Kim Jiyoung. Urodzona w 1982

Wow. Co za książka. Uwielbiałem wszystko w Kim Jiyoung, Urodzony 1982 i jest to jedna z najlepszych książek, jakie przeczytałem w tym roku.

Kim Jiyoung to każda kobieta. Tak bardzo utożsamiałem się z Jiyoungiem. Niekoniecznie o byciu matką, bo nie mam dzieci, ale wszystko o byciu kobietą rezonowało ze mną. Czułam się, jakbym czytała relację z własnego dzieciństwa, mimo że nie urodziłam się w Korei i urodziłam się dopiero w latach 90. Od usłyszenia, że ​​chłopcy cię lubią, kiedy cię dręczą, przez babcię, która wielbi swoich wnuków (i ma urazę do wnuczek), po feminizm (lub tym podobne), który jest uważany za brzydkie lub niepożądane słowo, wszystko brzmiało jak prawda.

To także niesamowicie smutna książka, gdy patrzymy, jak Jiyoung załamuje się po urodzeniu córki. Język Cho (a może tłumacza) jest dosadny i rzeczowy. Nie jest przytłoczony kwiecistym opisem, a to sprawia, że ​​rzeczywistość sytuacji Jiyounga jest jeszcze bardziej surowa. Nic nie jest ukryte. Wszystko, dobre i złe, jest obnażone, aby czytelnik mógł doświadczyć. Podobało mi się, że Cho zabrał nas z powrotem do dzieciństwa i młodości Jiyoung, aby przyjrzeć się wielu doświadczeniom, które przyczyniły się do jej stanu umysłu. To nie była jedna rzecz, która doprowadziła ją do depresji, ale całe życie ucisku i zmęczenia.

Wykorzystanie statystyk przez Cho było fantastyczne. Przypisy sprawiły, że ta książka przypomina raczej studium przypadku niż powieść, co chyba jest, ponieważ jest na wpół autobiograficzna, a statystyki po prostu doprowadziły wszystko do domu. Każde doświadczenie zostało poparte dowodami, wykraczającymi poza anegdoty, aby obalić tych, którzy mogą twierdzić, że to się nigdy nie wydarzyło.

Nie powiedziałabym, że ta książka była rewolucyjna w literaturze zachodniej, ale to nie jest literatura zachodnia. Jest to specyficznie koreańska literatura, a jej relatywność podkreśla uniwersalność zagadnień, które zgłębiał Cho. Mężczyźni i kobiety z krajów na całym świecie doświadczają i dokumentują te same problemy społeczne. Moje doświadczenia są podobne do Cho, chociaż pochodzimy z różnych krajów i kultur, i myślę, że czytanie takich książek, napisanych przez kobiety z całego świata, może nas tylko zbliżyć. Tak, nasze doświadczenia nie są całkowicie takie same i nigdy nie będą, ale wszyscy jesteśmy ludźmi i wszyscy powinniśmy starać się zrozumieć siebie nawzajem.

Naprawdę poleciłbym tę książkę. Jest krótki, ale ma prawdziwy cios, a styl pisania Cho jest cudownie dosadny. To po prostu wspaniale napisana książka.

Informacje dodatkowe o Kim Jiyoung. Urodzona w 1982:

Wydawnictwo: Mando
Data wydania: 2021-02-24
Kategoria: Popularnonaukowe
Tytuł oryginału: Born in 1982. 82 (PALSIP YI NEON SAENG KIM JIYEONG)
Dodał/a opinię: Kamila29

Tagi: Literaturoznawstwo - dramat bóg

Zobacz opinie o książce Kim Jiyoung. Urodzona w 1982

Kup książkę Kim Jiyoung. Urodzona w 1982

Komplet: Kim Jiyoung. Urodzona w 1982, Panna Kim Wie
Cho Nam-joo0
Okładka ksiązki - Komplet: Kim Jiyoung. Urodzona w 1982, Panna Kim Wie

Bestsellerowe książki Cho Nam-Joo w jednym pudełku! Kim Jiyoung. Urodzona w 1982 Moja historia jest zwyczajna. Mieszkam w Korei Południowej. Jestem żoną...

Panna Kim wie
Cho Nam-joo0
Okładka ksiązki - Panna Kim wie

Historie moje i twoje, nasze. Kobiet, które czasem się śmieją, często płaczą, bywają śmiałe i niejednokrotnie rozbite, zanurzone w codzienności, w której...

Powrót matki
Danuta Awolusi ;