Czerwony pamiętnik

...ale fajne, takich słów użyłam po przeczytaniu ostatniego słowa powieści #czerwonypamiętnik autorstwa Ewelina Klimko.
Historia około-wojenna we wspomnieniach i lekko szpiegowska współcześnie. Potrzebowałam takiej spokojnej, wręcz delikatnej opowieści, ale nie dajce się zwieść, ładunek emocji, był w niej odpowiedni, a wszystko nie było takie łatwe i przyjemne. Autorka zabiera nas w podróż po ludzkich doznaniach: strachu, nadziei i odwadze. Dwie bohaterki, babka i wnuczka, każda dzielna na miarę czasów i prób, jakie stawia przed nią los; autentyczne, prostolinijne kierujące się odruchami serca i intuicją. Poruszyły moje wnętrze, co sprawiło, że książka stała się nieodkładana. Styl pisarski angażujący czytelnika w przygody i ochronę skarbów, trochę bajkowy, przez zbiegi okoliczności, ale dobrze skonstruowany świat, pozwala przymknąć oko.
O czym czytać nam najlepiej? O miłości, jakkolwiek się nie odwrócisz, dupa, zawsze z tyłu (słowa mojej babci), zgadzam się z nią absolutnie. Uczucie to, można odmienić przez wszystkie przypadki, zapisać we wszelkich wariantach, dopasować, do każdej sytuacji, a jeśli jeszcze w to wszystko wplącze się przeznaczenie, jesteśmy bez szans. Jak dryfujące łódeczki, na bezkresnym morzu.
Pisarka przedstawia różnorodne relacje między osobami, od romantycznych po rodzinne i przyjacielskie. Staje się siłą napędową, która daje wolę do przezwyciężenia trudności i trwania na posterunku uczciwości i obrony słusznej sprawy. Ujęła mnie klarowność przekazu, jasno określone cele i dążenie do nich, na tle brudnych sprawek i wątpliwych oczekiwań. Zawsze twierdziłam, że wielkość tkwi w prostocie, wystarczy mieć jasny cel, ściśle określony i w niego wierzyć. Michalina, jak i Emilia miały taki, i konsekwentnie się go trzymały, chociaż życie nie zawsze chciało z nimi współpracować na ich zasadach.
Debiut, bardzo udany zapadający w pamięć, teraz pozostaje trzymać kciuki za dalsze rozpisane Autorki i oczekiwać kolejnych ciekawych opowieści.

empikgo #reklama

Informacje dodatkowe o Czerwony pamiętnik:

Wydawnictwo: DRAGON
Data wydania: 2024-02-28
Dodał/a opinię: ja-carpe_diem

Zobacz opinie o książce Czerwony pamiętnik

Kup książkę Czerwony pamiętnik

Opowieści o kolorach