Niczyj. Prawdziwe oblicza bezdomności

Ocena: 4.75 (4 głosów)
opis

Przewrotność życia ludzkiego nie zna granic. Dziś jesteś u szczytu swoich możliwości, a jutro na dnie... Książka Eweliny Rubinstein i przedstawione w niej wywiady z osobami bezdomnymi są dowodem na to, że niczego w życiu nie można być w stu procentach pewnym.

Bezdomność może dotknąć każdego. W życiu zdarzają się różne sytuacje losowe. Czy każdy sobie z nimi poradzi? Czy da sobie pomóc? A może przyzwyczai się do sytuacji i już nie chce nic zmieniać? Ewelina Rubinstein postanowiła poznać przyczyny bezdomności ludzi mieszkających w różnych miastach w Polsce. Niczyj. Prawdziwe oblicza bezdomności to efekt wielu spotkań z osobami, których życie w pewnym momencie uległo drastycznej zmianie.

W książce brakowało mi niekiedy większej dawki emocji. Niektóre wywiady były dość krótkie, co nie pozwoliło na poznanie drugiej osoby. Rozumiem, że większość osób nie chciała zdradzać swojego życia, a nawet podać prawdziwych danych osobowych, ale takie krótkie rozmowy nie przykuły mojej uwagi. Z kolei te dłuższe konwersacje bardzo mnie wzruszyły i dały bardzo dużo do myślenia.

Trzeba przyznać, że temat podjęty przez autorkę jest niezwykle trudny. Dotarcie do osoby bezdomnej, której zaufanie do drugiego człowieka jest zaniżone to ciężka sprawa. Wydawałoby się, że schemat bezdomności jest jeden, a okazuje się, że historie ludzi są bardzo różne. Scenariusz, gdzie w grę wchodzi alkohol to tylko nieliczny z wielu przypadków popadania w bezdomność. Problemy osób są różne. Poczynając od przyczyn ekonomicznych, finansowych po choroby i problemy rodzinne.

Warszawa, Poznań, Gorzów Wielkopolski, Zielona Góra, Sulechów, Świebodzin, Zgorzelec, Lubań i Wrocław – to docelowe miejsca spotkań autorki z osobami bezdomnymi. Parki, dworce, altany, noclegownie... Wszędzie tam można ich dostrzec. Krótkie informacje dotyczące liczby ludzi bezdomnych i możliwości pomocy im to ciekawy pomysł na przybliżenie sytuacji o danym mieście i jego problemach.

Wzruszające momenty to te, w których rozmowa wywołuje w ludziach zadumę, ale i strach o przyszłość... Boją się o swoją sytuację podczas kresu swoich dni, że nie będzie koło nich nikogo bliskiego. Poczucie utraty wartości, ideałów, załamanie wiary, ból, gniew, brak zaufania... Tak wiele jest emocji, kiedy człowiek czuje się gorszy od innych. To bardzo przykre. Równie bolesne jest to, że w wielu przypadkach następuje stagnacja i brak chęci do zmiany swojej sytuacji. Bo cóż może się zmienić? Okazuje się, że właśnie tak kończą się rozważania osób bezdomnych. Wolność. To słowo także pojawia się w rozmowach. Ale czy na pewno człowiek bezdomny jest wolny? Wolny od zobowiązań, z jakimi borykają się inni na co dzień, np. rachunki, praca... Ale czy ich umysł tak naprawdę pozostaje wolny od innych przemyśleń? Pozostawiam ten aspekt do własnych rozważań.

Książka Eweliny Rubinstein to rzetelny reportaż, który przedstawia fakty. Niekiedy bardzo brutalne. Autorka nie ocenia nikogo i nie generalizuje. Warto zapoznać się z tą lekturą. Na pewno zwiększy ona waszą świadomość i postrzeganie osób bezdomnych.

Ludzie coraz częściej chorują na depresję, piją alkohol, biorą proszki na spanie, na nerwice. Wiesz jaki jest tego powód? Materializm. Liczymy tylko pieniądze, zyski na giełdzie, ile jeszcze zostało nam rat do spłacenia za samochód, za dom? Obłęd. Ludzie dla pieniędzy niszczą wszystko wokół.

Informacje dodatkowe o Niczyj. Prawdziwe oblicza bezdomności:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Psychoskok
Data wydania: 2017-10-31
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 978-83-8119-139-5
Liczba stron: 200
Język oryginału: polski
Dodał/a opinię: patt1331

więcej
Zobacz opinie o książce Niczyj. Prawdziwe oblicza bezdomności

Kup książkę Niczyj. Prawdziwe oblicza bezdomności

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Inne książki autora
Nina prawdziwa historia
Ewelina Rubinstein0
Okładka ksiązki - Nina prawdziwa historia

Ewelina Rubinstein – autorka debiutanckiej powieści Nina, prawdziwa historia, przenosi czytelnika w świat ludzkich lęków i słabości. Opowiada historię...

Jerozolima. Miasto Boga
Ewelina Rubinstein0
Okładka ksiązki - Jerozolima. Miasto Boga

„Jerozolima. Miasto Boga", to jedyny w swoim rodzaju przewodnik z elementami reportażu i dokumentu. Ewelina Rubinstein zaprasza czytelników do Jerozolimy...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Upiór w moherze
Iwona Banach
Upiór w moherze
Szepty ciemności
Andrzej Pupin
Szepty ciemności
Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska
Księga zaklęć
Najukochańsza
Joanna Jagiełło
Najukochańsza
Strach ze strychu
Radek Jakubiak
Strach ze strychu
Draka na Antypodach
Katarzyna Ryrych ;
Draka na Antypodach
Strefa interesów
Martin Amis
Strefa interesów
Stajnia pod Lipami
Magdalena Zarębska ;
Stajnia pod Lipami
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy