Chorzy ze stresu 2. Problemy psychosomatyczne

Dzisiaj przychodzę do Was z recenzją książki Chorzy ze stresu 2. Problemy psychosomatyczne autorstwa Ewy Kempisty-Jeznach. Przed przystąpieniem do lektury przeczytałam pierwszą część i zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Podobnie było w przypadku drugiej książki pani doktor. Przyznam szczerze, że życzyłabym wszystkim pacjentom lekarza, który patrzy na człowieka holistycznie. Potrafi ocenić każdy aspekt objawów, które często w przypadku chorób z autoagresji i chorób psychosomatycznych są niespecyficzne. Lekarze zazwyczaj skupiają się na diagnozowaniu chorób organicznych, co jest jak najbardziej właściwe. Niestety często jak nie znajdują wyraźnej przyczyny rozkładają ręce z bezradności, a pacjenci pozostają ze swoimi problemami bez pomocy i bez diagnozy. W ostatnich latach trochę się to zmienia, ale za mało. Takie książki potrzebne są wszystkim - również medykom. Zdaję sobie sprawę, że pacjent często nie chce przyjąć do wiadomości, że za jego dolegliwości bólowe, problemy skórne czy zwykłe chrząkanie odpowiada stres i napięcie, ale zdarza się, że właśnie tak jest. W swojej najnowszej książce Pani doktor przytacza kolejne przykłady, które są tego najlepszym dowodem. Mało tego. Dokonuje pewnego uzupełnienia wobec tego co napisała w części pierwszej. Zdaniem Ewy Kempisty-Jeznach lista chorób psychosomatycznych w wyniku najnowszych wyzwań takich jak pandemia Covid-19, wojna na Ukrainie czy światowy kryzys gospodarczy wymaga aktualizacji. Co więcej należy wiele uwagi poświęcić ich oddziaływaniu na neuroprzekaźniki w mózgu, które przeciążone mogą prowadzić do poważnych problemów psychicznych. Podsumowując książka (a w zasadzie obie) to bardzo ważne pozycje dla współczesnego człowieka. Stanowią przystępnie napisane kompendium wiedzy. Polecam bo sama będę do nich wracać.

Informacje dodatkowe o Chorzy ze stresu 2. Problemy psychosomatyczne:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka