Opis ksiązki

Okładka - Wiedźma opiekunka cz.1
Kup Teraz

Wiedźma opiekunka cz.1

Ocena ( 6 osób )
5.3
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Data wydania: 2010
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 978-83-7574-187-2
Liczba stron: 284
Dodał/a książkę:speedi
Dodał/a opinię:Damian Kopeć
Recenzja - Wiedźma opiekunka cz.1
Cóż szczególnego jest w tej prozie, czego nie ma u innych? Trolle, strzygi, wiedźmy, wilkołaki?! Chyba nie, przecież to już było i wraca coraz częściej. Fabuła?! Raczej nie, choć jest odpowiednio zakręcona i barwna. Postacie?! Już bardziej. Kąśliwa i sardoniczna wiedźma, rezolutne i dbające o szczegóły smoki, sprytne krasnoludy, przemyślne wampiry tworzą bogactwo typów osobowościowych i gatunkowych. Przed wszystkim jednak urzeka nas humor, język, którym jest wyrażony. Łyżka ironii, szczypta sarkazmu, dystans do opisywanego świata i emocjonalność wypełniających go stworów. Podejście do tematu, lekkie i na swój sposób proste, ale nie prostackie. Olga Gromyko świetnie włada piórem, jak mistrz Yoda mieczem świetlnym. Słowa skrzą się blaskiem, myśli bohaterki latają jak pobudzone obecnością świeżego nektaru pszczoły. Czasami boleśnie użądlą, ale w rezultacie zamieniają nektarowe zbiory w niesamowicie słodki miód na serce czytelnika.
Recenzja
speedi Linia koment
Przeczytane:2010-11-02, Na półkach: Przeczytałem,
(Nie)wesołe jest życie... wiedźmyTup, tup, tup, łup - to nie tyle przechodzi ludzkie pojęcie, co nadchodzi cudowny „złoty wiek”. Miodem i mlekiem mający płynąć, z nauki i racjonalizmu wszelakiego słynny. Wiek, w którym otwartemu umysłowi współczesnego człowieka nie powinno zabraknąć pewności, wiedzy, ale i spraw trochę innego rodzaju: wróżb i guseł, wilkołaków, wiedźm, trolli i elfów. O to dbają nie tylko solidnie wykwalifikowani europejscy rzemieślnicy, wykonujący zawody czarodziejów i wróżbitów, ale i liczne postacie zasiedlające nieskończenie bogate światy literackiej
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
asagao plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-05, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Wyzwanie: 52 książki - 2014,
Ten kto wymyślił, że "nauka to potęgi klucz", powinien był sam sprawdzić trafność tej sentencji w praktyce. Zapewne nigdy tego nie uczynił! W przeciwnym razie by się nie wydurniał. Wolha Redna ukończyła Szkołę Magii. Jednak zamiast zostawić za sobą wszelkie troski i cieszyć się zasłużonym szacunkiem i bojaźnią, przysługującym magom, dopiero teraz musi stawić czoło prawdziwym problemom. Zachciało się jej przygód, wielkich i bohaterski czynów, stawania oko w oko z niebezpieczeństwem, rozwiązywania zagadek i tajemnic! Będzie, co opowiadać wnukom! Np. o chwalebnej służbie jako nadworny mag króla Belorii, który zasłynął krótkim acz intensywnym dniem pracy. Coś jest chyba na rzeczy z tym przezwiskiem W.Redna. ("Pierwsze miejsce pracy: Starmin, mag dworski. Pracowała od 7 do 8 traworoda 1001 roku. Narzekań brak.") Albo o dogewskiej wiedźmie opiekunce, która została ... Hmmm. I tutaj wszystko poszło nie tak, jak sobie zaplanowała, czy wyobrażała Wolha. Len wyjechał. Ponoć się żeni. Ale chyba znowu umknął wampirzej narzeczonej, bo na miejsce nie dotarł, o czym Wolha dowiedziała się przez przypadek na leśnej polance, wisząc związana jak szynka w wędzarni, głową w dół. W ten oto sposób na Wolhę spadły nieoczekiwanie WIELKA PRZYGODA i BOHATERSKIE CZYNY, w których towarzystwa dotrzymują jej przyszła legionistka Berolii Orsana, wampir Rolar pełniący funkcję witiagańskiego strażnika, Smółka, która zastąpiła Stokrotkę - panią mokradeł oraz podejrzanie znajomy biały wilk. Drużyna musi być! Jak w tych opowieściach bajarzy, co za ciepłą strawę i kąt do spania, snują przy piecu opowieści o poległych bohaterach. No, właśnie! Poległych! Ale o tym później, bo oto nasi bohaterowie ruszają ku zachodzącemu słońcu. A, nie! Wróć. Ku dolinie Arlissu.
"Zamknij krąg, dziecko."

Rzeczona przygoda obfituje w przeróżne stwory, potwory, zwidy i temu podobne. Jedno, czego Wolha jest pewna, to że musi udać się do Arlissu, by pomóc Lenowi odzyskać swoją wampirzą postać i rozwikłać tajemnicę spisku. I, że cenny czas ucieka, pozostało już zaledwie kilka dni nim nikt i nic nie pomoże Lenowi.

Bardzo ucieszył mnie fakt, że autorka wprowadziła do cyklu nowe postaci - Orsanę i Rolara oraz Smółkę, chociaż nie wiem, czy tą ostatnią można nazwać w ten sposób - które wzbogaciły powieść i dodały jej wiatru w żagle. Bohaterowie są niemniej interesujący niż Wolha. A do tego postaci znane z wcześniejszych części rozwinęły się, są bardziej wyraziste, zapadają w pamięć i serce. Podobnie rzecz ma się z fabułą, która z każdą kolejną częścią co raz bardziej się komplikuje i wciąga co raz mocniej.
speedi plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-11-02, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Kapusiniaczek Linia koment
Przeczytane:2013-04-03, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Sheelka Linia koment
Przeczytane:2015-07-15, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
gosia_gosia16 Linia koment
Przeczytane:2014-08-06, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
WilceeQ Linia koment
Przeczytane:2014-01-30, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
ewaboruch Linia koment
Przeczytane:2011-11-10, Na półkach: Przeczytałem,fantastyka,przygoda,
Dizzy Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Wiedźma opiekunka cz.1 Żar mrozu
Patricia Briggs
Okładka - Wiedźma opiekunka cz.1 Ołowiany świt
Michał Gołkowski
Okładka - Wiedźma opiekunka cz.1 Ja, Inkwizytor. Łowcy dusz
Jacek Piekara
Okładka - Wiedźma opiekunka cz.1 Przebudzenie Lewiatana. Część 2
James S.A. Corey
Okładka - Wiedźma opiekunka cz.1 Księżniczka
Andrzej Pilipiuk
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów