Niemiecki czołgista na froncie wschodnim. Dziennik dowódcy

II wojna światowa widziana oczami cywilów to cieszący się popularnością temat powieści historycznych. A gdyby tak oddać głos żołnierzowi i to biorącemu udział w najsłynniejszych działaniach zbrojnych tego konfliktu? Dzięki Wydawnictwu RM mamy okazję poznać literacką relację Friedricha Sandera, niemieckiego czołgisty, który wyjątkowo skrupulatnie prowadził swój dziennik w trakcie trudnej służby na froncie wschodnim II wojny światowej.
💣
Zapiski porucznika Sandera ukazały się w ramach mojej ulubionej serii wydawniczej „Sekrety historii” i obejmują wydarzenia z jego udziałem, które toczyły się od momentu zajęcia przez wojska niemieckie Czechosłowacji aż do klęski wojsk Hitlera pod Stalingradem. Na przestrzeni tych pięciu lat, Nasz bohater brał udział w dziesiątkach starć, został kilkukrotnie odznaczony za swoją służbę, stracił wielu towarzyszy broni, był ranny i hospitalizowany, ale przede wszystkim stopniowo zmieniał swoje podejście, co do słuszności podboju ZSRR. Ta ewolucja poglądów niemieckiego żołnierza gorliwe oddanego ideologii nazistowskiej, to bodaj najbardziej frapujący aspekt książki pt. „Niemiecki czołgista na froncie wschodnim. Dziennik dowódcy”.
💣
Relacja czołgisty pozwala Nam niemal poczuć determinację, z jaką Sander każdego dnia stawał do walki przeciw Rosjanom. Ten kulturalny, dbający o swój wygląd mężczyzna w obliczu grozy wojny musiał wielokrotnie wychodzić ze swojej strefy komfortu, podobnie jak my, czytelnicy jego notatek, zszokowani rozmiarem cierpienia, bólu i nieprzebranej ilości ludzkich ofiar opisywanej przez niego politycznej rywalizacji nazizmu i totalitaryzmu.
💣
Dodatkową zaletą tej pokaźnych rozmiarów pozycji są wzmianki redakcyjne wprowadzające do każdego rozdziału książki, które pozwalają zorientować się w historycznych realiach opisywanych kampanii, mapa szlaku bojowego 6. Dywizji Pancernej, w której służył Nasz bohater czy zamieszczona na końcu książki tabela stopni wojskowych w Wehrmachcie, ułatwiająca zorientowanie się w stosunkach wojskowej zależności autora i jego współtowarzyszy.
💣
Dziennik Sandera to poruszające studium człowieka oddanego idei walki dla ojczyzny, które serdecznie polecam, zwłaszcza miłośnikom II wojny światowej.

Informacje dodatkowe o Niemiecki czołgista na froncie wschodnim. Dziennik dowódcy:

Wydawnictwo: RM
Data wydania: 2024-03-25
Kategoria: Historyczne
Tytuł oryginału: Blood, dust and snow, Diaries of a Panzer Commander in Germany and on the Eastern Front 1938-1943
Język oryginału: Angielski
Tłumaczenie: Ignacy Kurowski
Dodał/a opinię: malutkaska

Zobacz opinie o książce Niemiecki czołgista na froncie wschodnim. Dziennik dowódcy

Kup książkę Niemiecki czołgista na froncie wschodnim. Dziennik dowódcy

Opowieści o kolorach