Rio Anaconda

Ocena: 5.2 (60 głosów)
opis
Inne wydania:

Niedawno wpadła mi w ręce książka genialnego dyslektyka, przynajmniej autor sam tak siebie określa. Chodzi o niezwykłą relację z podróży, a raczej ciąg opowieści o Indianach o nieco enigmatycznym tytule Rio Anaconda, który jest zapisem przemyśleń człowieka, który nie tylko przekroczył próg dżungli, ale w niej przetrwał. Wiedział, że każdy krok, każdy oddech może być tym ostatnim, a mimo to nie zawrócił. Tak powstała opowieść o ,,dzikich” plemionach Indian, których ślady zatarł wiatr.

 

Dzieło wyszło spod pióra ekscentrycznego podróżnika, Wojciecha Cejrowskiego i niewątpliwie spełnia oczekiwania nawet najbardziej kapryśnych czytelników. Ujmuje przede wszystkim zgrabnie skonstruowanymi dialogami, które zdradzają nie tyle poczucie humoru, co elokwencję autora.

 

Wojciech Cejrowski objaśnia nam, Europejczykom tajemniczy choć niezbyt skomplikowany świat Indian. Nie stara się czegokolwiek porównywać ani wbijać w schematy. Jakiekolwiek różnice kulturowe poczytuje jako walor, a nie przejaw prymitywności. Autor udziela istotnych wskazówek, dotyczących funkcjonowania w dżungli oraz odpierania ataków ze strony nieokiełznanej natury. W książce znajdziemy imponujący wykład na temat węży oraz zasady bezpiecznego poruszania się po ścieżce przy użyciu niezbędnego atrybutu, jakim jest kij uderzający o ściółkę.

 

Rio Anaconda to nie tylko wspaniała książka podróżnicza, ale także poradnik kulinarny. Na szczególną uwagę zasługuje musujący napój alkoholowy wytwarzany z manioku o nazwie chicha, któremu autor poświęcił wiele miejsca w swej książce. Wojciech Cejrowski nieco zeuropeizował Chichę, zmieniając pisownię wyrazu, dzięki czemu powstała czicza. Spożywanie cziczy nie jest tak absorbujące, jak samo jej przygotowywanie. Aby doszło do fermentacji należy zmieszać owoc ze śliną. Jak to najlepiej zrobić jeśli nie żując? Tak więc kobiety zajmujące się przyrządzeniem specyfiku, nabierają masę rozbitego manioku w usta, żują, po czym wypluwają do dzieży. Sposób przygotowania może niezbyt zachęcający natomiast smak wyborny, co potwierdza autor i jednocześnie degustator- Wojciech Cejrowski.

 

Rio Anaconda to książka przepyszna na lato i zachęcająca do podróżowania. Myślę, że stanowi niezbędne wyposażenie każdego wakacyjnego plecaka. 

Informacje dodatkowe o Rio Anaconda:

Wydawnictwo: Bernardinum
Data wydania: 2013-07-29
Kategoria: Podróżnicze
ISBN: 9788377852071
Liczba stron: 440
Język oryginału: polski
Tłumaczenie: brak
Dodał/a opinię: Izalupa

więcej
Zobacz opinie o książce Rio Anaconda

Kup książkę Rio Anaconda

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Inne książki autora
Sól do oka
Wojciech Cejrowski0
Okładka ksiązki - Sól do oka

Zawartość niniejszej książki to krótkie komentarze z dystansu; dowcipne, zadziorne, spostrzegawcze i niezależne. Świeże, zabawne, ale też dające...

Kołtun się jeży
Wojciech Cejrowski0
Okładka ksiązki - Kołtun się jeży

To książka klasyczna. O takich mówi się, że "kultowa". Do dnia dzisiejszego sprzedano prawie 60 tysięcy egzemplarzy i ciągle schodzi! Ostra, wręcz...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
Olga
Ewa Hansen ;
Olga
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy