Opis ksiązki

Kup Teraz

Wieczna księżniczka

Ocena ( 13 osób )
5.5
Wydawnictwo: Książnica
Data wydania: 2010-01-01
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788324578849
Liczba stron: 548
Dodał/a książkę:dona
Dodał/a opinię:agoosiaczek
Recenzja - Wieczna księżniczka
Fakty historyczne zgrabnie połączone z fikcją. Bardzo podoba mi się sposób prowadzenia narracji - z perspektywy Katarzyny Aragońskiej. Powieść wciąga od pierwszej strony i nie wypuszcza czytelnika ze świata przedstawionego dobre kilka godzin po zakończeniu lektury.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
anaemia plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-05-02, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Katarzyna Aragońska już od wczesnego dzieciństwa wiedziała, że jej przeznaczeniem jest zostać królową Anglii. Jako córka Izabeli Kastylijskiej - zwanej również Katolicką ze względu na swoją niezwykłą pobożność - wzrastała w przekonaniu o własnej wyjątkowości i istnieniu nadzwyczajnej więzi łączącej ją z Bogiem. Za życiowy cel obrała sobie szerzenie chrześcijaństwa i walkę z dzikimi, innowierczymi Maurami.

W wieku piętnastu lat, zgodnie z wiążącym ją od trzeciego roku życia kontraktem, wyjeżdża do przeznaczonej jej Anglii w celu dopełnienia swojego losu i poślubienia przyszłego monarchy - Artura Tudora. Musi odnaleźć się w rzeczywistości, która tak bardzo różni się od dotychczas jej znanego krajobrazu rodzinnej Hiszpanii.

Mimo początkowej wzajemnej niechęci, między młodą parą rodzi się prawdziwe, romantyczne uczucie. Stają się nie tylko kochankami, lecz również przyjaciółmi - partnerami do długich rozmów, przez które nocą zbliżają się nie tylko cieleśnie, a także duchowo.

Szczęśliwy obraz kochającego się małżeństwa jedynie potęguje przekonanie, że nad ich losem czuwa sam Stwórca, a oni podążają wyznaczoną przez niego ścieżką.

Sielanka nie trwa jednak długo.

Miłosierny Bóg postanawia zabrać do siebie młodego księcia. Niesprawiedliwy akt budzi falę pytań i niezrozumienia.

Dlaczego ktoś tak szlachetny umiera w tak młodym wieku? Dlaczego właśnie on? Dlaczego Bóg zabiera ukochanego najwierniejszej ze swoich wyznawczyń?

Książka w sprawny sposób przemyca wątek kryzysu wiary w obliczu tragedii. Główna bohaterka, dotychczas ze wszech miar bogobojna i nieśmiejąca kwestionować słuszności decyzji Stwórcy, staje przed egzystencjalnym pytaniem - czy Bóg naprawdę wie co robi i czy warto zawierzać mu swoje życie?

Katarzyna bez powodzenia szuka sprawiedliwości w z pozoru niesprawiedliwym odejściu jej ukochanego. I mimo że jej nie znajduje, to właśnie wiara w Boga i we własne przeznaczenie pozwala jej przetrwać lata szykan ze strony świekra - Henryka VII - i w rezultacie dopełnić swój los.

,,I nagle sznur odwagi, który utrzymywał mnie przez całe życie przy zdrowych zmysłach, zmienia się w cienką nić, w pajęczą nitkę, w nicość... Moje niezachwiane w najgorszych chwilach przekonanie, że kroczę ścieżką Pana i że On zawsze mnie ochroni, znienacka okazuje się niczym więcej jak iluzją, dziecinną bajeczką. (...) Nie różnię się od nich wcale. Nie jestem niewiastą gotową stawić czoło życiu i śmierci i wygrać, jak jeszcze niedawno myślałam".

Na stronicach książki możemy zobaczyć, jak ewoluuje główna bohaterka; jak kształtuje się jej światopogląd i jak z przekonanej o własnej wyższości nad innymi rozpieszczonej dziewczyny przeobraża się w dojrzałą, doświadczoną przez los kobietę. Powoli dochodzi do niej otaczająca ją zewsząd hipokryzja, a początkowy czarno-biały obraz świata podzielonego na dobrych chrześcijan i złych innowierców ulega stopniowej zmianie.

,,Wieczna księżniczka" to ciekawa powieść, która - mimo historycznych nieścisłości i dopowiedzeń, na które pozwoliła sobie autorka tam, gdzie zawodziły źródła - bardzo dobrze radzi sobie z przybliżeniem tak zielonemu czytelnikowi jak ja realiów Anglii po Wojnie Dwóch Róż oraz pomaga dopasować już znane historyczne postacie w ich miejsca i sprawić, że kolejni władcy przestają być jedynie zlepkami imion i rzymskich cyfr.

Polecam ją osobom lubiącym silne kobiece bohaterki i zdecydowanie odradzam historycznym purystom.
mysha plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-03-07, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Czytam regularnie w 2015 roku,
Wspaniała opowieść o Katarzynie Aragońskiej. Philippa Gregory w znakomity sposób potrafi przedstawić myśli i rozterki bohaterów historycznych w każdej ze swoich książek. Czytelnik może mieć wrażenie, że przenosi się do tamtych czasów i przeżywa wszystko tak, jakby było tu i teraz. O Katarzynie przed przeczytaniem "Wiecznej księżniczki" nie wiedziałam nic. Teraz jestem pod wrażeniem tej kobiety i sięgam z zainteresowaniem do informacji o jej życiu. Przede mną jeszcze cały literacki dorobek Gregory, który mam zamiar przeczytać ;)
izulek plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-04-18, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Świetna powieść.
Kreciolek plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-09-22, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Historyczne,Wyzwania czytelnicze 26 książek/2014,
Powieść o kłamstwie, które zmieniło bieg historii Anglii...Wypowiedziana w chwili śmierci pierwszego męża przysięga, w imię zakorzenionego przekonania o woli Boga, by być królową Anglii owocuje niezwykłymi wydarzeniami zarówno w życiu królowej Katarzyny, jak i losów jej nowej ojczyzny, Anglii. Przyczynia się do pokonania jej wrogów i rozkwitu kraju. Niestety, za cenę wielu upokorzeń, niezrozumienia i zdrady własnego męża, króla Henryka VIII. Fascynująca lektura rzucająca nowe światło zarówno na życie tego barwnego władcy jak i samej głównej bohaterki.
monalizka plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-24, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2014,
,,Wieczna księżniczka" to portret Katarzyny Aragońskiej- kobiety dumnej, dzielnej, wrażliwej i osamotnionej, z ogromnym hartem ducha, znanej jako pierwsza żona Henryka VIII. Księżniczki urodzonej i wychowanej do walki.
Catalina wspomina rodziców (zbyt często co może irytować), swoje lata dzieciństwa w obozie wojskowym, aranżowane małżeństwo z księciem Arturem, po którego śmierci czekała 7 długich samotnych lat na kolejne małżeństwo. W końcu doczekała się ślubu z młodszym od siebie Henrykiem, rozpieszczonym uroczym młodzieńcem, zepsutym przez nadmiar atencji. Po koronacji na królową przejęła sprawy królestwa w swoje ręce. Książka kończy się w momencie, gdy w zwycięstwie ze Szkotami zapewnia Anglii bezpieczeństwo na długie lata. To dziwne zakończenie, które nie przypadło mi do gustu, przecież dalsze życie Katarzyny również było ciekawe, w tym proces i rozwód z królem- o tym są raptem trzy ostatnie strony.
Philippa Gregory postawiła tym razem na naprzemienną narrację: opisy obiektywnego narratora przeplatane są fragmentami osobistych myśli Katarzyny. To spójna całość, te różne narracje są dobrze rozgraniczone, ale bardziej mi przypadła do gustu narracja trzecioosobowa, choć ta pierwszoosobowa ukazuje, że i Katarzyna miała chwile zwątpienia, traciła spokój ducha.
Sporo się wydarzyło na przełomie tylu wieków. A skoro przeszłości nie możemy zmienić, pozostaje nam tylko ją poznać- dzięki Philippie Gregory możemy zaznajomić się z barwną historią Anglii.
secretelle plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-12-21, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2013,Mam,
"Wieczna księżniczka" to zachwycające emocjonalnością oraz dbałością o detale dzieło dotyczące życia pierwszej kobiety, którą los pokarał cierpieniem, upokorzeniem i rozczarowaniami, a także wrzucił w ramiona Henryka VIII - co wprawdzie marzyło się każdej młodej damie w tamtych czasach, lecz jak już przyszło co do czego, rzeczywistość bynajmniej nie okazywała się kolorowa. Philippa Gregory postawiła na naprzemienną narrację, przeplatając opisy obiektywnego narratora korespondencją i fragmentami pamiętnika pisanego ręką Katarzyny, a tym samym tworząc spójny, olśniewający całokształt. "Wieczna księżniczka" łączy w sobie cechy zarówno doskonałego przygotowania teoretycznego (z racji ukończonych przez autorkę studiów historycznych i pasji), jak i pisarskich umiejętności na niewiarygodnie wysokim poziomie. Posługując się wysublimowanym słownictwem, bawiąc się inwersją, która równoważy znikomą ilość archaizmów (zdecydowanie na plus!) i zawierając w powieści możliwie wiele rzeczywistych wydarzeń i postaci historycznych, udało się Philippie Gregory napisać książkę, którą czyta się jak najbardziej błyskotliwą obyczajówkę, i która jest wiarygodna niczym najlepszy podręcznik. Idealne połączenie, które osiągnąć można jedynie ciężką pracą i miłością do obranego zagadnienia. Chapeau bas, autorko!
kalola plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-08-10, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Beletrystyka historyczna,Mam,
,,Wieczna księżniczka", to pierwsza cześć cyklu Tudorowskiego Philippy Gregory. Opisuje historię Katarzyny Aragońskiej; jej lata dzieciństwa w Hiszpanii, które zakończyło się wraz z podróżą do Anglii i poślubieniem najstarszego syna Henryka VII, by w wyniku niesprzyjających okoliczności pozostać księżną wdową , a po latach królową Anglii. Książkę czyta się z zapartym tchem dzięki plastycznemu językowi, który wprowadza nas w niezwykły świat dworskiego życia.
agoosiaczek plusminus Linia koment
Przeczytane:2012-09-02, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Fakty historyczne zgrabnie połączone z fikcją. Bardzo podoba mi się sposób prowadzenia narracji - z perspektywy Katarzyny Aragońskiej. Powieść wciąga od pierwszej strony i nie wypuszcza czytelnika ze świata przedstawionego dobre kilka godzin po zakończeniu lektury.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mamulka14 Linia koment
Przeczytane:2014-01-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,przeczytane,
martyna071095 Linia koment
Przeczytane:2016-06-29, Na półkach: Przeczytałem,
Karen72 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
dayna15 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
KKS Linia koment
Przeczytane:2015-02-16, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 ksiązki 2015,
migotynka Linia koment
Przeczytane:2015-01-09, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
PM Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
alison2 Linia koment
Przeczytane:2013-11-18, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
gabigor Linia koment
Przeczytane:2013-06-27, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów