Gangster

Książka o pracy agenta fbi Joaquina Garcii, który pod pseudonimem Jack Falcone (w hołdzie dla sycylijskiego sędziego walczącego z mafią) przeniknął do amerykańskiej mafii La Cosa Nostry. Główny bohater opisuje swoją historię o pracy jako tajny agent, który zdobył zaufanie Grega de Palmy, bossa rodziny Gambino. Oprócz tego wspomina też o różnych innych akcjach w których brał udział jako tajny agent przy okazji skarżąc się na biurokrację w FBi, która dość skutecznie utrudniała mu pracę. Książka w sumie ciekawa, napisana dość lekkim językiem, a nawet dosyć zabawna bo autor przytacza różne śmieszne historie takie jak choćby ta gdzie jego przełożony kazał mu schodzić do piwnicy po to aby go zważyć, ale mimo to czegoś mi w niej brakowało. Być może za bardzo porównywałem ją do filmowej historii Joego Pistone'a aka Donniego Brasco, który jako pierwszy tajny agent udawał mafioza. Tam widać było wyraźnie jak cienka granica dzieliła go od uwierzenia że sam jest gangsterem. Tutaj mamy agenta, który dość lekko, a nawet z humorem opowiada o tym jak udawało mu się zwodzić mafię, a w międzyczasie jeszcze wcielał się w kilka innych ról. Mnie osobiście bardziej spodobała się jednak historia Donniego Brasco. Generalnie książkę można przeczytać, ale uważam że są ciekawsze pozycje w tej tematyce.

Informacje dodatkowe o Gangster:

Wydawnictwo: Znak