Opis ksiązki

Kup Teraz

Szczęśliwa ziemia

Ocena ( 12 osób )
4.9
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Data wydania: 2013-10-23
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 978-83-7924-086-9
Liczba stron: 384
Dodał/a książkę:czytam
Dodał/a opinię:Artur Mruczek
Recenzja - Szczęśliwa ziemia
mam nadzieje, żę mi się spodoba
szara_linia
Opinie
lady_foe plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-05-23, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Wokół autora ostatnio same ochy i achy, skusiłam się. Książka dobra przez pierwszy rozdział. Potem szaleje i pędzi, że nie można nadążyć za zwariowaną fabułą. Jak dla mnie o niczym, może o ludzkich marzeniach i pragnieniach, ale nie przemawia do mnie.
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 3, Na półkach:
Wokół autora ostatnio same ochy i achy, skusiłam się. Książka dobra przez pierwszy rozdział. Potem szaleje i pędzi, że nie można nadążyć za zwariowaną fabułą. Jak dla mnie o niczym, może o ludzkich marzeniach i pragnieniach, ale nie przemawia do mnie.
danonk plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-02-12, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,polskie czytanie,
Czwórka przyjaciół po zdaniu matury rusza w świat ze swoimi marzeniami i pragnieniami. Nie zdają sobie sprawy, że raz wypowiedziane nadzieje spełnią się i stanie się to ich przekleństwem. Wejście w dorosłość, zderzenie się z życiem jest fantastycznie pokazane przez Łukasza Orbitowskiego.
Almiria plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-07-23, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Bardzo trudno jest mi ocenić tę książkę. Początkowo trochę mnie nudziła, wydawała się niezwykle długa, oraz pozbawiona jasnego sensu, jednak z każdym kolejnym przeczytanym rozdziałem, historia zaczynała nabierać kształtów. Z początkowych okruchów informacji powstawał coraz bardziej szczegółowy i dokładny obraz sytuacji, która nadawała sens całej opowieści. Muszę przyznać że jest to książka bardzo dopracowana, przemyślana, doceniam kunszt autora, jednak nie mogę się oprzeć wrażeniu że, może czegoś mi w tej książce brakowało, albo też czegoś było za dużo. Może to tylko moje prywatne odczucie. Ogólnie książkę oceniam pozytywnie, świetna opowieść, polecam.
pajeja88 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-25, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,czytam regularnie w 2014 roku,Mam,
Książka o dorastaniu i o pragnieniach. O tym, że nie zawsze to czego chcemy jest tym co powinniśmy dostać i nie zawsze to co dostajemy jest tym co chcieliśmy. Groza nie opuszcza nas ani na krok, nie jest jednak wywoływana strasznymi wydarzeniami a stopniowo rosnącym napięciem. Polecam wszystkim z całego serca
agatrzes plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-09, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem, 52 książki 2014,
Powieść o życiu i dorastaniu, gdzie mroczne doświadczenia pozostawiają w człowieku piętno na całe życie. Pokazująca konsekwencje dokonywanych wyborów, walkę o normalność, skomplikowane relacje międzyludzkie i związki, które niewiele mają wspólnego z młodzieńczymi wyobrażeniami o szczęśliwej i pięknej przyszłości. Choć pozornie autor nie podejmuje tematów, które są dla czytelnika czymś nowym czy odkrywczym, to robi to w bardzo przemyślany sposób pobudzając do refleksji i przemyśleń. Tworząc wielowątkową opowieść nie tylko o męskiej przyjaźni, niespełnionej miłości czy przeklętym bogactwie.

,,Szczęśliwa ziemia" to lektura trudna i nie dla każdego. Do tej książki trzeba dorosnąć i mieć pewien bagaż doświadczeń, który pozwoli ,,wycisnąć" z tej powieści jak najwięcej. I choć momentami czytelnik poczuje słodko-gorzki smak i kubeł zimnej wody wylany na głowę, to jest to warte ,,oświecenia", jakiego dozna po zamknięciu książki.
elizak plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Chcę przeczytać,52 książki 2013,Mam,
Ziemia spełnionych życzeń?
Szczęśliwa ziemia "wgryza się" w myśli i pozostaje na długo. To chyba najkrócej oddaje moc wrażeń, jakie daje najnowsza książka Łukasza Orbitowskiego. To powieść ambitna, która jest wyczerpującym obrazem małomiasteczkowego piekiełka i współczesnych młodych ludzi. Dążenie do szczęścia, to ostatnio modny temat, dawno jednak nie udało się nikomu ująć tematu tak sugestywnie. Powieść od pierwszej strony zaskakuje. Nie ma tu powolnej ewolucji klimatu od sielankowego po dramatyczny. Tu cały czas jest dramat i groza. Jest też wielka dbałość o detale. Wszystko zostało dopracowane, a opisy z pozoru bez znaczenia, nabierają głębszej wymowy.

"Moja matka nazywała się Wściekłość".

Szczęśliwa ziemia jest opowieścią o przyjaciołach, którzy dzieciństwo i lata młodzieńcze spędzili w małym mieście, które nie ma im nic do zaoferowania, i którym szczerze gardzą. Rykusmyku, to miasto jakich wiele - targ, kościół, cmentarz, miejscowy bar, wysypisko śmieci. Ale Rykusmyku, to też miasto inne niż pozostałe - zbyt często dochodzi tu do gwałtów i giną ludzie. Jest też opuszczony, stary zamek...
Jest ich pięciu i właśnie wkraczają w dorosłość: Sikorka, któremu ojciec nie zamierza ułatwiać startu w życiu; Blekota, który nie ma szczęścia w miłości; DJ Krzywda - którego dziewczyna jest w ciąży; Sedes, który słyszy w głowie skrzek; i bity przez ojca Trombek. Razem zamierzają pożegnać szczenięce lata i udają się nocą do podziemi zamku, o którym krążą legendy. Podobno wystarczy wypowiedzieć życzenie, a się spełni. Każdy z nich ma inne oczekiwania wobec życia, każdy pragnie czegoś innego. Miłość, zdrowie, pieniądze, cokolwiek - wypowiedz życzenie, zatańcz. Ale niczego nie ma za darmo, trzeba coś pozostawić. Chłopcy kończą diaboliczny rytuał połączeni tajemnicą. Wspólnie postanawiają wyjechać, nie kontaktować się ze sobą i nigdy już nie wrócić. W Rykusmyku zostaje tylko jeden z nich. Od tego momentu akcja posuwa się o kilkanaście lat i podglądamy dorosłych już mężczyzn. Gdzie mieszkają? Czy spełniły się ich marzenia? Czy wrócą do Rykusmyku? I co tak naprawdę wydarzyło się tamtej nocy? Fabuła komplikuje się. Ujawnia się napięcie skrywane przez pozornie szczęśliwych młodych ludzi, ich strach - ten najprostszy i głęboko ukryty, który rozsadza od środka. Byle tylko nie myśleć, nie pamiętać.

"Karol giął się pod księżycem, z pijanym uśmiechem nawoływał, abym pokazał, co potrafię.
Zatańczyłem mu skrzek".

Pisząc o czasach dzieciństwa i młodości chłopców autor postawił na realizm i naturalizm, dzięki czemu idealnie wg. mnie oddał ducha tamtych czasów. Podobnie zapamiętałam okres przemian w Polsce. Upadające wypożyczalnie kaset video, rozkwit lombardów i ciucholandów, to obrazek znany chyba z każdego "podwórka". Nie pomylił się też w ocenie współczesnych trzydziestolatków, którzy dążą raczej do tego by "mieć" niż "być".

Na koniec jeszcze parę słów o scenach z podziemi. Zachwyciły mnie, nie - za mało. Oszołomiły mnie paranoiczne opisy i nagromadzenie zdeformowanych obrazów. Cała powieść jest naprawdę znakomita, a poszczególne fragmenty... Ech, sami przeczytajcie.
MaKo plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-12-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2013,Chcę mieć,
O czym marzysz? Czego pragniesz najbardziej? Miłości? Bogactwa? Może życia bez problemów? Wszystko jest możliwe. Wystarczy tylko wypowiedzieć marzenie. Ale uważaj, marzenia się spełniają, a wszystko ma swoją cenę...

Akcja powieści rozpoczyna się jak typowy amerykański horror dla nastolatków. W małym miasteczku Rykusmyku życie płynie swoim specyficznym rytmem. Jest koniec wakacji. Sikorka, DJ Krzywda, Trombek, Blekota i Sedes stoją na progu dorosłości. Ostatniego dnia wakacji ślubują sobie wieczną przyjaźń, palą ognisko, trochę piją. Dzielą się marzeniami, problemami, wątpliwościami. Młodzieńca zabawa kieruje ich kroki w stronę zamku, który owiany złą sławą fascynuje i przeraża miejscowych. Od początku wiadomo, ze wydarzy się coś złego, coś co zmieni bohaterów na zawsze...

W kolejnych rozdziałach autor po kolei pokazuje nam późniejsze losy swoich bohaterów. Szymon, Bartek, Karol i Staszek są już dorośli, a dorośli mają imiona, nie ksywki. Kto jest kim z przeszłości? Gdzie rzucił ich los? Czy spełnienie marzeń przyniosło im szczęście? Razem z chłopakami wędrujemy po Rykusmyku, Warszawie, Krakowie, Kopenhadze, oglądamy ich życie z bliska, angażujemy się w walkę o przyszłość, choć cały czas widzimy snujące się za nimi cienie pamiętnych wakacji.

Łukasz Orbitowski, młody, zdolny i płodny pisarz, wyspecjalizował się w literaturze grozy i fantastyce. Jego najnowsza powieść to taki horror obyczajowy. Niby nic strasznego się nie dzieje, ale w trakcie lektury cały czas czułam się nieswojo. Atmosfera powieści jest smutna, niepokojąca, trochę klaustrofobiczna, schizofreniczna. Niepokój wrasta z każda stroną, a gdzieś w połowie uświadomiłam sobie, że się boję. Ten lęk był niczym nie usprawiedliwiony. W końcu żaden z bohaterów mnie nie straszył, ale świadomość, że wszystko zmierza do finału, który nie zapowiada nic dobrego była paraliżująca...

,,Szczęśliwa ziemia" to świetnie napisana powieść o życiu i rozczarowaniu dorosłością. Akcent fantastyczny ma wpływ na fabułę, ale najstraszniejsza i tak jest rzeczywistość. Zimna, brudna, szorstka codzienność, gdzie smutni i nieszczęśliwi ludzie żyją obok siebie. Tylko zło, które zadomowiło się w tym świecie sprawia wrażenie zadowolonego z takiego obrotu spraw, karmi się marzeniami i nadziejami, podsyca naiwne pragnienia, przyciąga do siebie kolejne ofiary. Kawał świetnej literatury! Jestem pod ogromnym wrażeniem! Polecam!
zwiadowca3428 plusminus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mam nadzieje, żę mi się spodoba
Eli1605 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
leonia Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
McAgnes Linia koment
Przeczytane:2014-09-28, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
OlaU Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
bambi12 Linia koment
Przeczytane:2014-03-24, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
katibe Linia koment
Przeczytane:2014-03-08, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek w 2014 r.,Mam,
grzeniuJee Linia koment
Przeczytane:2014-09-30, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,12 książek 2014,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Minevra Linia koment
Przeczytane:2014-01-15, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
ali9 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
metztil Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Bas1992 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
agasam9 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
magi18 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
jurata Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Milly Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Mariita Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
aggi Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
MauaMi Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Cytrus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów