Służąca

Niniejsza książka jest debiutem literackim Sary Conklin. Akcja powieści toczy się dwutorowo - jedną z narratorek jest żyjąca w XIX wieku Josephine, która jest niewolnicą, a jednocześnie służącą dziedziczki Lu Anne na farmie o nazwie Bell Creek. Z drugiej strony ukazują nam się czasy współczesne, a ich przedstawicielką jest Lina (Carolina) Sparrow młoda, ambitna prawniczka, która jest córką znanego malarza Oscara Sparrow'a. Kancelaria adwokacka, w której pracuje Lina otrzymuje zlecenie złożenia pozwu zbiorowego w kwestii gigantycznego odszkodowania dla potomków amerykańskich niewolników. W związku z powyższym Lina i jej pomocnik muszą znaleźć kogoś, kto będzie swego rodzaju twarzą dla w/w sprawy. W ten sposób rozpoczyna się swoista wyprawa Liny w przeszłość, która jak dowiecie się w trakcie lektury zaowocuje wieloma odkryciami dotyczącymi nie tylko prowadzonej przez panią mecenas sprawy lecz także całego mnóstwa kwestii odnoszących się do jej życia prywatnego i relacji rodzinnych, które także okażą się dużo bardziej skomplikowane niż nam się to początkowo wydaje. Autorka w swojej książce odmalowuje przed czytelnikami poruszający obraz czasów XIX - wiecznego niewolnictwa. Ukazuje ciężką, a niejednokrotnie nawet morderczą pracę na plantacjach tytoniu. Opisuje ucieczki oraz następujące po nich łapanki oraz formy karania niesubordynowanych uciekinierów. Jest to także opowieść o tym, iż każdy człowiek bez względu na pochodzenie, wykształcenie, status materialny oraz wiele różnorodnych czynników oprócz podstawowych potrzeb, które zawsze powinny być zaspakajane ma również marzenia, pragnienia i różne chociaż, czasem skrzętnie ukryte, talenty. Nikt z nas nie jest też wolny od życiowych dramatów, gdzie życie przeplata się ze śmiercią, radość, ze smutkiem, a miłość z rozgoryczeniem i poczuciem odrzucenia. Sara Conklin w sposób bardzo zręczny połączyła w swojej książce obraz XIX świata - z całą jego różnorodnością klasową, etniczną oraz wieloma niuansami społeczno - obyczajowymi, które były wówczas codziennością żyjących wtedy ludzi - z czasami współczesnymi gdzie niestety coraz częściej króluje pogoń za pieniądzem, prestiżem i oszałamiającą karierą. Jeśli macie, więc ochotę przyjrzeć się z jednej strony czasom, które minęły, a z drugiej prześledzić proces wewnętrznej ewolucji Liny Sparrow, którego światkami jesteśmy niemalże przez całą tę powieść to zapraszam Was do lektury. Za udostępnienie egzemplarza do recenzji dziękuję Wydawnictwu Świat Książki. * https://www.facebook.com/Ksiazkowoczyta * http://ksiazkowoczyta.blogspot.com/2016/03/pomiedzy-przeszoscia-terazniejszoscia.html

Informacje dodatkowe o Służąca:

Wydawnictwo: Świat Książki