Gdzie jest moja czapeczka?

"Gdzie jest moja czapeczka?" autorstwa Jona Klassena to wydana przez Dwie Siostry w 2012 roku książeczka. Czytałam opinie o tej historii, które są bardzo podzielone. Wielu rodziców jest wręcz oburzonych tą książką i nie polecają jej dzieciom. Ja jednak przybliżę Wam nieco fabułę i sami zdecydujecie, czy chcecie taką książkę przeczytać Waszym pociechom w wieku 3+.

Głównym bohaterem historii jest niedźwiedź, który zgubił swoją czapeczkę. Wytrwale, bez wytchnienia, szuka jej, pyta napotykane po drodze zwierzęta, czy jej nie widziały. Jest bardzo cierpliwy i niezwykle stoicki. Brzmi niewinnie, prawda?

Tak naprawdę "Gdzie jest moja czapeczka?" to nie słodka bajeczka, która może pochwalić się pozytywnym zakończeniem, a historia dająca do myślenia nam, rodzicom. Prócz minimalistycznych rysunków, treści ograniczonej do minimum oraz zabawy kolorem tekstu, mamy tutaj porywczego niedźwiedzia, zestaw bardziej lub mniej podejrzanych bohaterów, mnóstwo niedopowiedzeń, kradzież, karę, czytanie między wierszami. Jest to też bardzo dobry powód do rozpoczęcia różnych rozmów z dzieckiem dotyczących przewinień i kar, kradzieży i odbierania swojej własności. Ponadto opowiadanie to skłania do namysłu, co jest słuszne, a co nie do końca, jak powinna wyglądać sprawiedliwość. "Gdzie jest moja czapeczka?" Jona Klassena to historia, która zostanie całkiem inaczej odebrana przez dorosłych i dzieci. Mało prawdopodobne jest, by dziecko w wieku 3+ zauważyło to, co od razu nasuwa się na myśl dorosłym. My, dorośli, widzieliśmy już na świecie wiele, natomiast dziecko dopiero się z nim zaznajamia, poza tym wciąż jest przekonane, że świat i ludzie są dobrzy.

Ja polecam, Wy musicie ocenić sami, czy to lektura dla Waszych dzieci, czy nie.

Informacje dodatkowe o Gdzie jest moja czapeczka?:

Wydawnictwo: Dwie siostry
Data wydania: 2016-03-22
ISBN: 978-83-65341-03-7
Dodał/a opinię: Ze-bookiempodrek

Zobacz opinie o książce Gdzie jest moja czapeczka?

Kup książkę Gdzie jest moja czapeczka?

O! Kapelusz!
Jon Klassen0
Okładka ksiązki - O! Kapelusz!

Komicznie lapidarna bajka zwierzęca o przyjaźni wystawionej na próbę.  Dwa żółwie znalazły kapelusz. Obu jest w nim do twarzy. Ale żółwie są dwa...

Za pierwszą kulisą
Mirosława Łukaszewicz