Cesarzowa nocy. Historia Katarzyny Wielkiej

Katarzyna II Wielka księżniczka Zofia Fryderyka Augusta Anhalt - Zerbst, żona wielkiego księcia Piotra Fiodorowicza, późniejszego cesarza rosyjskiego Piotra III, która po dokonaniu zamachu stanu stała się cesarzową Rosji. Wybitny polityk sprawujący rządy twardą ręką. Kobieta dla której istniały dwie namiętności - władza i seks. Sięgając po książkę Ewy Stachnik ,,Cesarzowa nocy" miałam nadzieję na poznanie prywatnego oblicza jednej z najpotężniejszych władczyń w dziejach.

Ewa Stachnik jest absolwentką anglistyki Uniwersytetu Wrocławskiego i Uniwersytetu McGill w Montrealu. Od 1981 roku mieszka w Kanadzie. Karierę pisarską rozpoczęła od opowiadań publikowanych w kanadyjskich magazynach literackich. Wydała cztery powieści: ,,Konieczne kłamstwa", ,,Ogród Afrodyty", ,,Dysonans" oraz ,,Katarzyna Wielka. Gra o władzę".

Akcja powieści ,,Cesarzowej nocy" rozpoczyna się w listopadzie 1796, kiedy sparaliżowana po wylewie i umierająca Katarzyna powraca wspomnieniami do przeszłości od momentu, w którym przybyła na cesarski dwór by poślubić przyszłego cara Piotra III i jej dotychczasowe życie uległo diametralnej zmianie. Szybko nauczyła się czerpać informacje z otoczenia, ukrywać uczucia i stała się wytrawnym graczem, a śmiałe i przemyślane posunięcia pozwoliły jej zasiąść na cesarskim tronie. Dostawała wszystko, czego zapragnęła, ale czy rzeczywiście po to, co najważniejsze udało się jej sięgnąć?

Autorka stworzyła portret wyrachowanej i bezwzględniej władczyni, ale też kobiety, która nie tylko podejmuje decyzje i manipuluje innymi, lecz również zmaga się z wrogami i schorowanym ciałem. Dokonuje trudnych wyborów między pragnieniami a powinnościami, marzy, ulega namiętnościom i przeżywa niepowodzenia uczuciowe. I choć miłością jej życia był Grugorij Potiomkin i jego dopuściła najbliżej siebie, to ten związek nie przesadzał jej w zapraszaniu do alkowy młodych, przystojnych i inteligentnych mężczyzn, a wśród nich Stanisława Poniatowskiego, którego z czasem osadziła na tronie Polski. Dziś określilibyśmy ją mianem rozwiązłej, ale nie zapominajmy, że XVIII wieku nie było pruderii i kobiety nie musiały tłumić swojej seksualności. A Katarzyna pełniąc rolę cesarzowej pozostawała kobietą z krwi i kości.

Autorka posługuje się lekkim i przyjemnym w odbiorze stylem, Nie naszpikowała fabuły zbędnymi detalami i oddała klimat tamtych czasów. Jestem pod wrażeniem połączenia faktów historycznych z fikcją literacką. Pisarka niewątpliwie ma dużą wiedzę i wie jak zrobić użytek z dostępnych źródeł by dodać postaci i przedstawionej opowieści wiarygodności i autentyczności. Do tego sprytnie podsyca ciekawość czytelnika nie pozwalając mu na oderwanie się od lektury.

,,Cesarzowa nocy" to pełna różnorodnych odczuć powieść o kobiecie nieprzeciętnej i wielkiej, która zapisała się na kartach historii. Wycieczka do XVIII - wiecznej Rosji na jeden z bardziej znaczących dworów, gdzie manipulacje, walka o pozycje i wpływy, pomówienia oraz spiski to chleb powszedni. Dla mnie ,,spotkanie" z Katarzyną było fascynującym i intrygującym doświadczeniem, które pozwoliło mi spojrzeć na jej postać z szerszej perspektywy i zrozumieć podejmowane przez nią decyzje oraz problemy z jakim musiała się borykać.

,,Cesarzowo nocy" to moje pierwsze spotkanie z twórczością Ewy Stachnik i muszę przyznać, że jestem pod wrażeniem pióra autorki i mam apetyt na kolejne jej publikacje. Książkę polecam wszystkim, bez względu na płeć i wiek, choć niewątpliwie kobietom bardziej przypadnie do gustu, ponieważ w tej powieści jest wszystko, co niezbędne do pobudzenia wyobraźni i emocji. Poza tym jest to, cenna lekcja historii, która na długo pozostanie w pamięci.

Informacje dodatkowe o Cesarzowa nocy. Historia Katarzyny Wielkiej:

Kup książkę Cesarzowa nocy. Historia Katarzyny Wielkiej

Szkoła luster
Ewa Stachniak0
Okładka ksiązki - Szkoła luster

Wersal, rok 1755. Królewskie rezydencje widziane oczami trzynastoletniej Véronique oszałamiają blichtrem. Jej życie zmieni się na zawsze, kiedy po raz...

Katarzyna Wielka. Gra o władzę
Ewa Stachniak0
Okładka ksiązki - Katarzyna Wielka. Gra o władzę

Portret jednej z najbardziej bezwzględnych kobiet w historii Młodziutka, na pozór niewinna księżniczka Katarzyna przybywa na życzenie carycy Elżbiety...