Poziom śmierci

Tom 1 cyklu Jack Reacher

Moja kolekcja książek z Jackiem Reacherem to zaledwie ułamek tego, co stworzył na przestrzeni dwudziestu pięciu lat Lee Child. A „Poziom śmierci” to pierwsza jego powieść, która rozpoczęła cykl z tym umięśnionym, skorym do pakowania się w kłopoty, ale niebywale inteligentnym byłym żandarmem wojskowym. I jest ona też podstawą fabuły pierwszego sezonu serialu „Reacher” dostępnego na Amazon Prime Video.

Nie zdarza mi się to często, ale tym razem byłam tak ciekawa postaci bohatera, że zaraz po przeczytaniu książki obejrzałam serial. I w pierwszym odczuciu wydawało mi się, że został wykreowany na niezbyt bystrego mięśniaka, ale na szczęście później zarówno jego inteligencja, jak i niesamowity dar analizy i dedukcji zostały docenione. Mieliście okazję oglądać? Alan Ritchson sprostał Waszym wyobrażeniom o Reacherze?

Ale wracając do książki, to podobnie jak we wszystkich kolejnych bohater pakuje się w kłopoty zaraz po przyjeździe do niewielkiego miasteczka. Zostaje oskarżony o morderstwo i aresztowany. Za jego niewinnością z pewnością nie przemawia jego wędrowny styl życia, ani to, że sam komendant twierdzi, że widział go opuszczającego miejsce zbrodni. Na podstawie uzyskanych informacji Reacher jest przekonany, że morderstwa dokonały trzy osoby, tylko czy uda mu się tę wersję sprzedać śledczym i tym samym oczyścić z podejrzeń?

Sprawa nagle robi się dla niego bardziej osobista niż mógłby się spodziewać. Nie wszystko też okazuje się takie, jakie początkowo się wydaje. Niewielka miejscowość, w której pleni się zło, powodowane chciwością prowadzącą do brutalnych zbrodni jest niczym mrowisko, w które Reacher wsadza kij. A że jest z tych, którzy nie odpuszczają dopóki nie poznają prawdy, porządnie nim zamiesza.

Jeśli szukacie ambitnej literatury, to nie podążajcie za Reacherem, ale jeżeli macie w planie dobrą rozrywkę, w której prócz ciekawych intryg i nagłych zwrotów akcji zyskujecie bohatera potrafiącego z równą wprawą posługiwać się inteligencją i pięścią to trafiliście na perełkę. A że na rodzimym rynku wydano już niemal trzydzieści powieści z Reacherem czeka Was dużo emocji i przyjemności. Reacher jest pod tym względem niezawodny.

Informacje dodatkowe o Poziom śmierci:

Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2019-04-03
Tytuł oryginału: Killing Floor
Tłumaczenie: Paulina Braiter-Ziemkiewicz
Dodał/a opinię: czytanienaplatan

Zobacz opinie o książce Poziom śmierci

Kup książkę Poziom śmierci

Jednym strzałem
Lee Child0
Okładka ksiązki - Jednym strzałem

Sześć strzałów, pięć ofiar, wzorowe śledztwo, zabójca ujęty w ekspresowym tempie. Dowody obciążające Jamesa Barra są niepodważalne. Dlaczego...

Bez litości
Lee Child0
Okładka ksiązki - Bez litości

O Jacku Reacherze nie wiadomo wiele. Jest byłym oficerem żandarmerii. Jest silny, inteligentny i przebiegły. Uwielbiają go kobiety oraz... kłopoty. Te...