Wyznanie. Prawdziwa historia polskiej prostytutki

Jak wiemy najstarszy zawód świata nigdy nie cieszył się wielkim szacunkiem. Kobiety zarabiające ciałem często nazywane kurtyzanami, szmatami, dziwkami, k***ami - kim tak naprawdę są? I co skłania je do parania się tą profesją?
"Co takiego musi się wydarzyć,  żeby upaść tak nisko, na poziom zero, jakim jest prostytucja?"
Bohaterkę tej książki, Jankę Szczęsną skłania do tego wypadek, przez który jej kariera zawodowa legła w gruzach, w następstwie czego pojawiała bieda i ogromne długi. Nikt nie wyciąga do niej pomocnej dłoni, załamuje się. W związku z czym wyjeżdża do Niemiec, aby zapewnić godne życie swojej rodzinie. Na początku wcale nie miała zamiaru pracować jako prostytutka. Ale życie okazało się przewrotne. I bynajmniej nie robiła tego dla przyjemności, z lenistwa czy innych niskich pobudek. Za godzinę pracy w domu publicznym może dostać tyle co przeciętny Polak zarabia przez miesiąc. Ale czy jest to wystarczająca rekompensata za całe to piekło, jakie musi przejść? Czy to cale upodlenie, zło jest tyle warte? A pieniądze szybko zarobione, jak wiadomo rozchodzą się jeszcze szybciej. Joanna i pozostałe kobiety zaczynają zastanawiać się nad tym czy płatna k**wa to jeszcze człowiek? Czy życiowe wartości mogą w miarę potrzeb czy upływu czasu się zmieniać? Kobietę zaczynają dręczyć wyrzuty sumienia, czuje niechęć do samej siebie. Z takimi dylematami i myślami musi zmagać się Janka każdego dnia. Ale czy jest coś, co sprawi że będzie wybawieniem jej z tej trudnej sytuacji? O tym musicie przekonać się już sami...
"Drzwi prostytucji raz otwarte na zawsze pozostają uchylone..."
Książka nie stroni od wulgarności, zawiera opisy które naprawdę dają do myślenia. Oprócz kobiety skrzywdzonej przez życie i okoliczności, dostałam coś więcej. Opowieść skłoniła mnie do zastanowienia się nad tym, czy ja, będąc postawiona w podobnej sytuacji, byłabym skłonna w imię miłości do dzieci, poświęcić się, poniżyć i złamać wszystkie swoje moralne zasady? Trudno na to jednoznacznie odpowiedzieć, dopiero życie weryfikuje nasze przekonania i wyznawane wartości.
To książka, która obnaża absurdy polskiego prawodawstwa i urzędniczej znieczulicy. Ale to również książka, która obnaża uczucia kobiety, jej duszę, jej skomplikowaną osobowość. Dostałam całą paletę emocji jakich się nie spodziewałam.
Powieść porusza, zmusza do przemyśleń i jest dla czytelnika przesłaniem - stawia od wieków egzystencjalne pytanie: mieć czy być? Pokazuje że nie mamy prawa nikogo oceniać, piętnować, wyśmiewać, bo nigdy nie wiadomo co jeszcze zgotuje nam życie.
"Wyznanie. Prawdziwa historia polskiej prostytutki" polecam każdej kobiecie, aby przekonała się, że w każdej z nas drzemie ogromna siła, z której czasami nawet nie zdajemy sobie sprawy. I pamiętajmy: gdy nie widzimy wyjścia z trudnej sytuacji, gdy wszystko wydaje się nam beznadziejne, to zawsze walczmy o siebie, o przyszłość swojej rodziny, bo nikt inny za nas tego nie zrobi.

Informacje dodatkowe o Wyznanie. Prawdziwa historia polskiej prostytutki:

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza "Promocja"
Data wydania: 2016-07-12
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy