Ludowa historia kobiet

W literaturze współczesnej nadeszła wreszcie era kobiet. Przedstawicielki płci pięknej są nie tylko autorkami bestsellerowych książek sprzedawanych w milionach egzemplarzy, ale również coraz częściej stają się czołowymi bohaterkami utworów poetyckich, prozatorskich czy dramatycznych. Co najważniejsze, ich życiorysy nie są li tylko fikcją literacką, stworzoną na potrzeby fabuły. To często prawdziwe historie kobiet z krwi i kości, o które po latach upomniał się los. Na fali popularności fenomenalnych "Chłopek" autorstwa Joanny Kuciel-Frydryszak, postanowiłam sięgnąć po zbiór artykułów o podobnej tematyce i tak w moje ręce trafiła "Ludowa historia kobiet" wydana nakładem Wydawnictwa RM.

"Ludowa historia kobiet" to piąty tom serii pt. Ludowa historia Polski pod redakcją Przemysława Wielgosza, w którym to autorzy artykułów za punkt swoich rozważań biorą trudne i zwykle marginalizowane koleje losu kobiet przede wszystkim na przestrzeni XIX i XX wieku. W ten sposób oddają głos tym niewidzialnym dotąd w historii bohaterkom, pełniącym role matek, żon, rolniczek, służących, akuszerek czy nauczycielek, o których milczą szkolne podręczniki do historii. Poznajemy trudy ich życia, obserwujemy zmagania z rzeczywistością, w której przyszło im żyć i przyglądamy się bliżej życiorysom tych nieznanych dotąd w historii bohaterek dnia codziennego. A to wszystko w 14 różnych artykułach, zebranych w trzech blokach tematycznych, które łączy wspólny mianownik - postać kobiety z ludu.

Z wielką przyjemnością i jeszcze większym podziwem czytałam o losach przedstawicielek płci pięknej, które mogłyby być naszymi babciami czy prababciami. Godna uznania jest bowiem heroiczność tych prostych kobiet, które każdego dnia zmagały się z wykluczeniem, poniżeniem, a nawet przemocą fizyczną, w nadziei na lepsze jutro, o którym wiele z nich mogło tylko pomarzyć. Teraz, po latach szykan i drwin, za sprawą tego udanego zbioru, wreszcie upomniała się o nie historia.

Przystępna forma zbioru artykułów na temat kobiet z ludu stanowi interesującą alternatywę dla stosowanej zazwyczaj spójnej reporterskiej narracji. Sprawia ona, że możemy poznawać losy Naszych bohaterek na rozmaite sposoby - stopniowo, dozując sobie przyjemność lektury lub czytając "od deski do deski" przez kilka kolejnych wieczorów. To pozycja idealna dla zabieganych czytelników, którzy jednorazowo mogą wygospodarować tylko kilkanaście minut na lekturę oraz dla tych, którzy podchodzą do czytania w sposób naukowy, zachwycając się rozległą bibliografią i przypisami. Jedni i drudzy będą pod wrażeniem zawartości tej wyjątkowo atrakcyjnej publikacji.

Po przeczytaniu "Ludowej historii kobiet", z przyjemnością sięgnę po pozostałe tomy tej serii, która, mam nadzieję, w najbliższym czasie poszerzy się o nowe pozycje. W końcu wielu zapomnianych, przemilczanych przez historię bohaterów nadal czeka w odmętach dziejów na swoją literacką szansę.

Informacje dodatkowe o Ludowa historia kobiet:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2023-10-25
Kategoria: Historyczne
Dodał/a opinię: malutkaska

Zobacz opinie o książce Ludowa historia kobiet

Kup książkę Ludowa historia kobiet

Powrót matki