Dziennik Edwarda Chomika

Chomik to specyficzne zwierzę. Niektórym wydaje się głupi, niektórym pocieszny. Ale nikt, ale to nikt nie pomyśli, że chomik może być zarówno filozofem, jak i mordercą. Chomik potrafi kochać, chomik potrafi planować morderstwo idealne, co więcej – ten chomik potrafi analizować swoją sytuację. Poznajcie Edwarda Chomika. Dokładnie w tej kolejności. Choć na pierwszy rzut oka Edward wygląda jak większość chomików, to jednak nie dajcie się zmylić tej farsie! Edward Chomik jest filozofem uwięzionym w ciele małego zwierzaka, które w dodatku bardzo krótko żyje. Oczywiście nie jest AŻ tak nadzwyczajnym chomikiem. Mimo swojego niebanalnego intelektu, nie jest w stanie oprzeć się ziarenkom, a jego protest głodowy trwa zaledwie kilka minut. Ale próbował, prawda? „Przygody Edwarda Chomika” są wytrawną, lecz krótką opowieścią o sztampowej egzystencji bardzo małego gryzonia. Tymczasem ten gryzoń okazał się być ponadprzeciętny, z filozoficznym zacięciem i bojowym duchem. Edward chce wolności, a jednocześnie sam wraca do swojej klatki (idealnie można to i na naszą, mniej chomikową, rzeczywistość przełożyć). Chce mieć przyjaciela, z którym będzie mógł prowadzić dysputy filozoficzne o życiu, a trafia mu się bezdenny idiota, który w dodatku jeździ zapamiętale na kołowrotku (przecież to głupie i nudne!). Cóż można więcej dodać? Książka jest niewielkich rozmiarów, ze świetnymi ilustracjami, na których wybitnie odznacza się niecodzienny charakter Edwarda. Dodatkowo jej czarne i wszechobecne tło przypomina o tym, że Edward jest życiowym pesymistą. A może realistą z nutką pesymizmu? Miriam i Ezra są w trakcie tworzenia nowych książek, ale na razie „Przygody Edwarda Chomika” są ich pierwszym dziełem – bardzo udanym! Naprawdę jednocześnie zaśmiewałam się, gdy ją czytałam i popadałam w zadumę nad losem naszego chomika. Zapytacie, czy warto? Warto. Bo Edward Chomik na to zasłużył! Edward jest takim gryzoniem, jakiego sobie wyobrażam. Nigdy nie uznawałam, że zwierzęta nie są zdolne przeżywać pewnych rzeczy. Sama mam szczury i doskonale wiem, że potrafią być zarówno przeurocze, jak i celowo złośliwe. Podobnie Edward. Po lekturze „Przygód Edwarda Chomika”, Wasze życie zmieni się diametralnie, dlatego radzę dozować ostrożnie, najlepiej strona na dzień.

Informacje dodatkowe o Dziennik Edwarda Chomika:

Wydawnictwo: Feeria