Nic bardziej mylnego!

Mity czyli fałszywe przekonania o danej osobie czy wydarzeniu towarzyszą ludzkości od dawna. I choć próby wyjaśnienia niezrozumiałych zjawisk nie zawsze prowadziły do słusznych wniosków, a w wielu przypadkach opierały się na wierze, a nie empirycznych dowodach, to przez wiele lat były uznawane za zgodne z rzeczywistością. Jednak dostęp do wiedzy i rozwój nauki coraz częściej pozwala odkryć prawdę o powszechnie uznanych racjach.
Kto z nas nie słyszał, że jedzenie tłuszczu sprzyja otyłości, że byki nienawidzą czerwonego, że Wielki Mur Chiński to jedyna budowla widoczna z kosmosu, że Thomas Edison wynalazł żarówkę i że najwięcej ciepła tracimy przez głowę. Przykłady można mnożyć, ale czy zastanawialiście się kiedyś, ile prawdy, a ile fałszu jest w informacjach, które na stałe zagościły w naszej kulturze?
Wojnę mitom wypowiedział Radek Kotarski – popularyzator wiedzy, twórca webshow Polimaty, a także programów telewizyjnych, w których wyjaśnia najdziwniejsze i nieodkryte zjawiska oraz odpowiada na najbardziej szalone pytania i prowokuje do samodzielnego myślenia. W publikacji „Nic bardziej mylnego” obala 50 najpopularniejszych z nich, m.in.: z dziedziny historii, religii, biologii i popkultury.
Autor podchodzi do podejmowanego tematu w sposób przekrojowy, rzetelny i bardzo obrazowy. Rozkłada omawiane mity na czynniki pierwsze i ukazuje relacje oraz zależności zachodzące między zjawiskami. Pokazuje przyczyny błędnego rozumowania oraz wady pierwotnych założeń, które doprowadziły do nieprawidłowych wniosków. Swoje tezy opiera na naukowej wiedzy oraz niezaprzeczalnych faktach. I choć w niektórych przypadkach nie trzeba tworzyć całej rozprawy, lecz wystarczy zestawić odpowiednie dane, to Kotarski nie idzie na łatwiznę i każde zagadnienie „ubiera” w intrygującą historię.
Publikacja Radka Kotarskiego niewątpliwie jest interesująca i zawiera informacje pozwalające na poszerzenie horyzontów, przyswojenie wiedzy i zmianę utartego światopoglądu. To bardzo przyjemna droga do prawdy, podczas której nie sposób nudzić się i dobrze bawić. Polecam każdemu, kto ma odwagę przekonać się jak bardzo się myli.

Informacje dodatkowe o Nic bardziej mylnego!:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2015-10-21
Kategoria: Inne
ISBN: 97883240-3552-6
Dodał/a opinię: agatrzes

Zobacz opinie o książce Nic bardziej mylnego!

Kup książkę Nic bardziej mylnego!

Włam się do mózgu
Radek Kotarski0
Okładka ksiązki - Włam się do mózgu

Co jeśli większość metod, których w młodości i dorosłym życiu używamy do uczenia się wiedzy i umiejętności jest kompletnie bezużyteczna? Dlaczego...

Częściowo udane samobójstwo
Radek Kotarski0
Okładka ksiązki - Częściowo udane samobójstwo

Częściowo udane samobójstwo - właśnie tak brzmiało hasło, które redaktorzy Podsiadło Kotarski Podcast wylosowali ze szklanej kuli w pierwszym odcinku drugiej...