Ostatni dowód

Tom 3 cyklu Colter Shaw

Tajemnicza teczka, pościg za cennym, historycznym dokumentem, przedziwna korporacja o niemalże sekciarskich naleciałościach, śledztwo rozpoczęte przed wieloma laty stanowiące ciekawy sposób na zjednoczenie rodziny.

Zacząć chyba należy od tego, że Colter Shaw to ciekawa postać, która mocno trzyma fabułę. Zawodowo łowca nagród. Człowiek od zadań specjalnych, który jest wszędzie tam, gdzie mu płacą. Tym razem nieco nieopatrznie pakuje się w akcję, którą zapoczątkował jego ojciec dawno temu. Akcję, której celem jest uniemożliwienie pewnej korporacji wejście do polityki i – mówiąc oględnie – rządzenie krajem. Ale jest też druga sprawa, którą Colter przyjmuje, mianowicie zaginięcie pewnej młodej dziewczyny, którą Shaw ma zamiar odnaleźć i przywieźć do domu. I szczerze przyznam, że ta historia podobała mi się bardziej. Raz, że jak na standardy łowcy nagród, to nagroda nie rekompensowała kosztów całej akcji ratunkowej, a mimo to podejmuje on to wyzwanie. Dwa, że bardzo podobał mi się jego sposób działania w tej historii. I trzy, że ta sytuacja jest świetnie wykorzystana w dalszej części powieści i to jest właśnie kunszt Deavera.

Innym wymiarem jego umiejętności jest to, że właściwie nie da się opowiedzieć o wydarzeniach w powieści bez zdradzania zbyt wielu tajemnic, bo tutaj akcja powoduje reakcję, a jedno wynika z drugiego. To bardzo dobrze skonstruowany ciąg przyczynowo-skutkowy. Do tego poganiany niesamowitym tempem. Absolutnie szalonym.
To, co podobało mi się najbardziej to bohaterowie. Napisani są bardzo dobrze - od tych pierwszoplanowych po najbardziej nieistotnych. Świetne jest to, że nieżyjący ojciec Shawa staje się jednym z bohaterów, poprzez przytaczane przez syna co jakiś czas wpajane mu od dzieciństwa „zasady przetrwania”. Żyje w historiach, szczególnie w tej, której właściwie był prowodyrem. Jest przywoływany w retrospekcjach, wiemy o nim bardzo dużo dzięki innym postaciom. Takich dobrze pomyślanych jednostek jest więcej, a to się składa na swoistą bandę indywidualności.

Jeśli szukacie książki, w której dużo się dzieje, akcja goni od początku do końca, a my razem z nią nie zatrzymujemy się ani na moment, to Deaver Wam się spodoba. Jeśli szukacie powieści na wieczór, która Was wciągnie i nie pozwoli się odłożyć, to jak Wam Ostatni dowód polecam. Deaver pisze sprawnie, spójnie, konsekwentnie. Nie jest mistrzem w misternym układaniu intrygi, ale na pewno jest bardzo dobry w zaskakiwaniu czytelnika. My najpierw jesteśmy wrzucani w scenę, a dopiero później dowiadujemy się dlaczego coś się wydarzyło tak, a nie inaczej. To powoduje, że jesteśmy tak samo zdezorientowani jak pozostali uczestnicy. A przecież to właśnie kochają miłośnicy kryminałów.

Informacje dodatkowe o Ostatni dowód:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2022-06-02
Tytuł oryginału: The Final Twist
Tłumaczenie: Łukasz Praski
Dodał/a opinię: fmds

Tagi: Literatura kryminalna i detektywistyczna

Zobacz opinie o książce Ostatni dowód

Kup książkę Ostatni dowód

Tańczący Trumniarz
Jeffery Deaver0
Okładka ksiązki - Tańczący Trumniarz

Detektyw Lincoln Rhyme, duma i chwała nowojorskiej policji kryminalnej, ściga nieuchwytnego, seryjnego mordercę zwanego Tańczącym Trumniarzem. Ten niezwykle...

Błękitna pustka
Jeffery Deaver0
Okładka ksiązki - Błękitna pustka

Siedzimy przed komputerem w domu i odpoczywamy, surfując po Internecie. Cieszymy się z ciszy i samotności. Ale czy naprawdę jesteśmy sami? Niekoniecznie...

Opowieści o kolorach
Nadine Debertolis