Dzień, który zmienił wszystko

Tytułowy DZIEŃ, KTÓRY ZMIENIŁ WSZYSTKO to pamiętna data 2 października 1960 roku, kiedy to Nathan McCann wybrał się wczesnym rankiem na polowanie i odnalazł pod drzewem, zagrzebanego pośród liści zziębniętego noworodka. Chłopczyk był na granicy życia i śmierci, jednak jego ogromna wola pozostania na świecie, pomoc i opieka lekarzy miejscowego szpitala pozwoliły maleństwu przeżyć. Odtąd  ścieżki czterdziestoletniego Nathana i małego Nata na trwałe się skrzyżowały… Co prawda Nathan nie mógł zaadoptować chłopczyka, a opiekę nad maluszkiem powierzono jego babce, ale mężczyzna odtąd zawsze pamiętał o dziecku, jego urodzinach i Gwiazdce. W miarę jak mały Nat dorastał opieka nad nim sprawiała babce coraz więcej problemów. Ostatecznie w wieku piętnastu lat chłopak „trafił pod skrzydła” owdowiałego już wówczas Nathana – mężczyzny, który odnalazł go w lesie.
Dopiero wtedy Nat poznał prawdę o swoim urodzeniu, rodzicach, którzy go porzucili, otrzymał też ważną lekcję życia – za swoje lekkomyślne i złe postępowanie odbył karę więzienia. Ale także wtedy przekonał się, że w osobie Nathana ma przyjaciela, który stworzył chłopakowi prawdziwy dom.

Jeśli chcecie poznać losy ocalonego chłopca, dowiedzieć się o czym marzył i w jaki sposób chciał spełniać swoje pragnienia to koniecznie sięgnijcie po tę powieść. Emocje towarzyszą lekturze od pierwszej do ostatniej strony. Przekonacie się, że dobro skierowane do innych ludzi procentuje i wraca z powrotem, a marzenia warto spełniać, choć czasem dążenie do nich okupione jest ciężkimi doświadczeniami.

Autorka wspaniale pokazała stosunki na płaszczyźnie opiekun – dziecko. Więzi ich łączące nie muszą być wcale więzami krwi,  aby były silne i niezniszczalne. Mądre, rozważne i konsekwentne postępowanie z nastolatkiem potrafi zdziałać cuda i sprawić, że młody człowiek podąży właściwą ścieżką przez życie pomimo różnych pokus, jakie go czekają.
Jestem pod ogromnym wrażeniem postawy Nathana – mężczyzny, który nie miał swoich dzieci, a mimo to mądrym postępowaniem umiał trafić do krnąbrnego i zagubionego nastolatka. Kontrast pomiędzy metodami wychowawczymi babci i Nathana bardzo dobrze pokazuje jak powinniśmy postępować, a czego robić nie wolno. Prawda i zaufanie to wartości nadrzędne i ponadczasowe i to na nich musi opierać się konsekwencja wychowywania.

„Dzień, który zmienił wszystko” to mądra i wartościowa powieść, która może wiele wnieść w życie każdego z nas. Ale polecałabym ją przede wszystkim rodzicom i opiekunom, na których spoczywa właściwe wychowanie dzieci. Nathan McCann może stanowić wzorzec dla niejednego z nas. Jestem pod dużym wrażeniem tej powieści, która na długo pozostanie w mojej pamięci. Styl autorki zdecydowanie przypadł mi do gustu. Podział całej historii na części, w których narracja Nathana i Nata przeplatają się ze sobą, ale nie dublują, pozwala wniknąć lepiej w psychikę obu bohaterów. Zachowanie formy dziennika i wpisów opatrzonych odpowiednią datą pomaga w utrzymaniu chronologii  wydarzeń oraz dodaje historii autentyzmu. Z przyjemnością sięgnę po inne powieści Catherine Ryan-Hyde.

Informacje dodatkowe o Dzień, który zmienił wszystko:

Wydawnictwo: Jaguar
Data wydania: 2014-09-10
ISBN: 978-83-7686-256-9
Dodał/a opinię: Poczytajka

Zobacz opinie o książce Dzień, który zmienił wszystko

Kup książkę Dzień, który zmienił wszystko

"Wartość twojego życia zależy wyłącznie od ciebie i twoich wyborów."

Używane serce
Catherine Ryan Hyde0
Okładka ksiązki - Używane serce

Chyba niedługo umrę. Może dzisiejszej nocy, we śnie. Może w przyszłym tygodniu. Trudno powiedzieć. Ćwiczę się w umieraniu od prawie dwudziestu lat. Dziewiętnastoletnia...

Nie pozwól mi odejść
Catherine Ryan Hyde0
Okładka ksiązki - Nie pozwól mi odejść

Były tancerz z Broadwayu, cierpiący na agorafobię Billy Shine przez ponad dekadę nie opuścił swojego domu. Życie i ludzi obserwuje przez okno. I choć zna...

Za pierwszą kulisą
Mirosława Łukaszewicz