Niespokojne lata

Tom 0 cyklu Kamienica pod Irysami

Powiem Wam, że gdyby Pan Michał mi tej serii nie zaproponował to raczej bym się nią nie zainteresowała, a to by była wielka strata! Poza tym spójrzcie tylko jaką ta książka ma okładkę! Do zakochania😍
Akcja książki toczy się w przedwojennym Krakowie w pierwszej dekadzie XX wieku. Główna bohaterka 17-letnia Eleanora pochodzi z zamożnej rodziny Shrammów. Jest to panna na wydaniu, lecz ona zamiast szukać męża interesuje się nauką, czytaniem książek i walczy o równouprawnienie kobiet.

Podobało mi się to w jaki sposób Eleanora została wykreowana. Miała swoje zdanie i swoje poglądy. Jak na tamte czasy była bardzo odważną dziewczyną. Pokazała, że można walczyć i spełniać swoje marzenia.

Nie zabrakło w jej życiu mężczyzny. Mimo tego, że o nich nie myślała, to na jej drodze pojawia się Julian Michałowski. Młody, przystojny, bogaty prawnik, który będzie zabiegał o serce Eleanory. Co takiego stanie im na drodze do szczęścia?
Eleanora spełnia swoje marzenie o nauce i studiach i w końcu zostaje pielęgniarką. Szkoda tylko, że rozpoczynała swoją karierę podczas wybuchu wojny w 1914 roku.

Gdy czytałam o tym jak mężczyźni zostawiali swoje żony, całe rodziny i szli na wojnę to serce mi pękało...
Gdy czytałam o tym, jak te pielęgniarki zajmowały się żołnierzami wracającymi w ciężkim stanie nie potrafiłam tego przeboleć... walczyli za naszą Ojczyznę, a wracali nie tylko z ranami cielesnymi, ale również psychicznymi. Wojna ich niszczyła.. Żołnierz wracający żywy już nie był tym samym człowiekiem.

Gdy w końcu wojna się skończyła pojawił się mały uśmiech na mojej twarzy, bo pomyślałam, że naszym bohaterom wreszcie się poukłada i wyjdzie słońce, ale to było mylne myślenie...i niestety w takim stanie ta książka mnie
zostawiła🙈 Dobrze, że mam drugą część bo bym nie wytrzymała czekając na kolejną.
Prócz losów powyższych bohaterów poznajemy także historię młodszej siostry Eleanory - Stefanii i Rozalii - siostry Juliana. Nie były one tak obszerne jak tej pierwszej, ale mam nadzieję, że te wątki będą rozbudowane w kolejnych częściach. I napisze Wam coś jeszcze - każda historia miłosna tych dam była inna! Tak naprawdę jedna skończyła się szczęśliwie, chociaż jak na tamte czasy to była odważna!
Poza tym każda z tych trzech młodych kobiet była odważna i miała swój charakter. Jeżeli chcecie się zapoznać z losami tych bohaterów to naprawdę zachęcam Was do lektury!

Informacje dodatkowe o Niespokojne lata:

Wydawnictwo: WAM
Data wydania: 2020-02-28
Dodał/a opinię: Aneta Binkowska

Tagi: bóg Literaturoznawstwo - dramat

Zobacz opinie o książce Niespokojne lata

Kup książkę Niespokojne lata

Rozdzieliło nas życie
Wiktoria Gische0
Okładka ksiązki - Rozdzieliło nas życie

Napisana z dużym rozmachem historia pierwszej miłości rodzącej się w cieniu nazizmu. Sabina Waszut W codzienności pozbawionej zasad miłość jest najlepszym...

Życiowe decyzje
Wiktoria Gische0
Okładka ksiązki - Życiowe decyzje

My, kobiety, chcemy realizować marzenia! Świat odżywa i życie w Krakowie znowu nabiera tempa. W roku 1921 tragiczna przeszłość powoli staje się nieprzyjemnym...