Dama do towarzystwa

„DAMA DO TOWARZYSTWA”

AUTOR: KATARZYNA DROGA

WSPÓŁPRACA REKLAMOWA —
WYDAWNICTWO: ZWIERCIADŁO

„A tak. I ja mogę sobie na miłość pozwolić, i ty!
‐ Wanda!
‐ A tak!  I ha zamierzam kochać, kogo chcę!
- Wanda! Kochać to można, ale to za mało. Żyjesz w świecie, w którym są zasady, jak reguły gry, w którym są zasady, jak reguły gry....
- Ach, tylko atuty zawsze ma kto inny?”

„Dama do towarzystwa” to pierwszy tom sagi drozdowskiej, historia inspirowana jest prawdziwymi wydarzeniami rodziny Lutosławskich.
Autorka stworzyła niepowtarzalną, wyjątkową historię, która niesamowicie wciąga.
Przeniesiemy się do schyłku XIX wieku i zobaczymy pokolenie silnych kobiet, którym przyszło żyć w tych czasach.
Historia, w której możemy poznać dworskie obyczaje, zachowania, poczuć tamten klimat, zapachy, smaki, uczestniczyć w dworskich uroczystościach, zobaczyć miłosne rozterki, skrywane tajemnice, problemy, z jakimi muszą zmierzyć się bohaterowie tej książki.
Autorka w niezwykle zachęcający i obrazowy sposób pokazała historię zawartą na kartkach tej książki. Ja czułam się, tak jakbym razem z bohaterami tam była, czułam wszystkie ich emocje, uczucia, które przeżywali.
Autorka pokazuje realia ziemiańskiego życia i kobiet epoki, w bardzo realistyczny sposób.
Zobaczymy siłę przyjaźni mimo różnic kwasowych, wsparcie, szczerość i pomoc najbiedniejszym. Przeżyjemy wiele szczęśliwych chwil, miłości, przyjaźni, ale również strat, tragedii i panujących zaraz w tamtych czasach.
Zobaczymy tradycyjną rolę kobiet tamtej epoki jako żony, matki, ich wychowanie i kształcenie. Ale również widzimy otwarcie aktywności kobiecej na strefę pozarodzinną. Walczą o to, aby same mogły się utrzymywać. Batalia ta była tym ciekawsza, że spierały się w niej także same kobiety, wyznaczając własne – kobiece – miejsce w społeczeństwie.
Autorka ma bardzo przyjemny i obrazowy styl, który wciąga niesamowicie.

Bohaterzy świetnie wykreowani są różnorodni, barwni, silni i bardzo realnie wykreowani.
Każda z tych postaci jest intrygująca, ambitna i zwraca na sie­bie uwagę.

Główną bohaterką jest Konstancja, która jest empatyczna, wykształconą, odważną i pracowitą kobietą, która stara się odnaleźć w nowej rzeczywistości i dopasować do życia w nowym miejscu. Ale również przedkłada swoje uczucia, szczęście znając swoje miesiące w szeregu. Razem z nią poznajemy życie Pauliny Lutosławskiej,  jej synów i ludzi żyjących wokół nich. Konstancja mimo obaw, nie zważając, na opinię ludzi podejmuje decyzje, które pokazują,  jaką wspaniałą kobietą była.

„To tylko czar chwili, odurzenie wiosną, które łatwo rozproszy zwykły realny cios, który niechybnie nastąpi”.

Konstancja Korczycowa po śmierci męża, przyjmuje posadę damy do towarzystwa Pauliny Lutosławskiej i przeprowadza się do dworu w Drozdowie. Spędzając czas z dziedziczką, z czasem zaprzyjaźniają się, stają się dla siebie bardzo bliskie. Kobieta zdejmuje z barków kobiety część obowiązków.
Dwór w Drozdowie na wiele lat staje się, jej domem. Spokojne życie w Drozdowie zaburza widmo zbliżającej się wojny, przynosząc wiele zmian.

-Czy Konstancja w Drozdowie znajdzie swoje miejsce na ziemi?
‐ Jak potoczą się losy członków rodziny Lutosławskich?
‐Czy Konstancja będzie spełnioną kobietą?

Polecam.

Informacje dodatkowe o Dama do towarzystwa:

Wydawnictwo: Zwierciadło
Data wydania: 2023-05-17
Język oryginału: Polski
Dodał/a opinię: Mirela Marcinek

Zobacz opinie o książce Dama do towarzystwa

Kup książkę Dama do towarzystwa

Hanka. Pierwsza powieść o Ordonównie
Katarzyna Droga0
Okładka ksiązki - Hanka. Pierwsza powieść o Ordonównie

Porywająca opowieść o córce kolejarza, która została polską Gretą Garbo. I o tym, że szczęście nie uśmiecha się tylko raz. Wyszła na scenę...

Gra o miłość. Tajemnice Bereniki
Katarzyna Droga0
Okładka ksiązki - Gra o miłość. Tajemnice Bereniki

Berta, zdolna graficzka, pracuje w Gamedavie i tworzy przestrzenie gier komputerowych. Trochę tęskni za klasycznym malarstwem, ale nowy projekt wciąga...