Złamane pióro

Od pierwszej linijki wiedziałam, że nigdy wcześniej nie czytałam takiej książki. Na początku historia przedstawiona przez panią Małgorzatę wydawała mi się naiwna. Obawiałam się, że pomimo tylu dobrych recenzji, książka nie przypadnie mi do gustu. Jak ja się myliłam... Z każdą kolejną stroną dochodziłam do wniosku, że mam do czynienia z fenomenalną, niebanalną historią, którą można pochłonąć w jeden dzień na leniwe popołudnie! Wydawać by się mogło, że w tej książce jest wiele powielanych schematów - pisarka, ucieczka na wieś, miłość, przystojny wybranek, próba odnalezienia swojej osobowości. Jednak jest tak nietypowa i tak wciągająca, że mogłabym to nazwać ,,fenomenem Borochowskiej", bo w niezwykły sposób wprowadza świeżość i oryginalność na polskim rynku. ,, Przeszłość już nie istniała, chociaż wszystko wskazywało, że istnieje. Zawsze będą pojawiały się pytania o przeszłość. Może lepiej zrezygnować z jakiegokolwiek towarzyskiego życia..." W ,,Złamanym Piórze" poznajemy główną bohaterkę, która jest oryginalna, nowa, świeża i fantastyczna. Która oddziałuje tak niesamowicie na czytelnika swoją ,,innością", że zostaje wpisana na czołowe miejsce ,,najlepszych postaci książkowych". Emily to lubiąca synonimy dziewczyna, która wpycha je w każde słowo. Bardzo mi się podobało to, że główna bohaterka ma jakaś charakterystyczną cechę, która ją wyróżnia. ,,Dziwny gość, ale Alicja miała niesamowitą skłonność do przyciągana drani, arcyłotrów, impertynentów, niegodziwców i nikczemników". Emily skrywa tajemnice, które spokojnie, niczym niewzburzone morze, wypływają - w czytelniku rodzi się napięcie, zadaje sobie pytanie ,,o co w tym wszystkim chodzi?". Nie można oderwać się od tej książki, która do ,,lekkich" nie należy. Podobają mi się stanowiska Emily na różne tematy - (powtórzę się) są świeże, nowe, oryginalne i bardzo przemyślane. Emily wyraża opinie na tematy, które ,,przytłaczają" naszą codzienność, bo przewijają się we wszystkich masowych przekazach. Istnieje niewiele książek w których bohaterowie są tak dopracowani i rozwinięci. Podobało mi się bardzo nietypowe spojrzenie na świat - ja odnalazłam w nich swoje stanowiska, które ciężko mi było zdefiniować. Nie przeszkadzało mi, że poruszając różne tematy, autorka odbiega od fabuły. Uważam, że dobrze to wzbogaciło całość. Mogliśmy lepiej poznać bohaterkę, zrozumieć ją i odkryć jaka jest nietypowa. Przepiękne opisy, których treść nie męczy, nie przytłacza ilością. Każde wydarzenie, czytelnik czuje na własnej skórze. Mistrzowskie dialogi. W pewnych momentach naprawdę zabawna. Czuje się ból głównej bohaterki, która jest cudownie skonstruowana - z tak dobrze wykreowaną postacią już dawno nie miałam styczności. Trzeba także zauważyć, że fragmenty książki Emily są bardzo trafne, napisane w dość baśniowy i fantastyczny sposób, ale idealnie wkomponowują się w klimat historii. O tej powieści można mówić wiele dobrego, ale ja podsumuję tę książkę, jako ,,największe zaskoczenie w moim życiu (do tej pory)". Piękna i poruszająca. Przyznam szczerze, że chciałabym się dowiedzieć o genezie tej powieści, bo jak już wspomniałam wcześniej, ta książka jest dla mnie fenomenem. Czekam na kolejne dzieło szczecińskiej autorki. Zdecydowanie polecam tę książkę.

Informacje dodatkowe o Złamane pióro:

Wydawnictwo: Poligraf
Data wydania: 2012-07-11
ISBN: 978-83-7856-008-1
Dodał/a opinię: Barso

Zobacz opinie o książce Złamane pióro

Kup książkę Złamane pióro