Samotnia

Niedawno przeczytałam “Samotnię” Anny Kańtoch.
Po pierwsze - zaskoczenie, bo to powieść inna od tych, do których przyzwyczaiła mnie autorka. Inna - ale to wcale nie znaczy, że gorsza, bo przecież Anna Kańtoch pisze tylko dobre książki!
Otóż bohaterem “Samotni” jest znany pisarz, Leon Cichy, który w wyniku wypadku traci wzrok. Ociemniały błąka się po swoim domu, próbując odnaleźć się tej nowej, trudnej dla niego sytuacji. W dodatku odnosi wrażenie, że jego żona (druga) nie jest tą właściwą, a tylko pod nią się podszywa. Co w tej sytuacji ma zrobić żyjący w ciemności pisarz, przebywający gdzieś na odludziu w swoim domu nazwanym chyba nieprzypadkowo Samotnią. Członkowie rodziny nie podzielają jego wątpliwości, składając je na karb urazu po niedawnym wypadku, ale Cichy ma swoje przemyślenia… I my również, wspólnie z nim, zastanawiamy się, co tak naprawdę się wydarzyło, a autorka nie ułatwia nam rozwiązania zagadki, bo fabuła powieści została misternie skonstruowana.
A klimat książki, jak rasowy thriller, pełen mroku, ciemności, w której pogrążamy się razem z bohaterem w jego Samotni. Klimat pełen tajemnic, niedopowiedzeń, z rosnącym napięciem. Niby zbliżamy się do rozwiązania intrygi, ale tak naprawdę do ostatniej strony, nie wiemy, co się wydarzyło, kto jest winny, a kto ofiarą. Zakończenie, jak przystało na dobry kryminał, zaskakujące, a wszystkie wątki zgrabnie połączyły się w czytelną całość.
Ciekawa też forma powieści, zabieg narracyjny polegający na oddaniu głosu bohaterowi, który nie mogąc pisać, nagrywa swoje wypowiedzi. Stąd krótkie rozdziały w formie kolejnych nagrań. Cichy opowiada swoją historię, a pierwszoosobowa narracja doskonale podkreśla izolację bohatera, jego samotność, zagubienie, bezradność w niektórych codziennych sytuacjach, uzależnienie od innych osób i wprowadza nastrój niepokoju, lęku towarzyszącemu bohaterowi, który nie wie, kto jest po jego stronie, komu może zaufać.
“Samotnia” to mistrzowsko skonstruowany kryminał, z dopracowaną intrygą, świetnymi kreacjami bohaterów, budzący napięcie i ciekawość. Polecam miłośnikom dobrych powieści kryminalnych!

Informacje dodatkowe o Samotnia:

Kup książkę Samotnia

Diabeł na wieży
Anna Kańtoch0
Okładka ksiązki - Diabeł na wieży

Troje dzieci wymyka się w środku nocy, by spotkać diabła, który wciąż wraca do starej wieży, szukając chętnych do sprzedania duszy. Czy udało mu się dobić...

Zabawki diabła
Anna Kańtoch0
Okładka ksiązki - Zabawki diabła

Domenic Jordan skończył medycynę, ale nie jest praktykującym lekarzem. Interesują go magia i demonologia, a ponad wszystko wyjaśnianie tajemnic, co czyni...

Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska