Finalistka

"Prawdziwych przyjaciół można poznać po tym, jak znoszą cudze sukcesy."

Finalistka obyczajówka oparta na prawdziwych wydarzeniach. Modelka, która na oczach swojej rodziny została dźgnięta nożem przez psychofana.

Finalistka, to książka do której mam mieszane uczucia. Jedynym plusem, to doskonale odzwierciedlenie lat 90. Kiedy to można było palić w biurach, słuchało się kaset, kiedy policjantowi uchodziło bycie pod wpływem, kiedy  milicja przekształciła się w policję i pracowała nad poprawą wizerunków. Autorce doskonale się udało przelać na papier realistyczne czasy lat 90.
Jednak cała historia morderstwa jest strasznie toporna i nudna, Wg mnie autorka nie skupiła się na tym co powinna. Od początku historii prowadzi nas przez świat modelingu, pokazuje świat Agaty kiedy wygrała pierwszy konkurs, później następy jak z nastolatki przeistoczyła się w kobietę, matkę i żonę. Jednak w tym świecie stalking jest bardzo mało widoczny. Można nawet pokusić się że zagrożenia w życiu modelki można doszukiwać się z lupa.
Drugie sam Darek oprawca człowiek, który zakochał się od pierwszego wejrzenia i starał usilnie zwrócić uwagę młodej dziewczyny. Jego zabiegi są ukazane trochę bez presji, akcji i mroku. Wg mnie autorka powinna bardziej wejść w "głowę" oprawcy aby ukazać czytelnikowi jego obsesyjną miłość. Brakowało mi psychologicznych aspektów, a czasami miałam wrażenie iż autorka zapominała o stalkingu aby pokazać czytelnikowi świat modelingu.
Po trzecie sama praca policji, miałam wrażenie iż autorka użyła stylu "stop klatki" trochę tego trochę tamtego, raz wypowiada się jeden policjant aby zaraz skupić się na wypowiedzi innego. Toporne dialogi brak płynności.
I po czwarte, urwana historia bez ukazania dalszych losów rodziny, to dodatkowy minus w tej historii. Trauma córki, której nie poznajemy, brak dalszych losów męża, jego reakcji na wyrok.

Finalistka to bardziej obyczajówka o modelingu z drobnymi elementami stalkingu. Dla mnie książka raczej do szybkiego zapomnienia.

Informacje dodatkowe o Finalistka:

Kup książkę Finalistka

Wszystkie pory uczuć. Zima
Magdalena Majcher0
Okładka ksiązki - Wszystkie pory uczuć. Zima

Rodzinna tajemnica i skomplikowane siostrzane relacje. Wciągająca opowieść na długie zimowe wieczory. Róża całe życie poświęciła innym. Wychowankowie...

Matka mojej córki
Magdalena Majcher0
Okładka ksiązki - Matka mojej córki

Piękna opowieść o obezwładniającej sile więzi matki i dziecka, potężniejszej od rodzinnych tajemnic i powtarzanych latami kłamstw Nina w wieku szesnastu...

Powrót matki
Danuta Awolusi ;