Dwanaście życzeń

Matka Boska ukazuje się na szybie w Kaczorach… I to tuż przed Bożym Narodzeniem! Taka historia musi postawić na nogi cały kraj! Co się za tym kryje? Tego dowiecie się z książki „Dwanaście życzeń”.

Sięgnęłam po nią na fali lektur o tematyce świątecznej, żeby trochę ten nastrój jeszcze w sobie wzbudzić. Nie za bardzo się udało, bo niewiele w niej bożonarodzeniowej magii (chociaż na końcu dzieje się parę cudów, a uszka, kapusta z grzybami, makowce i pierniki są na porządku dziennym), ale to nie znaczy, że nie warto było sięgnąć po tę książkę.

Powieść mi się dosyć podobała, choć jest trochę nierówna – może to kwestia tego, że pisały ją dwie osoby? W każdym razie jedne postacie przyciągają i chce się dowiedzieć, co będzie dalej, a przy innych trochę mi się nudziło i czułam pokusę, żeby ominąć te fragmenty i przenieść do ciekawszej części. Nie zrobiłam tego, bo zawsze staram się czytać całość.

Szczególnie urzekła mnie historia i postać Róży – osiemdziesięciolatki, która nie chce być typową „starowinką”, pragnie cieszyć się życiem i nie zwraca uwagi na to, co wypada, a co nie. Używa perfum, czerwonej pomadki do ust, zapisała się na kurs tańca i nigdy nie zapomniała o swej pierwszej miłości, z którą rozdzieliła ja rodzina. Ta bohaterka – moim zdaniem – udała się autorkom najlepiej. Jest wyrazista, z ikrą, niezwykła i ciekawa. Inne postaci kobiece – bo to książka głównie o kobietach (do których mężczyźni są dodatkami – często zbędnymi albo wręcz – przeszkadzającymi) – nie są tak intrygujące. W większości trochę zbyt przewidywalne, zbyt schematyczne, zbyt uproszczone (robiąca karierę Dagna, matka – Polka Bogusia, zmanierowana Pola, którą tuż przed ślubem porzuca narzeczony, nawet żyjąca w lesbijskim związku Basia jest jakaś taka bezbarwna). Nie spodobała mi się historia Poli – trochę naciągana i przerysowana, mało wiarygodna wydała mi się też relacja Basi i Czesława, no ale złóżmy to na karb bożonarodzeniowego cudu.

Uwaga do osób, które szukają lekkiej, przyjemnej lektury, która wprawi w świąteczny nastrój – ta taka nie jest. Święta owszem, są, ale okazują się raczej utrapieniem i harówką (zwłaszcza dla pań), niż magicznym czasem radości i spokoju. Uwypuklają się wszystkie kłótnie, wszystkie zadry i rany. I niby na końcu mamy wielką szczęśliwą polską Wigilię – ale… No właśnie. Wszystko to trochę tak jakby na siłę.

Komu ta książka może się podobać? Miłośniczkom obyczajowych powieści i historii rodzinnych, a także osobom zainteresowanym portretami współczesnych kobiet – choć ta właśnie warstwa mnie najbardziej rozczarowała. Ciekawy, bardzo ciekawy materiał, ale chyba zabrakło trochę pomysłu na jego wykorzystanie i rozwinięcie. A szkoda.

Podsumowując: nie zanudzicie się, jeśli sięgniecie po tę książkę, choć jakichś szalonych wrażeń i emocji też się nie spodziewajcie.

Informacje dodatkowe o Dwanaście życzeń:

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2018-10-17
Dodał/a opinię: Joanna Tekieli

Zobacz opinie o książce Dwanaście życzeń

Kup książkę Dwanaście życzeń