Polscy władcy po ciemnej stronie mocy

Książka przedstawia dziesięciu władców, którzy wg autorki nie wpisali się zbyt dobrze na karty naszej historii. Ja w skrócie opowiem o ósemce,która najbardziej zapadła mi w pamięć. Więc do dzieła.

1.Władysław Herman - nie miał skrupułów uwięzić jednego z synów za to,że ten wystąpił zbrojnie przeciwko niemu. Drugim synem Hermana był Bolesław nazwany później Krzywoustym. Ciekawostka- Płock pełnił wtedy funkcję stolicy Polski .
2.Bolesław Krzywousty - Oślepił swojego przyrodniego brata Zbigniewa gdyż ten był jego rywalem politycznym. Prócz tego nie szczędził dóbr majątkowych na rzecz kościoła .

3. Książę Konrad Mazowiecki -przy tym panu nasuwa się pytanie- czy to on sprowadził zakon krzyżacki do Polski czy może był to jednak Henryk Brodaty?

4.Jan Olbracht - podobno najgorszy polski monarcha. Twórca parlamentaryzmu oraz potęgi szlacheckiej, to on zaostrzył przepisy dotyczące mieszczan i chłopów sprowadzając tych ostatnich do roli niewolników.

5.Francuz Henryk Walezy i jego zamiłowanie do damskich fatałaszków. Jak to się stało,że po francuskiej rzezi na protestantach zasiadł na tronie Rzeczypospolitej,która w tamtym czasie była azylem dla wszystkich innowierców. Czy dotrzymał zobowiązań zawartych w pacta conventa oraz postulata polonica? Dlaczego mimo ogłoszenia go królem nie ożenił się z Anną Jagiellonką? Dlaczego postanowił uciec z naszego kraju? Warto jednak wspomnieć o pewnej ciekawostce. Walezy właśnie u nas nauczył się jeść widelcem i to właśnie u nas zachwycił się systemem wodociągowym i kanalizacją -we Francji po prostu każdy załatwiał się gdzie popadnie, ale to przeważnie kominek służył za toaletę...

6.Zygmunt III Waza -katolik,pochodzący ze Szwecji - cichy, opanowany,spokojny. Przeniósł stolicę z Krakowa do Warszawy .

7.Jan Kazimierz- jakie nieszczęścia na niego spadały i co spowodowało jego decyzję o abdykacji?

8.Stanisław August Poniatowski. Ostatni król Polski. Niechętnie odebrano jego prochy od rządu radzieckiego i pochowano jak złoczyńcę. Czemu? Dawny kochanek carycy Katarzyny,dzięki której zdobył naszą koronę -był marionetką w jej rękach. To za jego panowania miały miejsce obrady Sejmu Czteroletniego, uchwalona została Konstytucja ,ale też doszło do rozbiorów Polski przez co zniknęła ona z map Europy na 123 lata ...

Tak sobie myślę... Gdybym w wieku szkolnym czytała takie książki...gdybym miała nauczycieli, którzy potrafiliby mnie tą miłością do historii zarazić ... To pewnie teraz wykładałabym ten przedmiot na uczelniach 😄.

Książka - super. Ciężko się od niej oderwać dlatego dostaje ode mnie mocne ⭐ 5/6⭐
Dodam też, że dzięki niej mam ochotę przeczytać dwie książki, które były obowiązkowymi lekturami w szkole. Ktoś wie jakie tytuły mam na myśli? (Odpowiedzi ukryte w tekście)

Informacje dodatkowe o Polscy władcy po ciemnej stronie mocy:

Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: 2024-02-28
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
Dodał/a opinię: Anonim2414

Zobacz opinie o książce Polscy władcy po ciemnej stronie mocy

Kup książkę Polscy władcy po ciemnej stronie mocy

Poczet kochanek i metres władców Polski
Iwona Kienzler0
Okładka ksiązki - Poczet kochanek i metres władców Polski

O metresach królów Anglii czy Francji napisano tomy, nakręcono wiele mniej lub bardziej udanych filmów, a w rolę królewskich faworyt wcielały się najpiękniejsze...

Caryca Katarzyna i król Stanisław. Historia namiętności
Iwona Kienzler 0
Okładka ksiązki - Caryca Katarzyna i król Stanisław. Historia namiętności

Zadziwiające, jak często bagatelizowana jest rola uczuć w historii: Poznaj sekrety romansu, który w znaczący sposób wpłynął na dzieje naszej ojczyzny!...

Bądź tak po prostu
Ewelina Dobosz ;