Opis ksiązki

Kup Teraz

Zakochany duch

Ocena ( 3 osoby )
5.0
Wydawnictwo: Akapit Press
Data wydania: 2014-09-24
Kategoria: Dla młodzieży
ISBN: 978-83-64379-26-0
Liczba stron: 0
Dodał/a książkę:czytam
Dodał/a opinię:Justyna Gul
Recenzja - Zakochany duch

Zagubieni


Duchy błąkające się po świecie żywych, to tak naprawdę dusze ludzi, którzy umarli, ale nie są jeszcze z pewnych powodów gotowi przejść, na drugą stronę. Czasami  trzyma ich na ziemi wstydliwy sekret, rodzinna tajemnica, czasami krzywdy których doznali bądź te, które wyrządzili. Zaznać mogą spokoju wiecznego tylko wówczas, kiedy uzyskają przebaczenie bądź upewnią się, że bliscy są bezpieczni. Często opuszczenie przez nich tej rzeczywistości jest nie możliwe bez pomocy z zewnątrz - bez obecności medium.


Taką właśnie rolę medium, osoby komunikującej się ze zmarłymi i bezpiecznie przeprowadzającej ich na poziom astralny, pełni Skye, bohaterka fascynującej powieści dla młodzieży ,,Zakochany duch", autorstwa Tamsyn Murray. Opublikowana nakładem wydawnictwa Akapit Press książka to niezwykłe spotkanie z duchami, ze zjawiskami, w które być może nie do końca wierzymy. To lekka pozycja, daleka jednak od banału, a także od przebrzmiałej już sławy paranormalnych romansów. Mimo iż na kartach książki również rozgrywa się romans, to jednak autorka skupia się przede wszystkim na dylematach związanych z funkcjonowaniem duchów na tym świecie, a także na ich problemach i pragnieniach. To również przestroga dla osób skłonnych do brawury - historia Owena pokazuje, że niekiedy za brak rozsądku możemy zapłacić życiem...


Autorka przedstawia nam Skye, czternastolatkę z Londynu, która po przeprowadzce z Edynburga mieszka tymczasowo pod opieką ciotki Estelli, spirytystki. W przeciwieństwie do matki bohaterki, ciotka oraz jej chłopak doskonale rozumieją problemy, z jakimi boryka się Skye, a także naturę jej daru. Nastolatka nie odczuwa strachu przed zmarłymi, pracuje nawet po szkole w zborze spirytystów, pomagając ludziom porozumiewać się z ich zmarłymi bliskimi. Dlatego też, kiedy podczas zabawy na terenie Hyde Parku, jedna z jej przyjaciółek wpada do wody i zaczyna tonąć, Skye korzysta z pomocy ducha, by ja odnaleźć i uratować.


Owen, bowiem tak ma na imię życzliwy duch, to siedemnastoletni uczeń, którego życie zakończyło się pod lodową taflą. Od tamtej pory błąka się w okolicach zalewu, nie mogąc opuścić miejsca swojej śmierci. Skye desperacko pragnie pomóc przystojnemu, zagubionemu na tym świecie bytowi tyle tylko, że Owen wcale nie ma ochoty przejść na tamta stronę. Szczególnie, że dziewczyna bardzo się mu podoba i chętnie by się z nią związał.  


Do walki o serce Skye staje również Nico, jej były chłopak. Burzliwe rozstanie poprzedzała egoistyczna prośba Nico o pomoc w zapanowaniu nad duchem i zmuszenie go do uległości.  Tak niecodzienne żądanie było podyktowane pragnieniem Nico, by przejść rytuał inicjacyjny, umożliwiający mu przyłączenie się do tajnej grupy Salomonarianów. Organizacja, wywodząca się jeszcze z XV wieku, z czasów panowania Vlada Draculi, stanowi poważne niebezpieczeństwo zarówno dla duchów, jak i dla ludzi. Mami ona niematerialne byty obietnicą powrotu do normalnego życia, a następnie więzi pomiędzy życiem a śmiercią, czerpiąc z tego różne korzyści. Niestety, udało im się również zainteresować Owena, który w specjalnym rytuale upatruje możliwości pozostania na ziemi wraz ze Skye.


Jak zakończy się ta fascynująca opowieść? Czy bohaterce uda się uratować Owena przez działaniami Salomonariuszy? Czy Nico jest rzeczywiście zły czy może zalicza się do kolejnych ofiar bractwa? Na te wszystkie pytania odpowiada powieść ,,Zakochany duch", która utrzymuje czytelnika w ciągłym napięciu, uwodzi tajemnicą i opisem niezwykłych zjawisk paranormalnych. Wartka akcja, skrzące się dowcipem bądź grozą dialogi, doskonale zarysowani bohaterowie - to wszystko sprawia, że wszyscy wielbiciele historii z dreszczykiem odnajdą w lekturze prawdziwą przyjemność. Jedyny mój zarzut dotyczy okładki, bezbarwnej, mało wyrazistej, zapowiadającej raczej banalny romans, nie zaś mroczną historię o duchach.


 


 


 

Recenzja
justa21 Linia koment
Przeczytane:2015-01-05, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,

Zagubieni

 

Duchy błąkające się po świecie żywych to tak naprawdę dusze ludzi, którzy umarli, ale nie są jeszcze z pewnych powodów gotowi, by przejść na drugą stronę. Czasami trzyma ich na ziemi wstydliwy sekret, rodzinna tajemnica, czasami krzywdy których doznali bądź te, które wyrządzili. Zaznać mogą spokoju wiecznego tylko wówczas, kiedy uzyskają przebaczenie bądź upewnią się, że bliscy są bezpieczni

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Sadu plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-06-25, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
Patrzysz na okładkę, czytasz tytuł, czytasz początek książki i jesteś przekonany, że to kolejne paranormalne romansidełko dla nastolatek. Częściowo owszem, książka faktycznie opowiada o dziewczynie medium, która pomaga przechodzić duchom na drugą stronę. Napotyka na swojej drodze, bardzo przystojnego ducha, który okazuje nią zainteresowanie. Dziewczyna jest po trudnym rozstaniu, były chłopak chciał wykorzystać ją do okrutnych celów a tu znów o mało nie pakuje się w trudny związek.Oprócz perypetii miłosnych jest w książce ciekawy wątek tajemniczego bractwa do którego należy właśnie ten były chłopak Skye. Zakochany duch dostaje propozycje odzyskania życia. Nie wszytko est jednak takie piękne. Książka łatwa, krótka, przeznaczona dla młodych osób ale także tych starszych chcących przeczytać coś lekkiego akurat na jedne wieczór :).
justa21 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-01-05, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Karmelek3 Linia koment
Przeczytane:2014-12-30, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Bas1992 Linia koment
Przeczytane:2014-12-08, Na półkach: Przeczytałem,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów