Opis ksiązki

Kup Teraz

Smażone zielone pomidory

Ocena ( 23 osób )
5.1
Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2004-02-05
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 83-89371-21-9
Liczba stron: 384
Dodał/a książkę:Wojciech Polak
Dodał/a opinię:aspazjaa
Recenzja - Smażone zielone pomidory
Najpiękniejsza opowieść o przyjaźni, jaką kiedykolwiek czytałam. Pełna ciepła, humoru, bardzo wzruszająca. A jednocześnie i nie nudna, i nie banalna. Podczas lektury nie raz zanosiłam się śmiechem i płakałam, nie tylko ze śmiechu. Błyskawicznie przeniosłam się do świata przedstawionego w książce, z pełnym zaangażowaniem śledziłam losy Ruth i Idgie - jedne z najwspanialszych kobiecych postaci na kartach literatury.

Dużo w tej mojej opinii "naj", bo książkę naprawdę warto przeczytać, mimo że Fannie Flagg nie wykazuje się wyjątkowym kunsztem literackim, nie jest pisarką wybitną. Potrafi jednak stworzyć opowieść ponadprzeciętną. Polecam! Nie tylko kobietom.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
millawia plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-04-18, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,Mam,
Evelyn Couch raz w tygodniu odwiedza wraz z mężem przebywającą w domu opieki teściową. Bohaterka przeżywa trudny okres, jest rozgoryczona i zagubiona. Przechodząca ciężką menopauzę, czująca się jak piąte koło u wozu Evelyn wymyka się pewnego dnia do saloniku dla gości ośrodka opieki. Kobieta przysiada się do staruszki, która zaczyna snuć opowieść o mieszkańcach maleńkiego miasteczka Whistle Stop. Snuta przez panią Ninny Threadgoode historia niepostrzeżenie zaczyna absorbować Evelyn. Kobieta coraz chętniej słucha o losach właścicielek - Idgie i Ruth - położonej w Alabamie kawiarni oraz ludzi z nimi związanymi. Przypadkowa znajomość przeradza się w niezwykłą przyjaźń, dzięki której Evelyn pomału odzyskuje spokój ducha i swoje miejsce na ziemi.

Fabuła ,,Smażonych zielonych pomidorów" ma charakter epizodyczny, składa się na nią zbiór fragmentów opisujących życie grupy nietuzinkowych postaci zamieszkujących miasteczko Whistle Stop. Wydarzenia, w których udział biorą mieszkańcy miasta rozgrywają się na przestrzeni 50 lat (1929 -1979). Fragmenty o charakterze retrospektywnym przeplatają się z historią spotkań Evelyn ze starą panią Threadgoode mających miejsce w latach 80. XX wieku. Opowieść nie układa się chronologicznie, przypomina ona zbiór wspomnień starszej osoby - wspomnień przychodzących i odchodzących, kiedy mają ochotę. Lektura może wydać się momentami - zwłaszcza na początku - zawiła i trudna w odbiorze. Nieuważny czytelnik łatwo może pogubić się w wirze dat, miejsc i wydarzeń.

Wbrew pozorom nielinearność fabuły nie stanowi minusa utworu Fannie Flagg, jest wręcz przeciwnie. Według mnie sposób prowadzenia narracji sprawia, że czytelnik maksymalnie angażuje się w poznawaną historię, z napięciem czeka na rozwinięcie dalszej części poszczególnych wątków. Historia przypomina opowieść zręcznego gawędziarza, który wie, gdzie przerwać tok swojej wypowiedzi, by stale podsycać zainteresowanie odbiorcy.

,,Smażone zielone pomidory" to ciepła, bardzo pozytywna lektura o niezwykłej sile przyjaźni oraz niecodziennej, wysoce niewłaściwej w latach 30. miłości. Trochę w tej opowieści wzruszeń, trochę kryminału i tajemnicy, dużo jest w niej zabawnych anegdot i cała moc pozytywnych emocji . To wspaniała, wartościowa lektura, do której na pewno kiedyś wrócę.
lady_foe plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-08-14, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,Wyzwanie - z historią w tle,
Smażone zielone pomidory to magiczna powieść, klimat Alabamy zawładnął moim sercem, a wszystko dzięki postaciom. Są niezwykle barwne, ich perypetie czasem aż nierealne. Książka emanuje niezwykłe pozytywną energią: pełno tu miłości, dobrego słowa, prawdziwej przyjaźni i solidarności.
nikolsosna plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-04-14, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
4+
jestem w połowie i już kocham tę książkę, mimo że jest taka amerykańska... cudowna opowieść chce się wsiadać w pociąg i jechać na posiłek i opowieści.
Pierwszy raz czytam książkę tak wielowątkową, z narracją prowadzoną wielotorowo, z kilku różnych perspektyw, z tyloma ludzkimi historiami.
Taka gawęda której chce się słuchać i nie chce się by się skończyła.
basiekgo plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-03-03, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015-czytam regularnie 2015,
Evelyn przechodzi ciężkie chwile nie ma chęci do życia jest sfrustrowana .W raz z mężem y odwiedza teściową w domu spokojnej starości, poznaje tam panią Threadgoode. Kobieta zaczyna opowiadać Evelyn historię swojego życia...
We wspomnieniach wraca do małego miasteczka w Alabamie. Są lata 30. XX wieku,Poznajemy dzieje rodziny historie ich dzieci i ludzi z nimi powiązanymi. Idgie i Ruth jedne z tych bohaterek po wielu perypetiach życiowych - postanawiają otworzyć kawiarnię . Wkrótce staje się ona ulubionym miejscem spotkań mieszkańców i przyjezdnych. Tu każdy gość może liczyć na pyszną pieczeń, aromatyczną kawę i kawałek ciasta z kremem kokosowym. Za smakowitym menu kryje się jednak o wiele więcej - namiętności, dramaty, śmiech, a nawet... zbrodnia.
Historia życia rodzinyThredgoode wpłynie na kobietę bardzo pomyślnie zacznie w końcu żyć swoim życiem i czerpać radość z tego co się ma.
"
katiewa92 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-09-05, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem, 52 książki 2014,
Książka generalnie bardzo fajna, zawiera wiele mądrych i ciekawych słów. Fannie Flagg porusza w niej sporo problemów ludzi młodych jak i starszych. Ukazuje czym jest samotność, czym jest miłość, wiara, bieda, ale też pokazuje, że dawniej ludzie na ubóstwo i krzywdę innych nie byli tak obojętni jak w czasach teraźniejszych. Starsza pani Threadgood nawet zauważa, że w domu spokojnej starości jest wiele osób, których nie odwiedza nikt. I przeważnie są to osoby z zamożnych rodzin. Nie ma w takich rodzinach miejsca na wrażliwość, miłość, troskę o starszą osobę. Problemy dnia codziennego i niecodziennego. Piękne życie, a jednak skaz w nim wiele. Treść bardzo pouczająca, pozostawiająca ślad w pamięci. Jedyny mankament jaki jest w tej książce to to, że jest przeplatanka... teraźniejszość-przeszłość-teraźniejszość-przeszłość.... Nie lubię tego w książkach, bo ciężko mi się odnaleźć.
jusia plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-10-24, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2013,
Podczas czytania tej książki może przenieść się do kawiarni w Whislte Shop do Alabany, a wszystko to za sprawą wspomnień pewnej staruszki, której życie to niesamowita historia pełna miłości, ciepła, optymizmu a także niewyobrażalnych tragedii. Niezwykle mądra książka stawiająca wiele pytań o wiarę, czym jest samotność, poruszająca wiele problemów i obsesji, oraz pokazująca starość oraz śmierć, kalectwo, bezdomność oraz homoseksualizm, czyli to wszystko o czym trudno nam mówić.
KsiazkowoLC plusminus Linia koment
Przeczytane:2009-11-20, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Literatura w spódnicy,Mam,
Wspomnienia Cleowy Threadgoode, która opowiada historię swojego życia odwiedzającej w domu spokojnej starości swoją teściową Evelyn Couch przenoszą nas do maleńkiego, cichego miasteczka Whistle Stop, którego mieszkańcy wraz z ich codziennym życiem stają się nam bardzo bliscy i niezwykle realni...
en-ca_minne plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-03-22, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2013,Mam,
Poniżej fragment protokołu ze spotkania naszego klubu książki poświęconego tej lekturze - mówi samo za siebie :)

"Książka... No cóż -- zgodnie orzekłyśmy co następuje:
a. jest urocza
b. lekko nierealna, co podwajało jej urok (jezioro zabrane przez kaczki z Alabamy do Montany!; słonica, która przypomniała nam mazanową historię o słoniu z Łomianek; morderstwa i zakopywanie głów na porządku dziennym)
c. książka opisuje taką niesielankową sielankę, ale i tak chciałoby się w niej żyć, spotkać tych ludzi i być częścią społeczności, w której wszyscy się znają i trzymają ze sobą, choćby mieli sobie dogryzać
d. Realizm uderza w końcowych fragmentach, kiedy autorka, z powodzeniem, wpędza czytelnika w nostalgiczne nastroje, opisując powolny upadek Wistle Stop -- śmierć Ruth, koniec kolei, wyprowadzki, niszczenie domów, wreszcie spacer Evelyn po zrujnowanym miasteczku
e. relacja Ruth i Idgie jest opisana tak naturalnie i pięknie, że wzbudza podejrzenia, jednocześnie ich nie wzbudzając; ich stosunki są tak nietypowe, że aż naturalne, tak dziwne, że na porządku dziennym - i dobrze!
f. Wkurzała nas tylko zmiana narratora i nie osiągnęłyśmy zgody co do tego, który podobał się nam najbardziej, a który był wkurzający -- ja np. uwielbiałam tygodnik Dot Weems, a Magda go omijała"
ot plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-10-02, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
26 IX - 2 X 2013

Pożyczyła mi ją koleżanka, kiedy prosiłam ją o "jakąś fajną książkę, lekką, ale nie durną". W sumie pasuje do tego opisu, chociaż nie wzbudziła we mnie ogromnych emocji.
violabu plusminus Linia koment
Przeczytane:2006-07-01, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,2012 i wcześniej,Mam,
"Smażone zielone pomidory" to książka, którą czytało mi się naprawdę spokojnie, która przynosi moment wyciszenia, pomimo tego że zawiera naprawdę wiele poprzeplatanych wątków w dużym przedziale czasowym. Rzecz dzieje się w XX wieku w Stanach Zjednoczonych pośród bohaterów o skórze czarnej i białej. Ich wzajemne relacje, trudności życia, niesamowici bohaterowie - to wszystko powoduje, że każda zamieszczona w książce historia jest niezmiernie ciekawa. Polecam do przeczytania.

P.S. Próbowałam smażyć zielone pomidory jak w książce, ale mi nie wychodzi :-( Może komuś się udało?
white_swan plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-03-23, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2013,
Miło czytało mi się tę książkę - postaci takich jak Idgie, Ruth, Kikutek czy Cleowa lub Evelyn nie da się nie lubić. Historie dotykające ich w życiu są zarówno zabawne, jak i wzruszające, a książka na szczęście nie jest tak przesłodzona jak "Święta z kardynałem" tej samej autorki. Choć przyznam, że niedogodnością było przeskakiwanie akcji w czasie, zamiast ułożenia jej chronologicznie oraz częste zmienianie bohaterów, na których w danej chwili skupia się akcja - przez co miejscami się gubiłam w tym, o kim mowa i ile ma teraz lat. Więcej zastrzeżeń nie mam :)
aspazjaa plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-02-16, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 tygodnie,
Najpiękniejsza opowieść o przyjaźni, jaką kiedykolwiek czytałam. Pełna ciepła, humoru, bardzo wzruszająca. A jednocześnie i nie nudna, i nie banalna. Podczas lektury nie raz zanosiłam się śmiechem i płakałam, nie tylko ze śmiechu. Błyskawicznie przeniosłam się do świata przedstawionego w książce, z pełnym zaangażowaniem śledziłam losy Ruth i Idgie - jedne z najwspanialszych kobiecych postaci na kartach literatury.

Dużo w tej mojej opinii "naj", bo książkę naprawdę warto przeczytać, mimo że Fannie Flagg nie wykazuje się wyjątkowym kunsztem literackim, nie jest pisarką wybitną. Potrafi jednak stworzyć opowieść ponadprzeciętną. Polecam! Nie tylko kobietom.
astamate plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
książka o zwykłych ludziach stanowi wspomnienie jednej z bohaterek... książka pełna humoru, klimatyczna. Pełna ciepła. pamiętam, że czytając "smazone zielone pomidory" bardzo chciałam choć na chwilę znależć się w kawiarni Whistle Stop , a po przeczytaniu wypróbowałam przepis... ;-)
Antosia Linia koment
Przeczytane:2007-04-06, Na półkach: Przeczytałem,
stokrotka22 Linia koment
Przeczytane:2016-02-16, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
LadyA Linia koment
Przeczytane:2015-10-15, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2015,
madz Linia koment
Przeczytane:2015-09-24, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
nikikate Linia koment
Przeczytane:2015-03-22, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2015,Przeczytane,
ewax Linia koment
Przeczytane:2015-03-01, Ocena: 2, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2014,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
zielony_motyl Linia koment
Przeczytane:2014-09-03, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
chabrowacczyteln Linia koment
Przeczytane:2014-06-07, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Muminka789 Linia koment
Przeczytane:2005-07-10, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
jolajka Linia koment
Przeczytane:2014-02-13, Na półkach: Przeczytałem,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
esia189 Linia koment
Przeczytane:2014-01-28, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
mama_kazala Linia koment
Przeczytane:2013-10-11, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
moonraavi Linia koment
Przeczytane:2013-09-09, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów