Córka Ewy

Powieść "Córka Ewy" po raz pierwszy została wydana w odcinkach, na przełomie 1838/1839.
Należy do cyklu pt. "Komedia ludzka".

Obyczajowy romans z historią w tle. Tak w skrócie można scharakteryzować gatunek "Córki Ewy". Jest to opowieść o hrabinie Marii de Vandenesse, która znudzona swym wygodnym życiem, pozwoliła uwikłać się w romans z niejakim pisarzem Raul'em Natan'em. On zaś w owej znajomości dostrzegł szansę i korzyść dla rozwoju swej sławy dziennikarskiej. Po prostu chce on wykorzystać hrabinę, a w zasadzie jej majątek do zrealizowania planów wydania dziennika. I tu się zaczyna cała akcja warunkowana relacjami damsko - męskimi.

Powieść ukazuje także zależności społeczne i wchodzi w zakamarki natury ludzkiej. Jak już wspomniałam, autor zdaje się tu bardzo dokładnie znać psychikę kobiety. W "Córce Ewy" jest to bardzo zauważalne. Wręcz drąży i bada ścieżki zachowań i motywów postępowania płci pięknej.

Jednocześnie "ocenia" mężczyzn, pokazując ich wielką słabość i bezradność wobec kobiecych "gierek". Tym samym uczy szacunku i godności do kobiet.

Poza hrabiną i Natan'em występują tu: Ferdynand du Tillet, wicehrabia Feliks Amadeusz de Vandenesse, Wilhelm Schmuke.

Informacje dodatkowe o Córka Ewy:

Kup książkę Córka Ewy

Kobieta trzydziestoletnia
Honore de Balzac0
Okładka ksiązki - Kobieta trzydziestoletnia

Julia wyszła za Wiktora w przekonaniu, iż ogromnie go kocha, ale miłość jej szybko okazała się zauroczeniem, które niczym bańka mydlana pękło, zostawiając...

Piotr Grassou
Honore De Balzac0
Okładka ksiązki - Piotr Grassou

Klasyka na e-czytnik to kolekcja lektur szkolnych, klasyki literatury polskiej, europejskiej i amerykańskiej w formatach ePub i Mobi. Również miłośnicy...