Miłość na dziesiątej wsi

Trzecia część sagi najbardziej przypadła mi do gustu. Powieść dokładniej opisuje życie bohaterów poznanych w tomie 1 i 2. Poznajemy tu ze szczegółami ich życie na wsi, rozterki i udręki które przeżywają.
Przenosimy się w przeszłość. Jan Cichy zakochany w żydówce Sarze porzuca naukę i wraca do rodzinnego domu. Nie chce zostać księdzem jak jego starszy brat. Matka mści się na synu i zmusza go do ożenku z Basią Kowal. Dla obojga młodych jest to niechciane małżeństwo. Oboje są zakochani ale nie w sobie. Pobrali się tylko ze strachu i szacunku do rodziców.
Jan jest nieszczęśliwy i często myśli o Sarze, która po ślubie wyjeżdża do Australii. Basia jest źle traktowana i wykorzystywana przez męża i teściową. Dziewczyna co rok zachodzi w ciążę i rodzi kolejne dzieci. Bieda, brak witamin, ciężka praca i porody wycieńczają jej organizm. Traci zęby, włosy i wygląda jak cień człowieka.
Dzieci dorastają, zakładają rodziny. Na gospodarstwie zostaje najmłodszy syn Tadeusz, który żeni się z Joanną. Rodzi im się dwoje dzieci Jakub i Beata.
Świetnie czytało mi się tę książkę. Jest ciekawie napisana z interesującą fabułą. Ciężkie i brutalne życie ludzi w łowickiej wsi jest realistycznie przedstawione. Miłość każdego z bohaterów jest pełna bólu, gorzka i przeważnie niespełniona. Ukazane jest jak rodzice rządzili młodymi. Decydowali o wszystkim według własnego uznania. Tylko nieliczni się buntowali i uciekali z domów przed gniewem rodziców, by ułożyć sobie życie po swojemu. Uważam, że lektura jest warta Waszej uwagi.

Informacje dodatkowe o Miłość na dziesiątej wsi:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2018-08-02
Dodał/a opinię: Izabela Hebda

Zobacz opinie o książce Miłość na dziesiątej wsi

Kup książkę Miłość na dziesiątej wsi

Pogotowie nadziei
Agnieszka Olszanowska0
Okładka ksiązki - Pogotowie nadziei

Trzecia część opowieści o polskich babkach wiejskich, akuszerkach i położnych, walczących z gusłami i zabobonami w świecie, w którym cud narodzin przeplata...

Tajemnica dziesiątej wsi
Agnieszka Olszanowska0
Okładka ksiązki - Tajemnica dziesiątej wsi

Opowieść o ludziach, którzy dla zaspokojenia swych potrzeb nie cofną się przed niczym. Miłość do kobiet konkuruje tu z miłością do ziemi, a nikt...

Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska