Sprostowanie

Thrillery zaliczam do ulubionych gatunków literackich. "Sprostowanie" autorstwa Renée Knight, to thriller psychologiczny, którego opis zaintrygował mnie i sprawił, że z chęcią usiadłam do lektury. Okazał się przyjemną odskocznią, która umilała mi wiosenne wieczory, ale daleka jestem od bezgranicznych zachwytów.

Catherine jest szczęśliwą żoną i matką, a do tego kobietą sukcesu. Kryje jednak mroczną tajemnicę, która nie może wyjść na światło dzienne. Pewnego dnia znajduje w swoim domu książkę, zaczyna ją czytać i wpada w panikę. Ta książka jest o niej. Opisuje wydarzenia sprzed dwudziestu lat i obdziera ją z najgłębiej skrywanych uczuć. Okazuje się, że istnieje ktoś, kto zna jej sekret, kto był świadkiem jej urlopu i wielkiego niedopatrzenia - sytuacji, w której jej syn mógł stracić życie. Przerażenie potęguje się, kiedy syn oznajmia, że zna tę książkę i ją przeczytał, bo ktoś podrzucił mu ją do pracy. Catherine nie wie, co robić - z jednej strony chciałaby powiedzieć o wszystkim mężowi, z drugiej nie potrafi tego zrobić. Boi się, zapada się w sobie, nie może spać, panikuje i przestaje normalnie funkcjonować. Nieznajomy prześladowca idzie o krok dalej i przesyła mężowi tajemnicze zdjęcia z tamtych wakacji w słonecznej Hiszpanii... Czy teraz cała prawda wyjdzie na jaw?

Na pewno nie jest to książka, która od początku do końca trzyma w napięciu. Ciekawi, ale pozwala oderwać się od lektury i powrócić do codziennych spraw. Autorka poskładała całość w bardzo ładny sposób, a na uwagę zasługują też ciekawe postaci - Catherine, jej mąż, syn, potencjalny autor książki. Pod względem psychologicznym to fantastycznie wykreowani bohaterowie, każdy z nich ma swoją rolę i odgrywa ją konsekwentnie od początku do końca. Motyw miłości macierzyńskiej, która zostaje wystawiona na próbę, zemsta, zawiść, oślepiająca zazdrość, to najważniejsze punkty powieści, które ładnie się ze sobą przeplatają. Minus daję za zakończenie, które jest mocno przewidywalne - od razu wiedziałam, w którą stronę zmierza ta historia. Od początku też wiedziałam, że nie wszystko jest takie, jakim się zdaje. W końcu już tytuł zasugerował mi, że którąś wersję trzeba będzie sprostować. Wystarczyło odgadnąć tylko, kto kłamie i jak naprawdę wyglądały wydarzenia sprzed 20 lat. Za to dużym plusem jest unowocześnienie akcji, wprowadzenie portalu społecznościowego i pokazanie, jak dużą rolę może odgrywać w dzisiejszym świecie i jakie niebezpieczeństwo niesie dla młodych użytkowników.

Językowo przystępna, ale miejscami rażące niedociągnięcia stylistyczne, powtórzenia, wyłapałam też błąd rzeczowy. Nie było to uciążliwe i nie przekreśliło odbioru książki, ale jednak nie powinno mieć miejsca.

Myślę, że "Sprostowanie" powinien przeczytać każdy, kto lubi intrygujące historie - wystarczająco wciągające, żeby nie poczuć zniechęcenia lekturą, a zarazem na tyle lekkie, żeby obyło się bez zarwanej nocy. Bardzo poprawnie skonstruowana powieść psychologiczna, którą jednak ciężko mi zakwalifikować do thrillerów. Jak dla mnie zabrakło mrowienia, a także lęku i wewnętrznej niepewności w trakcie lektury.

Informacje dodatkowe o Sprostowanie:

Wydawnictwo: Sonia Draga