelacyjnie pomimo tematyki. Nie brakuje krwawych scen, brutalnych opisów i wulgaryzmów. Nie jest to książka dla ludzi wrażliwych, gdyż sumiennie oddaje realia życia wojennego wraz z całą jego obrzydliwością. W trakcie czytania miałam czasami wrażenie, że znajduję się w środku akcji, że to mi grozi niebezpieczeństwo. Kibicowałam zielonym czaszkom, jednych lubiłam bardziej, innych mniej, jednak nikt nie zostawił mnie obojętną.

"Pluton wyrzutków" to książka dla osób interesujących się codziennością życia żołnierskiego. Mamy tu możliwość poznania życia w bazie, rozkładu dnia i obowiązków ciążących na poszczególnych żołnierzach. Poznajemy smutki i radości żołnierzy, ich marzenia, oczekiwania i strach. Obserwujemy walkę, śmierć i rozpacz, lecz także odwagę i bohaterstwo, czasami wręcz szaleństwo. Narodziny przyjaźni i nierozerwalnych więzi. Brutalność wojny, radość przetrwania, koszmar straty najbliższych. Wnikamy w umysł Sean'a, by wraz z nim zmierzyć się z tym, z czym żadna istota ludzka nie powinna się mierzyć.
Bardzo dobrze napisana, realistyczna, nie pozwalająca pozostać obojętnym wobec treści, książka, która czyta się sama.Polecam.
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach: 52 książki 2013,Mam,
"Pluton Wyrzutków" to z pewnością książka dla osób o mocnych nerwach. Opisuje ona dzień po dniu życie na misji w Afganistanie. Życie w bazie, wyjazdy na patrole, zacięte walki. Autorzy nie przebierają w opisach, które ociekają brutalizmem. Niestety są tu wmieszane także wątki polityczne, które zrobiły na mnie bardzo negatywne wrażenie. Pokazanie kolejnych sylwetek żołnierzy i ich ślepej mściwości za 11 września przeraziło mnie. Ich radość po masakrach jakie gotują rebeliantom jest nie do opisania. Niestety przykra jest ta amerykańska indoktrynacja w imię wyższych celów.
kacpi71935 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-02-03, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Jest to zaskakująca książka o przeżyciach Amerykańskich żołnierzy w Afganistanie.Jej autor,Sean Parnell był żołnierzem walczącym na linii frontu ze swoim Plutonem Wyrzutków.Jest to bardzo realistyczna i trzymająca w napięciu lektura.Powieść pokazuje,że aby zwyciężyć,trzeba być sobie wiernym do końca.
oczajdusza plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
Przeczytałam. Jestem wstrząśnięta. To jest najlepsza książka wojenna jaka miałam w ręku. Nie ku pokrzepieniu serc, nie dla propagandy, ale jest to głos wszystkich, którzy już nie przemówią.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
kryna Linia koment
Przeczytane:2013-09-27, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów