Sekret Tudorów

Tudorowie – któż nie zna tej dynastii dzięki dziesiątkom książek, filmów i seriali.  To właśnie w burzliwych czasach po śmierci najsłynniejszego chyba króla z dynastii Tudorów – Henryka VIII  C.W. Gortner osadził akcję powieści „Sekret Tudorów. Kroniki nadwornego szpiega Elżbiety I”.

Anglia po śmierci Henryka VIII, za panowania jego syna Edwarda VI jest miejscem walki o wpływy i koronę. Latem  1553 roku Brendan Prescott, podrzutek i sierota  wychowany przez ochmistrzynię Alice w domu potężnej rodziny Dudleyów, zostaje przyjęty na służbę jako giermek Roberta Dudleya. Po przybyciu Prescotta na królewski dwór Whithall,  Dudley powierza mu tajną misję i wysyła do przyrodniej siostry króla - księżniczki Elżbiety. Prescott nie jest zwykłym zwyczajnym stajennym, ale niezwykle ambitnym samoukiem umiejącym czytać i pisać i znającym języki obce. William Cecil, doradca Elżbiety, szybko odkrywa jego umiejętności i werbuje go jako swojego szpiega w służbie jej królewskiej mości. Prescott w ciągu jednej nocy z nic nie znaczącego popychadła staje się centralną postacią, której ktoś będzie się starał przeszkodzić w odkryciu jej prawdziwej tożsamości.

Na kilka słów uwagi zasługuje sposób narracji prowadzony przez autora, a mianowicie na turodorską Anglię patrzymy oczyma głównego bohatera Brendana Prescotta. To właśnie Prescott, a nie jak można by przypuszczać patrząc na opis książki i na jej okładkę jest głównym bohaterem, a nie przyszła królowa Anglii Elżbieta I.

C.W. Gortner umiejętnie łączy fakty z fikcją, przeplatając losy postaci historycznych z całkowicie fikcyjnymi. Postaci fikcyjne, wg słów samego autora, są w pewnym stopniu wzorowane na ludziach żyjących w epoce Tudorów.  Autor mocno osadził swoich bohaterów w realiach epoki.  Intrygi, kłamstwa i nie rzadko zbrodnie, częste zmiany politycznych sympatii, to coś co wszyscy pamiętamy z lekcji historii, a autor umiejętni stara się nam o nich również przypomnieć.
Wartka akcja, pełna niespodziewanych zwrotów czynią książkę fascynującą lekturą.
Książkę mogę polecić każdemu wielbicielowi przygód, bo „Sekret Tudorów. Kroniki nadwornego szpiega Elżbiety I” jest nie tylko powieścią historyczną, ale i przygodową, z lekką nutą romansu w tle.

Informacje dodatkowe o Sekret Tudorów:

Wydawnictwo: Książnica
Data wydania: 2012-05-30
ISBN: 978-83-245-7975-4
Dodał/a opinię: Malgorzata Nowak

Zobacz opinie o książce Sekret Tudorów

Kup książkę Sekret Tudorów

Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska